همشهری آنلاین: قائم مقام سازمان فضایی ایران از همکاری مشترک کشورمان در پروژه تحقیقاتی پیش‌بینی زلزله با استفاده از ماهواره‌های لایه یونیسفر خبر داد و گفت: این پروژه با همکاری ۸ کشور عضو سازمان همکاری‌های فضایی آسیا- اقیانوسیه (اپسکو) اجرا می‌شود.

به گزارش مهر، حمید فاضلی از مشارکت ایران در پروژه مطالعاتی پیش‌بینی زلزله با استفاده از سنجنده‌هایی که در لایه یونسفر قرار دارند و نیز پروژه ماهواره مشترک کشورهای عضو سازمان اپسکو خبر داد.

وی با بیان این که این همکاری مشترک در سازمان همکاری‌های فضایی آسیا- اقیانوسیه به تصویب رسیده و مراحل مختلف آن در حال انجام است، اظهار داشت: در این پروژه، مطالعات بر روی استفاده از ماهواره‌هایی است که در لایه یونیسفر می‌توانند سنجنده‌هایی داشته باشند تا امواج زلزله که در لحظه یا قبل از وقوع زلزله متساعد می‌شود و از لایه زمین به سمت فضا حرکت می‌کند را پیش‌بینی کند.

قائم مقام سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که این پروژه یک کار پژوهشی است و اثبات شده قطعی نیست، ادامه داد: هم اکنون بسیاری از کشورها پروژه‌های مطالعاتی را برای پیش‌بینی وقوع زلزله با استفاده از ماهواره آغاز کرده‌اند.

فاضلی با اشاره به تعریف این پروژه مطالعاتی در سازمان همکاری‌های فضایی آسیا- اقیانوسیه، گفت: ایران نیز به همراه 8 کشور عضو این سازمان در این پروژه مطالعاتی شرکت کرده و برخی از طرح‌های آن را به صورت مشترک و برخی را به صورت انفرادی انجام خواهد داد.

کد خبر 275319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار