همشهری آنلاین: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بهانه تراشی‌های سیاسی و کارشکنی‌های لابی‌های صهیونیستی در مذاکرات هسته‌ای، به غربی‌ها توصیه کرد که فرصت‌سوزی نکنند.

هاشمی رفسنجانی

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار «جولیو هاس» سفیر کشور سوئیس در جمهوری اسلامی ایران،با یادآوری مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای 1+5 گفت: افق روشنی در روابط ایران و غرب داریم که می‌توانیم کارهای علمی، فنی و تکنولوژیکی را در سایه مراودت‌های سیاسی انجام دهیم.

وی با اشاره به فراز و نشیب‌های شرایط سیاسی، گفت: اخلاق دیپلماتیک ایجاب می‌نماید که به تعهدات پایبند باشیم، چون خلف وعده‌ها، ریشه اعتمادها را می‌سوزاند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری برای انتقال گاز به اروپا را ظرفیت آماده همکاری ایران و سوئیس خواند و گفت: اگر خط لوله انتقال گاز احداث شود، یک سرمایه‌گذاری همیشگی در جهت امنیت سیاسی اروپاست.

وی انحصار تامین منابع انرژی در جهان کنونی را نامناسب خواند و گفت: هم تولیدکننده و هم مصرف کننده باید با استفاده از اصل تنوع، از منافع آن برخوردار شوند.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری برنامه‌های اقتصادی و سیاسی دولت یازدهم، گفت: اگر مسئولان غربی نتوانند مشکلات خود را در زمان دولتی که محصول تفکرات نیروهای فرهیخته کشور است، حل کنند، چه جوابی به افکار عمومی خود خواهند داد؟

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همه گفتار و رفتار ایران را در راستای اعتمادآفرینی خواند و گفت: در چنین شرایط مغتنمی، بهانه تراشی‌های سیاسی و توجه به کارشکنی‌های لابی‌های صهیونیستی، فرصت مناسبی را از دست غربی‌ها می‌گیرد که به کمک ایران بتوانند بسیاری از مشکلات منطقه‌ای و حتی جهانی را حل کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت در پاسخ به اظهارات سفیر سوئیس در خصوص اراده آمریکایی‌ها برای حل مسایل، گفت: با اینکه مشکلات داخلی آمریکا و فشار تندروی‌های آنها را می‌دانیم، ولی برای حل مسائل تغییر گفتار کافی نیست و باید رفتارها هم موید گفتار باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سوئیس را کشوری مستقل دانست و گفت: امیدواریم تحت‌الشعاع قدرت‌های غربی قرار نگیرید و تصمیمات سیاسی مستقلی را اتخاذ کنید.

وی با تاکید بر گسترش روابط دوجانبه، گفت: زمینه‌های همکاری تهران- ژنو کم نیست و تقریبا همه موضوعات همکاری‌های بین‌المللی را شامل می‌شود که باید براساس منافع ملی تعامل داشته باشیم.

  • ایران می‌تواند ستاره درخشانی در مسائل جهانی باشد

« جولو هاس» نیز در این دیدار، ایران را آلترناتیوی مناسب برای غرب در جهت تامین انرژی خواند و گفت: اگر ارزیابی طرفین بر اساس واقعیت‌ها باشد، مسیر توافقات هموارتر می‌شود.

سفیر سوئیس در ایران با اشاره به منافع دو طرف ایران و غرب در مذاکرات هسته‌ای، گفت: این توافقات می‌تواند به عنوان مصداق روشن مذاکرات برد- برد در جهان ثبت شود.

وی با بیان این نکته که «سوئیس که کشور حافظ منافع آمریکا در ایران است، آمادگی کامل در جهت کم کردن مشکلات دو کشور را دارد»، گفت: به عنوان سفیر سوئیس باید به اطلاع ایران برسانم که اراده جمعی آمریکا در جهت حل مسائل خود با ایران است.

جولیو هاس ظرفیت‌های ایران در منابع طبیعی غنی و نیروی انسانی کارآمد را ستود و گفت: ایران می‌تواند ستاره درخشانی در مسائل جهانی باشد.

وی با تاکید بر اینکه «به عنوان سفیر و فردی علاقه‌مند، تاریخ گذشته ایران را مطالعه کرده‌ام»، گفت: خوب می‌دانم که حضرتعالی در نقد کردن ظرفیت‌های ایران نقش ارزنده‌ای داشته‌اید و در آینده نیز ایران و منطقه به حضرتعالی نیاز دارند.

سفیر سوئیس با اشاره به اتفاقات منطقه و ناآرامی کشورها گفت: ایران می‌تواند سکویی بسازد که از آن در جهت گسترش ثبات و امنیت منطقه استفاده شود.

کد خبر 274922

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha