خانواده جوانی که ۲۱ سال قبل در جریان یک درگیری به قتل رسیده بود بعد از ۲۱ سال تصمیم گرفتند قاتل پسرشان را ببخشند.

متهم

آنها براي اين كار شرط كردند كه مقتول و اعضاي خانواده‌اش بايد شهرشان را ترك كنند و براي تضمين اين شرط هركدام يك ميليارد چك بدهند.

  • آغاز ماجرا

اواسط سال 72جواني به نام كاوه در شهرستان بندرلنگه به قتل رسيد. تحقيقات اوليه پليس نشان مي‌داد او توسط 4برادر كه از مدت‌ها قبل با وي اختلاف داشتند كشته شده و عاملان جنايت در فرصتي مناسب مرد جوان را غافلگير كرده و با ضربات چاقو او را از پا درآورده‌اند. با انتقال جسد به پزشكي قانوني تحقيقات پليس براي دستگيري عاملان اين جنايت آغاز شد اما آنها به مكان نامعلومي گريخته و هيچ ردي از خود به جا نگذاشته بودند.

به همين دليل تا مدت‌ها هيچ سرنخي از متهمان وجود نداشت تا اينكه مدتي بعد پليس به اطلاعاتي درباره مخفيگاه متهمان دست يافت و آنان را دستگير كرد. هرچند 4برادر به‌دست داشتن در قتل كاوه اعتراف كردند اما شواهد نشان مي‌داد يكي از آنها به نام ناصر عامل اصلي اين جنايت است.

او در جريان بازجويي‌ها به پليس گفت: من و كاوه در يك منطقه زندگي مي‌كرديم و با يكديگر آشنايي داشتيم. تا مدتي پيش از اين حادثه ما هيچ مشكلي با يكديگر نداشتيم تا اينكه بر سر موضوعي پيش پا افتاده با او اختلاف پيدا كردم و روز حادثه درحالي‌كه از كاوه كينه به دل گرفته بودم از 3برادرم براي تنبيه كاوه كمك خواستم. آن روز 4نفري سراغ كاوه رفتيم و من چند ضربه چاقو به او زدم و وقتي كار از كار گذشته بود فرار كرديم اما بالاخره پليس دستگيرمان كرد. من همه مسئوليت اين حادثه را بر عهده مي‌گيرم و برادرانم در اين ماجرا دخالتي نداشتند.

  • محاكمه

به‌دنبال اعترافات متهم پرونده او به دادگاه كيفري فرستاده شد و از آنجا كه همه شواهد و مدارك ازجمله اعترافات متهم عليه او بود قضات دادگاه به قصاص او رأي دادند. اين رأي در حالي صادر شد كه خانواده مقتول نيز براي اجراي حكم قصاص اصرار داشتند. با وجود اين پرونده با اعتراض متهم به ديوان عالي كشور فرستاده و رأي تأييد شد اما متهم و وكيل مدافعش درخواست بررسي مجدد پرونده را ارائه كردند، درخواستي كه پذيرفته و باعث شد ناصر دوباره در دادگاه محاكمه شود. او در دور تازه محاكمه ادعا كرد نيتي براي قتل كاوه نداشته و فقط قرار بود او را تنبيه كند. با اين حال اين توضيحات براي رهايي او از مجازات كافي نبود و سرانجام حكم قصاص او قطعي شد.

  • پاي چوبه دار

روند رسيدگي به اين پرونده 21سال طول كشيد و متهم كه زمان وقوع جنايت 25سال سن داشت به 46سالگي رسيد. به گفته مسئولان قضايي او در اين مدت در زندان رفتارش به‌طور كلي تغيير كرد و به يكي از زندانيان نمونه تبديل شد. با وجود اين خانواده مقتول با گذشت سال‌ها از قتل فرزندشان همچنان بر اجراي حكم قصاص اصرار داشتند.

به اين ترتيب پرونده با صدور نيابت قضايي براي اجراي حكم به دادگستري بندرعباس فرستاده شد تا حكم قصاص بعد از 21سال اجرا شود. ناصر سال‌ها به اميد بخشيده‌شدن از سوي اولياي دم پشت ميله‌هاي زندان گذرانده بود اما آنها در تصميم‌شان مصمم بودند. صبح روزي كه براي اجراي حكم درنظر گرفته شده بود ناصر پاي چوبه دار منتقل شد. او با پايان زندگي‌اش فقط چند قدم فاصله داشت.

بار ديگر رو به اولياي دم كرد و از آنها خواست او را ببخشند اما آنها فقط به‌دنبال اجراي حكم بودند. مسئول اجراي احكام حكم را قرائت كرد و چند لحظه تا بسته شدن پرونده بيشتر باقي نمانده بود كه همسر متهم آخرين تلاشش را انجام داد. او به‌دست و پاي اولياي دم افتاد تا شايد در آخرين لحظات شوهرش را ببخشند. لحظات سخت و حساسي بود. هيچ‌كس نمي‌دانست تا چند لحظه ديگر چه اتفاقي مي‌افتد. همه نگاه‌ها به اوليا دم بود. سكوت آنها متهم و حتي مسئولان اجراي احكام را براي توقف حكم اميدوار كرده بود تا اينكه آنها اعلام كردند با چند شرط حاضر‌ند از خون پسرشان بگذرند و ناصر را ببخشند.

  • شرايط عجيب براي بخشش

بعد از توقف اجراي حكم پدر مقتول 3شرط را براي بخشيدن مرد محكوم به قصاص اعلام كرد و گفت: متهم و خانواده‌اش بايد شهر را ترك كنند و به جايي دور از اينجا بروند. دوم اينكه آنها بايد خانه هاي‌شان را بفروشند تا ديگر جايي در شهر نداشته باشند و براي اينكه تضميني براي اين شرايط وجود داشته باشد متهم و 3برادرش كه در اين درگيري شركت داشتند هر كدام بايد چكي به مبلغ يك ميليارد تومان به‌عنوان ضمانت بپردازند. در اين صورت من به‌طور قطعي رضايت خودم را اعلام مي‌كنم. به‌دنبال اعلام اين شرايط متهم و خانواده‌اش با آنها موافقت كردند و قرار است به‌زودي خانه‌هاي‌شان را بفروشند و با ارائه 4ميليارد تومان چك تضميني زادگاهشان را ترك كنند تا مرد محكوم به قصاص بعد از تحمل 21سال حبس از زندان آزاد شود.

کد خبر 270571

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha