چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزیر کشور از وجود یکصد هزار معتاد خیابانی در کشور خبر داد و گفت: براساس قانون وظیفه داریم این افراد را جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد اجباری بفرستیم.

به گزارش مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی در جمع ائمه جمعه استان تهران با اشاره به تنوع مواد مخدر صنعتی موجود در بازار گفت: گردش مالی مواد مخدر سه میلیارد دلار است که به همین دلیل شاهد تنوع زیاد مواد هستیم.

وزیر کشور با اعلام اینکه خسارت ناشی از مواد مخدر در کشور 10 هزار میلیارد تومان است تاکید کرد: بحث اجتماعی کردن مواد مخدر موضوع بسیار مهمی است چرا که خانواده ها متوجه اعتیاد فرزندانشان نمی شوند. این موضوع نیز به دلیل این است که مواد مخدر صنعتی بی بو بوده و دارای نشانه خاصی نیست.

وی با اشاره به لزوم ارایه آموزش و آگاهی بخشی به جامعه تاکید کرد: آگاهی بخشی در مورد خطرات مواد مخدر بسیار مهم است و باید با استفاده از فیلم از مطالب و سایر روش ها اطلاع رسانی در حوزه مواد مخدر انجام شود.

رحمانی فضلی با اعلام اینکه 55 درصد علل طلاق ها اعتیاد است،گفت:80 درصد معتادان بهبود یافته بار دیگر به چرخه مصرف برمی گردند. امروز علت 24 درصد قتل ها،35 درصد سرقت ها و 25 درصد همسر و کودک آزاری اعتیاد است. ضمن اینکه 65 درصد زندانیان به طور مستقیم با مواد مخدر ارتباط دارند.

وی با اعلام اینکه در سالگذشته 210 هزار هکتار از اراضی افغانستان زیر کشت مواد مخدر بود، افزود:از این سطح 7 هزار تن تریاک معادل 68 میلیارد دلار خارج می شود. خوشبختانه نیروهای انتظامی و امنیتی کشور سال 92 توانستند 573 تن مواد مخدر را کشف کنند. هم اکنون کنترل‌های مرز به 90 درصد رسیده است.

رحمانی فضلی ادامه داد: به طور میانگین روزانه 1.5 تن مواد مخدر در کشور کشف می شود که به نظر ما همین میزان نیز مصرف می شود.

وزیر کشور از وجود 100 هزار معتاد خیابانی در کشور خبر داد و گفت: براساس قانون وظیفه داریم این افراد را جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد اجباری بفرستیم. این افراد باید سه ماه در این مرکز نگهداری شوند.

وی افزود: جمع آوری معتادان خیابانی در نوروز نشان داد سرقت های خرد 35 درصد کاهش یافته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به موضوع اعتیاد دانش آموزان تاکید کرد: یک درصد دانش آموزان یا معتاد هستند یا موادمحدر را تجربه کرده اند. ضمن اینکه 1.6 درصد دانشجویان دانشگاه‌های وزارت بهداشت و 2.6 دانشجویان دانشگاههای وزارت علوم درگیر اعتیاد هستند.

وی با اعلام اینکه 27 هزار نفر در کشور به ویروس ایدز مبتلا هستند، تصریح کرد: 60 درصد این افراد به علت استفاده از سرنگ آلوده مبتلا شده اند.

رحمانی فضلی ادامه داد: سال گذشته دو هزار و 826 باند مواد مخدر و 395 آشپزخانه تولید شیشه شناسایی و منهدم شد. بیشتر آشپزخانه های تولید شیشه در اطراف محدوده تهران و شهر کرج فعال هستند.

به گفته وزیر کشور، تشکیل صندوق کمک بهبودیافتگان با همکاری بسیج، کمیته امداد و وزارت تعاون بخشی از اقدامات انجام شده در حوزه صیانت از این افراد است. کمیته خانواده ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز با مشارکت دستگاهها خانواده های این افراد را تحت پوشش قرار می دهند.

کد خبر 269440

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha