مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: برخی رسانه‌های عراقی گزارشی منتشر کردند مبنی بر اینکه یک گروه شبه نظامی موفق شده با کمک عشایر اصیل شمال عراق، ۱۹ زن اسیر از اقلیت‌های مذهبی را از یک بازار برده فروشی گروه تروریستی تکفیری داعش نجات دهد.

داعش

به گزارش ايرنا،‌ گروهی به نام «کتائب ثار المراقد»، با همکاری برخی عشایر منطقه، این زنان را از بازار برده فروشی داعش که به تازگی در شمال عراق دایر شده، خریداری کرده و به خانواده هایشان برگرداندند.

ˈمحمد آلبو عاجˈ ، عضو مجلس شیوخ استان نینوا گفته که سن صدها زن به اسارت گرفته شده که در موصل و تلعفر نگهداری می‌شوند، بین 12 تا 40 سال است.

این خبر در روز پنجشنبه به همه شک و تردیدها نسبت به وجود بازار برده فروشی در شمال عراق پایان داد و دیگر نمی‌توان آن را انکار کرد.

خبر وجود بازار برده فروشی، آن هم زنان اسیر، برای بیشتر مردم عراق هنوز باور نکردنی است، خیلی‌ها تا پیش از این اعتقاد داشتند که اخبار و گزارش‌های مربوط به بازار برده فروشی یک جریان سازی رسانه‌ای است.

اکنون مراجعه به برخی صفحات در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، مردم عراق بویژه اهل سنت فرهیخته که ظاهرا داعش آنان را نمایندگی می‌کند، در شوک و ناباوری بسر می‌برند.

بسیاری از رسانه‌های عربی منطقه و یا وابسته به جریان‌های اهل سنت نیز در این خصوص سکوت کرده‌اند.

حتی رسانه‌های بین المللی حساس به حقوق زنان نیز در این خصوص تحرکی نداشته‌اند. عراقی‌ها یک مثال جالب می‌زنند و می‌گویند، هنوز جریان بزرگ رسانه‌ای در جهان علیه سنگسار دو سه سال پیش یک زن ایزدی توسط خانواده‌اش در موصل را فراموش نکرده‌ایم که هفته ها درصدر اخبار و گزارش های بین المللی قرار داشت.

باورش برای بسیاری از عراقی ها سخت است؛ می پرسند مگر می‌شود در قرن 21 ، در عصر انفجار اطلاعات و در زمانه‌ای که سطح عمومی سواد به شکل غیرقابل باوری در همه دنیا افزایش یافته و شناسایی حقوق اقلیت‌ها ، زنان و کودکان به دغدغه جهانی تبدیل شده، یک بازار برده فروشی درگوشه‌ای از خاورمیانه، آن هم در عراق دایر شده باشد؟ یعنی بربریت باردیگر بازگشته است؟

تعداد زنانی که توسط داعش به اسارت گرفته شده اند، معلوم نیست. طی دو ماه گذشته هزاران خانوار مورد هجوم داعش قرار گرفته و آن تعداد از اعضای خانواده‌ها که در آوارگی به سر می برند، ازسرنوشت عزیزانشان خبری ندارند.

البته آمارهای رسمی از تعداد 500 زن اسیر شده خبر می‌دهد ، اما منابع می‌گویند تعداد زنان به دام افتاده بسیار بیشتر است.

یک گزارش دیگر هم حاکی از آن بود که ایزدی‌ها از نیروهای نظامی و کردها خواسته‌اند نسبت به بمباران و انهدام دو مدرسه در موصل و تلعفر ، محل نگهداری موقت زنانشان ، اقدام کنند تا آنان به جای بردگی، کشته شوند.

این روزها وقتی از عملکرد داعش در عراق صحبت می‌شود، خیلی از شهروندان اعم از سنی و شیعه و تحصیلکرده، همگی صحبت از یک موضوع می‌کنند و آن ضربه ای تکان دهنده و هولناکی است که داعش به دین اسلام زده است.

اعمال ضد انسانی گروه تروریستی داعش و دیگرگروه‌های تکفیری مانند القاعده ، النصره و ... پشتوانه ایدئولوژیکی هم دارد، مانند فتوای «صالح الفوزان» که در یک نوار ویدیویی منتشر شده گفته ˈاقدام داعش در خرید و فروش زنان و دختران عراقی حلال است و هیچ منع شرعی ندارد.ˈ

این تنها یکی از این دست فتاواست، چرا که در سه چهار سال گذشته شبکه‌های اجتماعی و فضای اینترنت مملو از این افکار ضد بشری است.

در رسانه‌های عراقی نیز هرازگاهی یک یادداشت یا گزارش درج می‌شود که به این موضوع پرداخته است. اما در عین حال این اعترا‌ ها در میان هیاهوی میلیون ها کلمه خبری که از عراق بر روی رسانه های بین المللی قرار می گیرد، به هیچ می‌ماند و به مانند فریادهایی مانده در گلو !

طارق یک دانشجوی عراقی چندی پیش سوالی بر روی پست خود در شبکه اجتماعی گذاشت با این مضمون که ˈراستی اگر دشمنان قسم خورده اسلام می خواستند به اسلام و مسلمانان ضربه بزنند چه مدت زمان و چه میزان سرمایه نیاز داشتند؟ آیا دشمنان اسلام با صرف ده‌ها سال وقت و میلیاردها دلار هزینه می‌توانستند به میزانی که القاعده ، داعش و سایر گروه‌های تروریستی و افراطی به اسلام ضربه زدند، این دین را تخریب کنند؟

کد خبر 268927

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خانواده

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha