همشهری آنلاین: گفت‌وگوهای دوجانبه هسته‌ای ایران و آمریکا در سطح معاونان وزرای خارجه با هدف ادامه رایزنی درباره موضوعات مورد اختلافات و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین پیش از ظهر پنجشنبه ۱۶ مرداد در ژنو برگزار می‌شود.

iran us

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، شهر ژنو میزبان گفت‌وگوهای دوجانبه هسته‌ای ایران و آمریکا در سطح معاونان وزرای خارجه 2 کشور است.

تیم مذاکره کننده ایزانی بدین منظور شب گذشته وارد شهر ژنو شدند.

در این مذاکرات که قرار است ساعت 10 صبح به وقت ژنو (12:30 به وقت تهران) و به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان محمدجواد ظریف و ویلیام برنز قائم مقام و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در شهر ژنو برگزار شود، کارشناسان مرتبط 2 کشور از جمله حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس هیأت کارشناسی ایران، جیک سولیوان، جیمز تیمبی مشاور ارشد «وندی شرمن» در امور کنترل تسلیحاتی و منع تکثیر سلاح‌های اتمی، رابرت مالی و پاول ایروین نیز حضور دارند.

ادامه رایزنی درباره موضوعات مورد اختلاف و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین از جمله اهداف این گفت‌وگوهای یک روزه است.

19 خرداد ماه و پیش از پنجمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره راه‌حل جامع هسته‌ای، نیز عراقچی، روانچی و ویلیام برنز و وندی شرمن با حضور هلگا اشمیت در شهر ژنو بر سر یک میز به رایزنی پرداختند که 2 روز به طول انجامید و جمعا 12 ساعت گفت‌وگو کردند.

لازم به ذکر است سید عباس عراقچی روز دوشنبه 13 مرداد ماه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤال فارس از برگزاری یک یا دو جلسه قبل از اوائل سپتامبر به صورت دو جانبه بین ظریف و اشتون یا سطوح پایین‌تر، به‌ صورت چندجانبه و کارشناسی خبر داد و گفت که این نشست‌ها در وین یا ژنو و براساس تنظیم وقت و برنامه‌ریزی‌ها برگزار خواهد شد.

در پایان ششمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 در وین درباره گام پایانی توافقنامه ژنو (برنامه اقدام مشترک جامع) و عدم حصول توافق به دلیل اختلافات موجود، طرفین در بامداد روز شنبه 28 تیر ماه توافق کردند که این مذاکرات برای چهار ماه دیگر نیز تمدید شود و قرار گذاشتند که در طی دو تا سه هفته در پایتخت‌هایشان به رایزنی‌های داخلی بپردازند و پس از آن گفت‌وگوها را دوباره از سر بگیرند.

معاون وزیر خارجه ایران همچنین پیش از این در خصوص موارد اختلافی بین ایران و 1+5 و اینکه آیا از بعد از مذاکرات وین 6 رایزنی‌هایی در خصوص موارد اختلافی صورت گرفته؟ اظهار داشت: از آخرین باری که در وین مذاکره کردیم مذاکره دیگری نداشتیم و همانجا تصمیم گرفته شد که هیات‌ها طی دو تا سه هفته در خصوص مذاکرات ارزیابی داشته باشند و راه حل پیدا کنند و دوباره مذاکرات داشته باشند.

عراقچی همچنین از احتمال برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خبر داد.

لازم به ذکر است در پایان ششمین دور مذاکرات وین ظریف و اشتون بیانیه مشترکی به شرح زیر صادر کردند:

«ما به همراه مدیران سیاسی کشورهای 3+3 به صورت فشرده برای رسیدن به یک برنامه جامع اقدام مشترک با استفاده از شتاب سیاسی حاصل از تصویب و اجرای برنامه اقدام مشترک 24 نوامبر 2013 توسط طرفین تلاش کردیم.

ما از دولت اتریش و سازمان ملل برای حمایت فوق‌العاده در میزبانی این مذاکرات در وین سپاسگزاریم. ما جلسات مختلف در اشکال مختلف در فضایی سازنده برگزار کرده‌ایم تا به یک راه حل جامع درازمدت مورد توافق مشترک که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران همواره صلح‌آمیز خواهد بود، دست یابیم.

در چند هفته گذشته ما تلاش‌های خود را به صورت فزاینده تثبیت کردیم، از جمله از طریق حضور فعال وزرا و معاونین وزرای امور خارجه 3+3 که روز 13 ژوئیه 2014 به وین آمدند تا از نزدیک با میزان پیشرفت مذاکرات آشنا شوند. گرچه ما پیشرفت‌های ملموسی در برخی از موضوعات داشته‌ایم و مشترکا برای تدوین یک متن برنامه جامع اقدام مشترک کار کرده‌ایم، ولیکن هنوز فاصله قابل توجهی پیرامون برخی موضوعات اساسی باقی مانده است که نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارد.

از این روز ما به همراه وزرای 3+3 تصمیم گرفته‌ایم که اجرای اقدامات برنامه اقدام مشترک را تا 24 نوامبر 2014 که مطابق با زمانبندی پیش‌بینی‌شده در برنامه اقدام مشترک است، ادامه دهیم. ایران و 3+3 مجددا تأکید می‌کنند که اجرای تمامی تعهداتشان در برنامه اقدام مشترک را به صورت موثر و به موقع ادامه خواهند داد.

ما با عزم راسخ برای رسیدن به توافق پیرامون یک برنامه جامع اقدام مشترک در اولین فرصت ممکن جلسات خود را در اشکال مختلف طی هفته‌های آینده برگزاری خواهیم کرد.»

کد خبر 268022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار