همشهری‌آنلاین: رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از معرفی کدفروشان، فاکتورفروشان و متقلبان مالیاتی به دادگاه خبر داد و گفت: شرکت‌هایی که از فاکتورهای این شرکت‌ها استفاده کنند در لیست سیاه مالیاتی قرار می‌گیرند.

مهر نوشت: علی عسکری در نشستی خبری با اعلام اینکه ابرمالیات‌دهندگان مشخص هستند، گفت: تعداد پرونده‌های مالیات‌دهندگان بزرگ کشور که همواره مالیات خود را می پردازند، 1300 فقره است که 45 درصد عمده این پرونده ها هیچ مشکلی در پرداخت مالیات ندارند که از جمله آنها بانک ها، بیمه ها، ایران خودرو، سایپا و شرکت های بزرگ نفتی و... هستند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه برخی فعالین اقدام به کدفروشی و فاکتورفروشی در بخش مالیات و ارزش افزوده می کنند، افزود: مجموعه ای از این فعالان در اصفهان شناسایی شدند که اقدام به صدور فاکتور برای برخی شرکت های اقتصادی می کردند؛ به طوریکه حدود 15-16 میلیارد تومان برای یک شرکت فاکتور فروخته بودند که این شرکت به دادگاه معرفی شده و پرونده آنها در مرحله رسیدگی است.

معاون وزیر امور قتصادی و دارایی همچنین از شناسایی یک مورد دیگر در تهران با فعالیت های بسیار گسترده خبر داد و تصریح کرد: پرونده این شرکتی که به صورت متقلبانه فعالیت می کرد، در مرحله تحقیق و رسیدگی قرار دارد. همچنین در آذربایجان غربی مجموعه ای از این شرکت ها شناسایی شده است.

وی با اعلام اینکه شرکت هایی که در بخش مالیات بر ارزش افزوده فعالیت متقلبانه، جعل اسناد و کلاهبرداری انجام می دهند، در لیست سیاه قرار می گیرند، همچنین افرادی که از فاکتورها و خدمات این شرکت ها استفاده کنند نیز در لیست سیاه قرار می گیرند و اعتبار آنها قابل پذیرش نیست، در عین حال اسامی آنها در سایت سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد، این در حالی است که شرکت‌هایی که عملیات متقلبانه خود را گسترش می دهند برای اعمال قانون به دادگاه معرفی می شوند.

عسکری در بخش دیگری از سخنان خود در مورد ممنوع‌الخروج شدن علی پروین و ارتباط این قضیه با بدهی مالیاتی وی گفت: از ممنوع‌الخروج شدن وی به دلیل بدهی مالیاتی هیچ اطلاعی ندارم و باید این موضوع بررسی شود. البته ممکن است این ممنوع‌الخروج شدن مربوط به سایر بدهی‌ها مانند مالیاتی یا مواردی دیگر باشد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در ارتباط با بسته سیاستی خروج از رکود دولت در بخش مالیات لایحه ای در دولت در حال تدوین است. برای بازارگردانی سهام در بورس هم موضوع مطرح شده که برای رونق بورس نیازمند مجوز قانونی به لحاظ معافیت های مالیاتی و تنها با اجازه دولت نمی توان معافیت مالیاتی برای شرکت های بورسی قائل شد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود خاطر نشان کرد: در بخش نقل و انتقال املاک در حال حاضر مالیات اخذ می شود که بر اساس ارزش معاملات است.

عسکری با اعلام اینکه در تیر ماه امسال دو میلیون و 900 هزار اظهارنامه مشاغل دریافت شد که یک‌ونیم میلیون اظهارنامه آن در بخش ارائه اطلاعات با مشکلی مواجه نبودند، بیان کرد: سال گذشته تعداد یک‌ونیم میلیون اظهارنامه بدون اشکال 410 هزار اظهارنامه بود. در عین حال امسال کیفیت دریافت اظهارنامه ها نسبت به سال های قبل بهبود یافته و چارچوب توافق‌نامه بهتر رعایت شده است.

با افزایش 49 درصدی درآمدهای مالیاتی در 4 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته، می توان سال جاری را به عنوان سال ویژه نظام مالیاتی کشور نام گذاری کرد.

عسکری فزود: طبق آمارهای موجود درآمدهای مالیاتی از محل مالیات های مستقیم در 4 ماهه نخست امسال 34 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و درآمدهای مالیاتی کشور از محل مالیات بر ارزش افزوده نیز نسبت به 4 ماه نخست سال گذشته 83 درصد افزایش داشته است که در مجموع به رشد 49 درصدی درآمدهای مالیاتی 4 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته منجر شده است.

وی در ادامه با اشاره به میزان درآمدهای مالیاتی گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده درآمدهای وصولی در تیرماه سال جاری حدود 8270 میلیارد تومان پیش بینی شده بود که از این مبلغ، 8120 میلیارد تومان وصول گردید که بیانگر تحقق 98 درصدی درآمدهای پیش بینی شده بود و این امر را می توان به عنوان یکی از منحصر به فردترین موفقیت های نظام مالیاتی در سال های اخیر دانست.

همچنین عسکری در خصوص میزان درآمدهای مالیاتی 4 ماهه نخست امسال گفت: در 4 ماهه نخست امسال و در درآمدهای مالیاتی قابل پیش بینی نیز مبلغ 19900 میلیارد تومان برآورد شده بود که از این مبلغ، میزان 18800 میلیارد تومان وصول گردید که با تحقق 95 درصدی این مبلغ در تیرماه سال جاری، بهترین تحقق درآمدهای مالیاتی سازمان در تیرماه صورت پذیرفت.

وی در پایان سخنان خود با بیان وجود پتانسیل های بالا در نظام مالیاتی کشور افزود: با شناسایی فعالیت ها و مودیان مالیاتی جدید می توان ظرفیت های مالیاتی کشور را بیش از پیش افزایش داد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: با افزایش 49 درصدی درآمدهای مالیاتی در 4 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته، می توان سال جاری را به عنوان سال ویژه نظام مالیاتی کشور نام گذاری کرد.

وی با بیان اینکه در سال جاری بیش از پنج میلیون و دویست هزار اظهارنامه مالیاتی دریافت شد که نسبت به سال گذشته قریب به 300 هزار اظهارنامه جدید دریافت گردید، اظهارداشت: تمامی این اظهارنامه ها به صورت الکترونیکی جمع آوری شده که در این میان بیش از 95 درصد اظهارنامه های دریافتی از سوی حوزه های مالیاتی دریافت شده و حدود 5 درصد باقی مانده در حال ورود به سیستم اند.

وی در ادامه با بیان دغدغه هایی که در خصوص چالش های دریافت اظهارنامه های الکترونیکی وجود داشت، افزود: پیش از دریافت اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی برخی عقیده داشتند که این امر در وهله نخست سبب کاهش دریافت اظهارنامه ها و در مرحله بعد زمینه ساز کاهش چشمگیر درآمدهای مالیاتی می گردد. اما آمارهای موجود نشانگر ثبت رکورد ماندگاری در نظام مالیاتی کشور است.

عسکری در پایان گفت: این افزایش چشمگیر اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی بیانگر این واقعیت است با ارائه تسهیلات مناسب و اطلاع رسانی خوب به مردم، آنها تکالیف و وظایف خود را به درستی انجام خواهند داد.

عسکری در توضیح برنامه‌های این سازمان برای مقابله با رکود تورمی اظهار داشت: طبیعی است هرزمان اقتصاد با رکود مواجه می‌شود دولت‌ها تصمیماتی را برای رونق فضای کسب و کار می گیرند گرچه سازمان مالیاتی از یک سال و نیم قبل اقداماتی را در همین راستا انجام داده بود.

وی با بیان اینکه 10 محور از سیاست های اقتصاد مقاومتی به سازمان مالیاتی مربوط می‌شود افزود: اکثر این محورها از سوی سازمان مالیاتی در یک سال و نیم قبل پیش بینی و اجرایی شده بود که از جمله آنها یکسان سازی مالیات دولتی و خصوصی اعتبار سرمایه گذاری علاوه بر تعطیلی مالیاتی و تمهیداتی برای گردشگری و معافیت مالیات صادرکنندگان بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور البته تأکید کرد: معافیت مالیات صادراتی مشمول خام فروشی نمی‌شود و طبق مصوبه باید خام فروشان 50 درصد از مالیات را پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه نظام مالیاتی در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیش قدم بوده است گفت: همچنین در بسته خروج از رکود مواردی پیش بینی شده که نیازمند مصوبه مجلس است و در صورت تصویب آن را اجرا خواهیم کرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور درباره برخی معافیت‌های مالیاتی در بسته خروج از رکود و تضاد آن با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید کرد: این موارد به صورت لایحه پیش بینی شده و راهکارهایی برای آن درنظر گرفته ایم که به تصویب برسد اما برای معافیت مالیاتی تنها مجوز دولت کافی نیست و بلکه نیاز به مجوز مجلس داریم و دیشب بحث معافیت بازرگانان سهام در بورس مطرح بود ولی این موضوع نیازمند مصوبه مجلس است.

وی درباره عدم پرداخت مالیات از سوی برخی افراد گفت: طبق طرح جامع مالیاتی تمام سازمانهایی که مجوز فعالیت برای افراد را صادر می‌کنند باید اطلاعات مربوطه را به سازمان مالیاتی بدهند برهمین اساس از دستگاه‌های متولی درخواست کردیم که بگویند چه کسانی مجوز دریافت کرده‌اند، در بین این افراد شاید تعدادی باشند که مجوز داشتند ولی مالیات پرداخت نمی‌کنند که این موضوع شامل پزشکان وکلا و نظام مهندسی می‌شود. اما به این معنا نیست که تمام این افراد مالیات پرداخت نمی‌کنند بلکه شامل تعداد محدودی می‌شود.

وی درباره پرداخت مالیات از سوی کی روش و رقم قرارداد آن گفت: اینکه قرارداد آقای کی روش چقدر است نمی‌دانم. رقم اعلام شده را تأیید و یا تکذیب نمی‌کنم ولی آنچه که مسلم است وی در این سالهایی که در ایران حضور داشت مالیات پرداخت کرد.

عسکری گفت: معمولا خارجی‌ها به پرداخت مالیات مقید هستند البته در این مدت تنها یکی از مربیان خارجی بود مالیات پرداخت نکرده بود و ما آن را ممنوع الخروج کردیم اما وی قبل از آن از کشور خارج شده بود به همین خاطر باشگاه مالیات 200 الی 300 میلیون تومانی وی را پرداخت کرد.

وی همچنین درباره پرداخت مالیات از سوی روزشکاران تأکید کرد: بعد از اینکه من سال گذشته درباره ورزشکاران اظهارنظرکردم و هشدار دادم فدراسیون های ورزشی حساس و وارد عمل شدند. بسیاری از این فدراسیون ها و ورزشکارها وضعیت بدهی مالیاتی خود را تعیین تکلیف کردند که البته بخشی اعظمی از ورزشکاران برای پرداخت مالیات به سازمان آمدند.

به گفته عسکری یکی از دغدغه‌های مهم سازمان مالیاتی مبهم بودن قراردادهای ورزشکاران است خیلی از اینها واقعی نیست و در پشت آن مسائل دیگری وجود دارد.

وی تأکید کرد: الآن در چارچوبی با فدراسیون‌های ورزشی به این توافق رسیدیم که اطلاعات تمام قراردادها را به سازمان مالیاتی ارسال کند اما نکته اینجاست که اکثر قراردادها بالای یک میلیارد تومان ارزش دارد و با این قراردادهای بزرگ سهم مالیات ورزشکاران بالا می‌رود و شاید نزدیک 200 الی 300 میلیون باید پرداخت کنند البته چارچوب تعیین می‌کند چه میزان را باید ورزشکار و چه میزان را باشگاه پرداخت کند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین درباره وضعیت پرداخت مالیات از طلافروشان گفت: هنوز با طلافروشان در برخی موارد مشکلاتی داریم در برخی موارد مالیات می‌گیرند و در برخی موارد مالیات نمی‌گیرند و حتی در مواردی هم که مالیات می‌گیرند رقم را به سازمان اعلام نمی‌کنند.

وی افزود: یک ماه قبل با رئیس اتحادیه طلافروشان جلسه‌ای داشتم و گزارشی ازعملکرد به وی ارائه دادم. همچنین تأکید کردم این وضعیت اصلا برای کشور مناسب نیست چرا که برخی استان های محروم و کوچک بسیار بیشتر از استان های بزرگ مالیات پرداخت کرده اند.

عسکری اضافه کرد: طلافروشان البته این موضوع را قبول کردند که عدد و رقم آنها مناسب نیست و باید قانون را به درستی اجرا کنند البته از آنها درباره چرایی عدم صدور فاکتور هم سوال کردیم که پاسخ دادند فاکتورها سخت و پیچیده است. به همین خاطر قرار شد بازنگری مختصری در اقلام فاکتورها انجام شود. برای صندوق‌های فروش هم انتقاداتی وجود دارد و قرار شده هماهنگی بیشتری انجام دهیم.

کد خبر 267867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار