همشهری آنلاین: شورای اتحادیه اروپا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تا ۲۴ نوامبر (۳ آذر) تمدید کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان در 24 نوامبر سال 2013 توافقی را در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور امضا کردند.

این کشورها طبق این توافق می‌بایست تا 20 ژوئیه به توافق جامع نهایی برسند که روز جمعه گذشته پس از آن که نتوانستند در این تاریخ به راه‌حل نهایی دست یابند تصمیم گرفتند مدت مذاکرات‌شان را 4 ماه دیگر تمدید کنند.

اتحادیه اروپا در اکتبر 2012 آخرین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر و هرگونه انجام تبادلات مالی میان بانک‌های اروپایی و ایرانی را ممنوع کرد. این بانک‌ها تنها در صورتی که مقامات ملی تحت شرایط سخت اجازه می‌دادند می‌توانستند به معاملات خود ادامه دهند. شورای اتحادیه اروپا متعاقب تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اعلام کرد تعلیق تحریم‌ها علیه این کشور را تا 24 نوامبر سال جاری تمدید خواهد کرد.

تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران مشابه همان چیزی است که ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال گذشته بر سر آن به توافق رسیدند. طبق این تمدید ایران در ازای آزاد شدن 2.8 میلیارد دلار از سرمایه بلوکه شده‌اش در خارج از این کشور و ادامه کاهش تحریم‌های بین‌المللی قرار شده است تا تعلیق بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای اش را ادامه دهد.

بر اساس گزارش ایتارتاس، تحریم‌های اتحادیه اروپا واردات خرید و انتقال گاز طبیعی ایران را نیز ممنوع و محدودیت‌های بیشتری را علیه واردات نفت این کشور اعمال کرد. همچنین بیش از 150 مقام و تاجر ایرانی از سفر به اتحادیه اروپا محروم شدند.

اتحادیه اروپا علاوه بر این بستن قرارداد با بیش از 30 سازمان ایرانی از سوی تجار اروپایی را ممنوع کرده بود.

 

کد خبر 266608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار