یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۳ - ۰۴:۴۱

همشهری آنلاین: سازمان ناسا برنامه‌های خود را برای ارسال اولین فضانوردان به سیاره مریخ با یک لباس جدید فضایی تائید کرد.

لباس فضانوردان مریخی

به گزارش ایسنا، لباس جدید موسوم به Z-2 که برای هر فضانورد به طور سه‌بعدی چاپ می‌شود، به فضانوردان اجازه خواهد داد با سهولت بیشتر بر روی سطح سیاره سرخ حرکت کنند.

پوشیدن این لباس نیز بسیار ساده‌تر است و می‌توان به راحتی آن را به کنار یک ماژول زیستگاه یا کاوشگر بدون نیاز به هوابند (airlock) متصل کرد.

فضانوردان می‌توانند از پشت و از میان یک دریچه این لباس را به تن کنند یعنی دیگر نیازی به یک هوابند سنتی برای پوشیدن لباس‌های فضایی نخواهد بود.

ابزارهای Suitport جایگزینی برای هوابندها هستند که به فضانوردان اجازه می‌دهند به سرعت و ساده بدون وارد کردن غبار و دیگر آلاینده‌ها به ماژول‌های زیستگاه، کاوشگرها و دیگر سازه‌ها وارد و خارج شوند.

لباس‌های مجموعه Z که توسط شرکت ILC Dover برای ناسا طراحی می‌شوند، نسبت به لباس‌هایی که در حال حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد استفاده فضانوردان است انعطاف بیشتری خواهند داشت.

ایمی راس، مهندس لباس فضایی ناسا در ویدیویی که توسط این سازمان منتشر شده، گفت: ما در تلاش برای طراحی لباس جدیدی هستیم که هر دو قابلیت فعالیت خارج فضاپیمای ریزگرانشی و قابلیت سطح را داشته باشد.

این طراحی موسوم به "فناوری" اکنون در نسخه نهایی لباس ناسا که قرار است تا نوامبر 2014 برای آزمایش آماده شود، گنجانیده خواهد شد.

هر شکل جدید لباس به آزمایش فناوری‌های جدیدی خواهد پرداخت که در آینده در لباس اولین انسان‌های مسافر مریخ استفاده خواهند شد.

لباس Z-2 ناسا جدیدترین پیش‌ساخت گروه لباس‌های Z این سازمان است و جانشین مدل سبز و سفید Z-1 خواهد شد که در سال 2012 رونمایی شده بود.

لباس فضانوردان مریخی

برای مثال این لباس به سیم لومینکس و تکه‌هایی مجهز است که با ساطع کردن نور، شناسایی اعضای گروه در زمان پیاده‌روی فضایی را تسهیل می‌کند.

این تکه‌ها به نیم‌تنه بالایی و پایینی متصل شده‌اند و همچنین پلیسه‌های آویزانی دارد که حرکت را ساده‌تر می‌کنند.

از دیگر ویژگی‌های این لباس، پنلهای مقاوم در برابر سایش آن است که در نیم‌تنه پایینی نصب شده‌اند.

نسخه Z-2 از بخش‌های چاپ سه‌بعدی ساخته شده و از اسکن‌های لیزر انسان سه‌بعدی برای اندازه‌گیری دقیق هر کدام از فضانوردان استفاده خواهد شد.

کد خبر 264131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

دیدگاه خوانندگان