شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: نخستین همایش علمی «سینمای مقاومت؛ نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقد‌ها» برگزار می‌شود.

پوستر جشنواره سینمایی

به گزارش ایلنا، ستاد برگزاری جشنواره بین المللی فیلم مقاومت به منظور بسط زمینه تفکر، نقد و نظریه‌پردازی در حوزه «سینمای مقاومت»، شناسایی و معرفی گونه‌های مختلف «مقاومت» در سینمای جهان، و ایجاد فرصتی برای هم اندیشی استادان، پژوهشگران و سینماگران در اصلاح روندهای تولید، توزیع و نمایش آثار سینمای مقاومت» در داخل کشور و در سطح بین الملل، و با امید نیل به تعاریف، نظریه‌ها و الگوهایی از سیاست فرهنگی مطلوب برای رشد و تعالی «سینمای مقاومت»، امسال برای نخستین بار همزمان با برگزاری جشنواره، همایشی علمی با عنوان «سینمای مقاومت؛ نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقد‌ها» برگزار می‌کند.

نخستین همایش علمی «سینمای مقاومت؛ نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقد‌ها» با محورهایی زیر پذیرای مقالات اساتید و پژوهشگران خواهد بود:

- سینما و مقاومت در برابر سیاست همگن سازی فرهنگ سرمایه داری در عصر جهانی سازی.

- روابط قدرت و معادلات سلطه در صنعت سینمای ملی و بین المللی.

- شبکه‌های مقاومت: توزیع و اکران مقاومتی در برابر سینمای سلطه.

- بازنمایی مقاومت در سینمای ملی کشور‌ها.

- رو در روی صهیونیسم: سینمای مقاومت در فلسطین و لبنان.

- مقاومت در فرهنگ اسلامی؛ قاعده نفی سبیل و حرمت تشبه به کفار و اقتضائات آن در سینما.

- بازخوانی «منشور هنرمندان» امام خمینی (ره) و تبیین الگوهای‌های هنر مقاومت در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای.

- کهن الگوهای مقاومت در ادبیات ایرانی و اقتضائات آن در سینما.

- بازنمایی مقاومت زنان در انقلاب و دفاع مقدس بر پرده سینما.

- بازاندیشی مؤلفه‌های سینمای انقلاب و سینمای ضدانقلاب.

- بازاندیشی مؤلفه‌های سینمای دفاع مقدس و سینمای ضد دفاع مقدس.

- نقد و ارزیابی سیاست‌ها و عملکرد مدیران فرهنگی در موضوع سینمای انقلاب و دفاع مقدس.

- راهکارهای مقابله با آفات ریاکاری، فرصت طلبی و منفعت گرایی در سینمای انقلاب و دفاع مقدس.

- راهکارهای رشد و تعالی تولید، عرضه و نمایش آثار سینمای مقاومت و موانع موجود در این عرصه.

استادان و پژوهشگران علاقمند می‌توانند تا تاریخ اول تیر ۱۳۹۳ چکیده مقالات خود (حداکثر در ۳۰۰ کلمه) را به همراه یک شرح حال مختصر از سوابق علمی و فرهنگی (حداکثر ۵۰ کلمه) به آدرس ایمیل research@moqavematfilmfest. irیا به آدرس: «تهران - خیابان سمیه - خیابان خاقانی - کوچه طبرسی - پلاک ۶ - واحد ۳ - دبیرخانه همایش علمی سینمای مقاومت» ارسال نمایند.

پس از اعلام مقالات پذیرفته شده، نویسندگان مقالات می‌بایست تا تاریخ اول مرداد ۱۳۹۳ متن کامل مقاله را به دبیرخانه همایش ارسال نمایند.

برگزیده مقالات ارسالی، به انتخاب یک هیات داوران دانشگاهی، در قالب ویژه نامه‌ای از یک مجله علمی - پژوهشی و یا به صورت یک کتاب مستقل منتشر خواهد شد.

«انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس» با رویکرد مقاومت، بصیرت و شکوفایی در نظر دارد سیزدهمین جشنواره بین­‌المللی فیلم مقاومت را در گستره «سینمای ایران» و «سینمای بین­‌الملل» در قالب بخش‌های مختلف فیلم‌های سینمایی، سینمایی ویدیویی، کوتاه، مستند، چشم‌انداز سینمای مقاومت ایران، نشست‌های تخصصی و بزرگداشت سینماگران عرصه انقلاب و دفاع مقدس و برنامه‌های جانبی برگزار نماید.

«تبیین فرهنگ مقاومت و پاسداشت حماسه­‌های انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس و نگاه به حضور سازنده ایثارگران در مقابل دشمنان، تحریم اقتصادی، دستاوردهای علمی و افتخارات جهانی»، «مقاومت و بیداری اسلامی»، «مقابله با استکبار جهانی»، «تروریسم» و «صهیونیزم بین­ الملل» به عنوان مهم‌ترین اهداف این رویداد سینمایی اعلام شده است.

کد خبر 261064
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز