مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان انگلیسی چراغ راهنمایی جدیدی با علامت دوچرخه‌سوار طراحی کرده‌اند که می‌تواند به کاهش چشمگیر تصادفات رانندگی بین خودروها و دوچرخه‌سواران منجر شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه آکسفورد، 93 درصد رانندگان معتقدند که مشاهده دوچرخه‌سواران در هنگام رانندگی بسیار دشوار بوده و 55 درصد اعلام کرده‌اند که دوچرخه‌سواران بصورت ناگهانی وارد خیابان می‌شوند.

اغلب تصادفات رانندگی بین دوچرخه‌سواران و رانندگان خودروهای شخصی و تاکسی صورت می‌گیرد و این برخوردها بیشتر شامل برخورد خودرو با دوچرخه‌سوار از پشت است.

محققان برای افزایش ضریب ایمنی جاده‌ها، چراغ راهنمایی‌رانندگی با علامت دوچرخه‌سواران به نام Brainy Bike Lights طراحی کرده‌اند که ضمن اعلام نزدیک شدن به منطقه حضور دوچرخه‌سواران، امکان مشاهده سریع‌تر و بهتر آنها توسط رانندگان را فراهم می‌کند.

وجود تصویر دوچرخه‌سوار در این چراغ راهنمایی ‌رانندگی باعث متمایز شدن آن از سایر چراغ‌ها در طول مسیر شده و با کمک لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ قرمز رنگ، به‌راحتی از فاصله 20 متری قابل مشاهده است.

به گفته پروفسور "چالز اسپنس" سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد، اغلب تصادفات بین خودروها و دوچرخه‌سواران در اثر گیج شدن رانندگان با چراغ‌های متعدد موجود در خیابان روی می‌دهند؛ اما این چراغ با علامت کاملا متمایز دوچرخه‌سوار فرصت مناسب برای عکس‌العمل درست راننده را فراهم کرده و نقش موثری در ارتقاء امنیت جاده ایفا خواهد کرد.

چراغ راهنمایی ‌رانندگی Brainy Bike Lights چند میلی‌ثانیه حیاتی در اختیار راننده قرار می‌دهد تا پیش از مواجه با دوچرخه‌سوار بتواند سرعت خودرو را کاهش داده یا با ترمز به موقع و توقف خودرو، مانع از برخورد با دوچرخه‌سوار شود.

کد خبر 261063

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار