همشهری‌آنلاین: در گزارشی به بازتاب واکنش یکسری از متقاضیان خرید مسکن در رابطه با وضعیت کنونی حاکم بر بازارمسکن از لحاظ قیمت‌های پیشنهادی فروش و رفتار فروشنده‌ها پرداخته شده است که به نکات جالبی اشاره می‌کند.

دنیای اقتصاد نوشت: یک خریدار مسکن، اطلاعاتی از نحوه کنترل بازار مسکن در برخی از کشورها را این چنین تحلیل کرده است: قانونی که تقریبا در اکثر کشورها (ایالات متحده، کانادا، استرالیا، انگلستان، فرانسه، آلمان، اسپانیا، روسیه و...) وجود دارد، اخذ کلکسیونی از مالیات‌ها از بازار زمین و مسکن است. یکی از انواع عمومی این مالیات‌ها، مالیات مستقیم از املاک است به طوری که یک حداقلی برای قیمت (برای افراد مجرد کمتر و برای افراد متاهل بیشتر) و برای داشتن ملک تعیین می‌شود و از آن به بالا مالیات پلکانی تعیین می‌شود که این امر باعث می‌شود هزینه نگهداری برای ملک ایجاد شود.

او در ادامه تاکید کرد: اکنون در ایران هزینه نگهداری یک سیم‌کارت اعتباری 5 هزار تومانی بیشتر از یک ملک 500 میلیون تومانی است. این امر باعث احتکار مسکن و بورس بازی شده و قیمت ملک را به شکل غیر منطقی بالا می‌برد. با پایین آمدن قیمت زمین و ملک، امکانات برای افرادی که توانایی ساخت‌وساز دارند، مهیا خواهد شد و این افراد توانایی تولید و سودآوری و در پی آن توان پرداخت مالیات را خواهند داشت. این روند یعنی سوق دادن زمین از یک کالای سرمایه‌ای به سمت یک کالای مصرفی.

مالیات در تمامی کشورهای مترقی ابزاری برای برقراری تعادل در جامعه است. نبود این ابزار در بخش مسکن و زمین و بودن آن در بخش تولید باعث ایجاد پتانسیل منفی در بخش تولید و سرازیر شدن سرمایه‌ها به بخش زمین و مسکن خواهد شد.
یک متقاضی در بازار مسکن برای مانع شدن از افزایش قیمت در بازار مسکن پیشنهاد کرد: یکی از اقداماتی که برای کنترل قیمت مسکن می‌تواند موثر باشد، تعیین مهلت استفاده برای ساخت زمین‌های بایر است که شرایط ساخت را دارند، اما به‌دلیل صعود قیمت طی مرور زمان، ساخت آنها به تعویق می‌افتد. در این موارد شهرداری‌ها می‌توانند برای مالکان زمین‌های موجود در همه شهرها با تعیین مهلت ساخت برای آنها مالیات سنگین در نظر بگیرند و این امر می‌تواند در رونق ساخت‌وساز، افزایش عرضه و در نتیجه کاهش قیمت مسکن بسیار موثر باشد.

او در ادامه گفت: با زیر نظر گرفتن این دسته از مالکان هم از کمبود عرضه جلوگیری می‌شود و از طرف دیگر احتکاری که در نهایت به گرانی موجب شود در بازار مسکن صورت نمی‌گیرد. همچنین منتقد دیگری از وضعیت حاکم بر بازار مسکن، عنوان کرد: در حال حاضر اکثر سازنده‌ها از ابتدای سال جدید به طور چشمگیری قیمت‌های پیشنهادی فروش واحدهای خود را بدون توجه به نرخ تورم و نرخ ارز با نوسان رو به رو کرده‌اند درحالی که همیشه تورم ابتدا از نرخ ارز و مواد اولیه شروع می‌شد، اما این مرتبه تورم با رفتار این چنینی فروشنده از بازار مسکن دارد شروع می‌شود.

نرخ آپارتمان در مناطق مختلف تهران

کد خبر 260577
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز