همشهری آنلاین: افزایش قیمت مسکن در شهر تهران موجب شده که تعداد زیادی از متقاضیان در سال‌های اخیر به شهرهای جدید نقل مکان کنند که همین امر نرخ آپارتمان و زمین را در این شهرها افزایش داده است.

مهر نوشت: در سال های اخیر تعداد زیادی از متقاضیان مسکن در شهر تهران از بازار حذف شدند و به سمت خرید واحدمسکونی در شهر‌های جدید اطراف تهران رفتند تا حداقل بتوانند ارزش پول خود را حفظ کنند بنابراین نرخ خرید و فروش واحدها در شهرهای جدید هم در این سال‌ها دستخوش تغییراتی شد.

براین اساس واحدهای مسکونی در برخی از این شهرها که تا چند سال گذشته بسیار پایین تر از شهر تهران بود و حتی با این قیمت هم مشتری پروپا قرصی نداشت الان با افزایش قیمت به نرخ‌های شهر تهران نزدیک شده است و متقاضیان زیادی هم به دنبال خرید خانه در این شهرها هستند.

البته مشکلات حمل و نقل یکی از معضلاتی است که مردم در شهرهای جدید با آن روبرو هستند و تاکنون دولت نتوانسته اقدام مناسبی برای رفع حمل و نقل بین شهرهای جدید اطراف تهران انجام دهد در حالیکه اغلب ساکنان شهرهای جدید باید برای کار به تهران بیایند. همچنین برخی از شهرهای جدید مانند پردیس با مشکلاتی در تامین آب آشامیدنی مناسب روبرو هستند که تاکنون هم این مشکل برطرف نشده است.

گرچه دولت وعده داده که مترو هشتگرد و پرند را در سال جاری به سرانجام برساند و عملیات اجرایی مترو پردیس در سال جاری آغاز می شود اما هنوز هم همه این پروژه ها منوط به تامین اعتبار است و تاکنون هم سرنوشت این اعتبارها مشخص نیست.

از سوی دیگر افزایش قیمت واحدهای مسکونی و زمین در این شهرها موجب کاهش قدرت خرید خانوارهایی شده که پول کافی برای خرید واحد مسکونی در تهران ندارند و به امید یافتن مسکن مناسب به این شهرها مراجعه می‌کنند.

براین اساس ساخت مسکن مهر شهرهای جدید در 4 سال اخیر موجب شده که جمعیت این شهرها بیش از تعداد پیش بینی شده پیش برود و حتی چند برابر شود بنابراین امکانات موجود در شهرهای جدید برای تمامی جمعیتی که به یکباره به شهر اضافه می‌شود کافی نیست و می‌تواند در آینده نزدیک برای ساکنان مشکل ایجاد کند.

به خصوص اینکه برخی از شهرهای جدید تا پیش از مسکن مهر هم با مشکلاتی در تامین نیازهای اولیه روبرو بودند بنابراین افزایش جمعیت این شهرها در آینده نزدیک، نیاز به مراکز درمانی و تفریحی را چند برابر می‌کند.

نرخ آپارتمان در شهرهای جدید اطراف تهران

گزارش ها حاکی از این است که نرخ خرید و فروش واحدهای مسکونی در شهر جدید اندیشه در چند سال اخیر رشد زیادی داشته است این شهر که دارای ۶ فاز بوده و در ۳۰ کیلومتری تهران قرار دارد از نرخ‌هایی کمتر از یک میلیون تومان به بالای یک میلیون و حتی 2 میلیون تومان در هرمترمربع رسیده است که البته این نرخ جدا از قیمت ویلاها در این منطقه است.

براین اساس نرخ هرمترمربع آپارتمان در این شهر از یک میلیون و 500 هزار تومان شروع شده و تا 2 میلیون و 250 هزار تومان فروخته می شود که این تعیین نرخ متاثر از فازهای شهر متفاوت می شود ضمن آنکه در بخش ویلایی خرید و فروش بصورت قواره ای و با متراژ 300 متری انجام می گیرد که نرخ ها از 2 میلیارد و 800 میلیون تا 4 میلیارد تومان در نوسان است.

همچنین در شهر جدید هشتگرد که در تقسیمات جدید جزو استان البرز قرار گرفته است نرخ هر مترمربع آپارتمان بین یک میلیون و 500 هزار تومان تا 2 میلیون تومان در نوسان است همچنین مسکن مهر در این شهر جدید از 800 تا یک میلیون و 200 هزار تومان فروخته می شود.

در شهر جدید پرند هم نرخ واحدهای مسکونی از یک میلیون تا حدود دو میلیون تومان تعیین می شود که البته این جدا از نرخ واحدهای مسکن مهر است که در حدود 500 هزار تومان در هرمترمربع به فروش می رسد.

شهرجدید پردیس که فاصله نزدیکتری نسبت به دیگر شهرهای جدید به تهران دارد و استقبال بیشتری هم از آن شده هرمترمربع آپارتمان از حداقل یک میلیون تومان شروع شده و تا 3 میلیون تومان فروخته می شود که نسبت به دیگر شهرهای جدید قیمت بالاتری هم دارد.

کد خبر 256955
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز