همشهری آنلاین: پژوهشگران می گویند، سرعت نابودی یخ های قطب جنوب شدت یافته که این پدیده می تواند عواقبی جدی برای سطح آب دریاهای جهان داشته باشد.

سرعت دو برابری ذوب یخ‌های قطب جنوب

به گزارش ایرنا، دانشمندان در پی بررسی‌های سه ساله با کمک یک ماهواره پیشرفته می‌گویند که سرعت نابودی یخ‌های قطب جنوب شدت یافته، پدیده‌ای که به گفته آنها اگر ادامه یابد یا تشدید شود می‌تواند عواقبی جدی برای سطح آب دریاهای جهان داشته باشد.

براساس تازه‌ترین ارزیابی به طور متوسط سالانه حدود 160 میلیارد تن یخ در قطب جنوب آب می‌شود، که دو برابر دهه قبل است که اولین بار اندازه گیری شد.

به این ترتیب قطر پوسته یخی قطب جنوب سالانه حدود دو سانتی‌متر افت می‌کند و سطح آب دریاهای جهان به اندازه تقریبا نیم میلی‌متر بالا می‌آید.

کاهش یخ در ناحیه غربی بیش از هرجای دیگر قطب جنوب است.

شش یخچال در این ناحیه هم اکنون درحال انقباض سریع هستند که ناشی از جریان آب گرم اقیانوس است که خود ناشی از تغییرات آب و هوایی است.

به گفته دانشمندان اگر هر شش یخچال به طور کامل آب شود سطح دریاهای جهان 1.2 متر بالا خواهد آمد.

البته این در مقایسه کل یخی که در قطب جنوب نهفته است زیاد نیست. اگر قرار بود همه این یخ آب شود سطح آب دریاها به اندازه 58 متر بالا می‌آمد.

پژوهشگران می‌گویند که قطب جنوب در مجموع از بعضی آثار گرمایش زمین در امان مانده است بنابراین مهم است که هرتغییری در آنجا به دقت زیر نظر گرفته شود.

اخیرا دو تحقیق دیگر در مورد یخ‌های بخش غربی قطب جنوب منتشر شده بود.

یکی از آنها نشان می‌داد که روند انقباض یخچال‌های غربی قطب جنوب اکنون برگشت ناپذیر است.

تازه‌ترین مطالعه با کمک ماهواره کرایوست انجام شده و حاصل جمع آوری اطلاعات در فاصله سال های 2010 تا 2013 است.

کرایوست در سال 2010 توسط آژانس فضایی اروپا به مدار زمین فرستاده شد.

وظیفه این ماهواره اندازه گیری تغییرات در دو قطب زمین است.

کد خبر 260065

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار