همشهری آنلاین: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بند «ق» تبصره ۲ بهینه سازی مصرف انرژی اعلام کرد: مذاکرات خوبی در این زمینه با وزارت نفت برای نوسازی نوگان ریلی و جاده‌ای انجام شده است که امیدوارم ظرف یک ماه آینده تفاهمنامه مشترک نهایی شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی عباس آخوندی در جمع نمایندگان تشکل‌های صنفی، و حرفه‌ورزان استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه از چند منبع برای نوسازی ناوگان می‌توان استفاده کرد، اظهارداشت: یکی ازمنابع مورد نظر استفاده از صندوق توسعه برای حمل و نقل در بخش ارزی است. که براساس مذاکرات صورت گرفته می‌توان برای تجهیز پیمانکاران از این بخش استفاده کرد.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: از هر گونه پیشنهاد سرمایه گذاری در هر مدلی استقبال می کنیم و کمیته جذب سرمایه گذاری در وزارتخانه تشکیل شده است که سرمایه گذاری های داخلی و خارجی را پیگیری می کند.

وی در ادامه با اشاره به نقش موثر حوزه مسکن و حمل و نقل در خروج اقتصاد از رکود، یادآور شد: لازمه خروج از رکود در حوزه راه و شهرسازی این است که بانکها قدرت وام‌دهی داشته باشند که به دلایل مختلف از جمله مطالبات معوق 80 هزار میلیارد تومانی قدرت وام دهی آنها کاهش یافته است.

آخوندی تاکید کرد: بانکها باید حمایت و بازسازی ساختاری شوند. به طوری که قادر باشند در حوزه مسکن از خرید و ساخت که شامل حمایت از عرضه و تقاضا می شود ، حمایت کنند.

وی افزود: براساس ماده 214 پیمانکار می تواند از بانک تسهیلات بگیرد و بدهی خود را به دولت منتقل کند. اما این بانکها هستند که نمی توانند تسهیلات دهند .

وی ابراز داشت: برای افزایش قدرت وام دهی بانکها دو راه حل وجود دارد ، نخست افزایش سرمایه بانک است که در پی آن بانکها می توانند تا 15 برابر سرمایه خود تسهیلات بدهند و بخش دیگر استفاده از وجوه اداره شده دولت در نزد بانکها است که باید بررسی شود آیا می توان این وجوه را در اختیار بانکها برای پرداخت تسهیلات قرار داد؟

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: براساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی، حوزه حمل و نقل و مسکن می تواند درون زا و برون نگر باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت ایمنی راهها گفت: هر ماه در جلسه کمیسیون ایمنی راهها شرکت می کنم و باید توجه داشت که ایمنی حمل و نقل جاده ای دارای جنبه های اجتماعی،کنترلی و فنی است که باید برای ایمنی به تمام جنبه ها توجه داشت.

آخوندی افزود: در بهمن سال 92 دستور دادم تمام راههای کشور از لحاظ ایمنی ارزیابی و تصمیمات لازم در مورد آن گرفته شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توسعه آزاد راهها برای افزایش ایمنی ، تاکیدکرد: در زمینه ساخت آزاد راهها از سرمایه گذاران به هر نحوه اعم از صندوق سرمایه گذاری، اشخاص داخلی و خارجی ویا هر شکل دیگر استقبال می کنیم. حتی حاضریم حاشیه آزاد راه را در مشارکت واگذار کنیم زیرا اتکا به اعتبارات دولتی موجب زمان بر شدن اجرای پروژه ها خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در جمع نمایندگان تشکل های صنفی و حرفه ورزان استان آذربایجان شرقی بیان داشت : دفاتر مهندسی اعم از مشاور و پیمانکار ، ثروت های ملی هستند و هموار در مسئولیت هایی که داشتم به این بخش حساس بودم. در حال حاضر نیز تا حد امکان نسبت به پرداخت مطالبات پیمانکاران گام موثر برداشته شده است و پرداخت باقی مطالبات را نیز پیگیری می کنم چرا که دفاتر مهندسی به خاطر مشکلات مالی نباید فرو بپاشد.

وی افزود: کشور نیاز به نظام فنی و مهندسی دارد و بازنگری بنیادی در نظام مهندسی کشور اعم از فنی و اجرایی لازم است و پیوند نظام مهندسی و نظام اجرایی نیاز به ظرافت دارد. که به زودی راهکارهای اساسی در این زمینه ارائه می شود.

آخوندی یاد آور شد: در بحث انبوه سازان باید به دو نکته مهم توجه داشت . نخست اینکه انبوه سازی شغل و حرفه است که باید صنف داشته باشد و نکته دوم اینکه انبوه سازان باید از نظام مهندسی کشور تبعیت کنند.

وی توضیح داد: در صنف انبوه ساز هر کسی، اعم از مهندس و غیر مهندس می تواند وارد شود اما باید در انجام کار، یا خودش تخصص داشته باشد، یا از مهندسان دارای صلاحیت استفاده کند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در کار ساخت مسکن مهر انبوه سازان پیمانکار مسکن مهر شدند. درحالی که انبوه ساز کسی است که ریسک سرمایه گذاری را می پذیرد و انبوه سازی باید از پیمانکاری جدا شود.

وی در پاسخ به نظر یکی از افراد حاضر در این نشست توضیح داد : قانون نظام مهندسی این اجازه را می دهد که استاندارد را در برخی مصالح ساختمانی اجباری و از آزمایشگاه های واجد شرایط این موضوع را پیگیری کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان آذربایجان شرقی از پروژه در دست ساخت راه اهن میانه - تبریز ، بافت فرسوده شهری بازدید و در نشست اساتید دانشگاه های این استان شرکت کرد.

وی در ادامه سفر خود از آزاد راه در دست ساخت سهند - تبریز ، محور آذرشهر و آزاد راه تبریز - مرند - بازرگان و پایانه مرزی جلفا بازدید خواهد کرد.

کد خبر 259512
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز