همشهری آنلاین: سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای این کشور در گروه ۱+۵ گفت: امیدواریم در نشست وین نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ بخش‌هایی از توافقنامه نهایی هسته ای ایران را تنظیم کنند.

ربابکف

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، وی در جمع خبرنگاران گفت: امیدواریم با توجه به تلاش‌های کارشناسان، در این دور از مذاکرات ایران و 1+5 هیچ گونه عقب نشینی در مسایل صورت نگیرد.

هیات جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و نمایندگان گروه 1+5 در سطح مدیران سیاسی وزارت امور خارجه کشورهای عضو این گروه سه شنبه ( 23 اردیبهشت) نشست چهار روزه خود برای تنظیم بخش‌هایی از موافقت نامه نهایی در مورد مساله هسته‌ای ایران را در وین آغاز کردند.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه گفت: روسیه از طریق نمایندگان خود در پایتخت های کشورهای عضو 1+5 و ایران و نیز هیات اصلی مذاکره کننده تلاش کرد تا در نشست چهار روزه وین متن توافقنامه هسته ای ایران تنظیم شود.

ریابکوف گفت: البته وضعیت به این صورت نیست که روز جمعه در پایان نشست وین با متن کامل توافقنامه نشست را ترک کنیم و هیچکس چنین انتظاری از هیات های مذاکره کننده ندارد و این امر غیرواقعی است.

وی اضافه کرد: اما اگر بتوانیم در جریان چهار روز بخش‌هایی از توافقنامه را تنظیم کنیم، حتی با وجود موارد اختلاف، نتیجه خوبی خواهد بود.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه با بیان اینکه «مسکو از عملکرد کارشناسان در مذاکرات در مورد مساله هسته‌ای ایران رضایت دارد»، گفت: کارشناسان کار بسیار دشوار و پر زحمتی را انجام می‌دهند که بدون آن موفقیت در مذاکرات ناممکن است.

وی اضافه کرد: از کار کارشناسان در نشست نیویورک رضایت داریم و این تلاش‌ها حاکی از آن است که در مذاکرات در مورد مساله ایران هیچ گونه رکودی نخواهد بود و طرف‌های مذاکره کننده از مواضع خود عقب نشینی نمی‌کنند.

ریابکوف افزود: امیدواریم در دور کنونی مذاکرات بتوانیم در مساله راکتور اراک و شفافیت برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت هایی داشته باشیم.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: در مرحله نخست این مسایل به غنی سازی اورانیوم در ایران و راستی آزمایی مسایل هسته‌ای و سرنوشت راکتور اراک مربوط می‌شود.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه گفت: امیدواریم هیات ایرانی شرکت کننده در نشست وین از دستورالعمل لازم برخوردار باشد که امکان پیشرفت در مذاکرات را فراهم آورد.

وی افزود: امیدواریم مساله اوکراین بر روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گفت و گوهای کنونی ایران و گروه 1+5 تاثیری نداشته باشد.

ریابکوف گفت: اطمینان دارم دستیابی به تفاهم متقابل در مساله برنامه هسته‌ای ایران و یافتن راه حل و فرمول نهایی برای حل مسایل هسته‌ای این کشور در راستای منافع همه شرکت کنندگان در این مذاکرات است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روز سه شنبه تهران را به مقصد وین پایتخت اتریش ترک کرد تا حساس‌ترین دور مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را در 10 سال گذشته رقم بزند.

سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین‌الملل، مجید تخت روانچی معاون اروپا و امریکای وزارت امور خارجه، امیر حسین زمانی‌نیا مشاور حقوقی وزیر خارجه و حمید بعیدی‌نژاد مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه ایران از اعضای تیم مذاکره کننده هستند.

ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان در پایان سومین دور مذاکرات خود در وین اعلام کردند که طرفین در دور چهارم گفت و گوها از 23 تا 26 اردیبهشت ماه وارد تدوین پیش نویس سند توافق نهایی خواهند شد.

کد خبر 259327
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز