همشهری آنلاین: دوربین یکی از ماهواره‌های آب و هوایی ناسا یکی از طوفان‌های غبار شمال چین را شکار کرده است.

به گزارش مهر، ناحیه شمال چین از لحاظ وقوع طوفان‌های غبار بسیار مشهور است. این طوفان‌ها گاهی حتی پکن را دچار خفگی می‌کنند. دوربین یکی از ماهواره‌های آب و هوایی ناسا اخیراً یکی از آن‌ها را شکار کرده است.

این ماهواره ناسا که تحت برنامه رصد زمین فعالیت می‌کند، 4 روز پیش موفق به تصویربرداری از این پدیده که گاهی برد دید چشم را به 50 متر می‌رساند شده است. این طوفان در حال درنوردیدن شهر "دون هوانگ" در شمال چین بوده، آسمان را به رنگ زرد - نارنجی درآورده و ساکنین را مجبور به استفاده از ماسک کرده است.

طوفان‌های غبار شمال چین که به همراه طوفان‌های ناشی از همسایه این کشور یعنی مغولستان، در مجموع به "طوفان‌های آسیایی" معروف هستند در نتیجه وزش باد شدید به زمین‌های خشک و خالی از پوشش برف به وجود می‌آیند و 60 درصد این اتفاق در خلال ماه‌های مارس تا می رخ می‌دهد.

وقوع این طوفان‌ها موجب تشدید آلودگی مصنوعی هوا می‌شود که توسط فعالیت‌های صنعتی این کشور به وجود آمده و به دنبال رشد اقتصاد آن، رو به افزایش است.

این مشکل روزافزون حتی موجب شده است که دولت چین در ماه جاری یک سری قوانین زیست محیطی جدید را برای تشدید جریمه علیه آلوده‌کنندگان محیط زیست به تصویب برساند.

کد خبر 257762

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار