همشهخری آنلاین: معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برپایی مراسم گرامیداشت شیخ بهایی در اصفهان اظهار کرد: برگزاری این مراسم بهانه‌ای است تا بگوییم که معماران باید با نگاه خلاق به ساماندهی شهرها بپردازند و ساخت و ساز را به صورت کیفی مورد توجه و اجرا قرار دهند.

دکتر سید محمد سعید ایزدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: امروز، سوم اردیبهشت ماه، به نام شیخ بهایی نام‌گذاری شده است؛ فردی که به واسطه مجموعه کارهای خلاقانه‌ای که در حوزه معماری ارایه داد، تحولات خلاقانه‌ای را در شهر اصفهان پایه‌گذاری کرد.

معاون وزیر، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به نگاه متفاوت شیخ بهایی در معماری توضیح داد: این مراسم بهانه‌ای است که به جامعه معماری کشورمان اعلام کنیم که تغییر و تحولات ارایه شده از سوی یک فرد می‌‎تواند آنقدر بزرگ باشد که زمینه‌ساز و هدف پاسداشت از او را فراهم کند.

وی با بیان اینکه در این مراسم شخص مطرح نیست، بلکه ویژگی‌هایی که وی در طرح ساماندهی شهر اصفهان داشت مورد توجه قرار گرفته است، بر لزوم ارتقا طرح‌های معماری امروزی تاکید و بیان کرد: دستورالعمل‌ها، مقررات، قوانین سیستم‌های نظارت و کنترل از یک سو و ارایه طرح‌هایی با کیفیت بالا و تلاش برای کم کردن فاصله میان ارزش مبادله و ارزش استفاده از سوی دیگر، از وجوه ارتقای کیفیت هستند.

وی ادامه داد: بی‌شک باید مهندسان فعال در حوزه معماری را تشویق به ارایه طرح‌هایی کرد که ضمن برخورداری از ویژگی‌های امروزی، از شرایط کیفی لازم بهره‌مند و همچنین با وضعیت گروه‌های مختلف درآمدی، همخوانی داشته باشند.

ایزدی افزایش نرخ مسکن را دلیل نگاه کالایی جامعه به مسکن عنوان کرد و گفت: متاسفانه همین نگاه سبب شده است که همه به جای بهره‌وری به سوی بهره‌برداری از مسکن بروند. به زعم من، اگر در این سه بخش تلاش کنیم، قادر خواهیم بود تا از این شرایط بحرانی عبور کنیم.

وی با بیان این‌که افزایش نرخ مسکن باعث شکل‌گیری نگاهی کالایی به مسکن شده است، گفت: جامعه به مسکن به عنوان کالایی پولساز نگاه می‌کند که برای گریز از آن باید فاصله میان ارزش مبادله و ارزش استفاده را کم کرد.

کد خبر 257108

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار