همشهری آنلاین: سیستان و بلوچستان در روزهای پایانی این هفته میزبان کاروان تدبیر و امید بود، نگاهی گذرا به نتایح و ره آوردهای سفر دو روزه دکتر روحانی و جمعی از اعضای هیات دولت به این استان بیانگر عنایت ویژه دولت یازدهم به استان های مرزی است.

حجت الاسلام حسن روحانی

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در بدو ورود به زاهدان در فرودگاه این شهر از برنامه‌های مهم دولت برای تغییر چهره استان سخن به میان آورد که این دقیقا مطابق با خواسته‌های مردم و نیز ظرفیت‌های استان سیستان و بلوچستان برای توسعه پایدار است.

دکتر روحانی از اجرای برنامه‌های توسعه در استان با تکیه بر بخش معدن، آماده سازی مجتمع‌های پتروشیمی در ایرانشهر با سرمایه گذاری بخش خصوصی، اجرای طرح گازرسانی به زاهدان و مناطق وسیعی از استان، ایجاد تحول بزرگ در بخش ترانزیت استان با اجرای طرح‌های راه آهن و توسعه بندر چابهار با هدف اتصال راه آهن شمال کشور به افغانستان و آسیای مرکزی از جمله برنامه های مهم دولت یازدهم در این استان برشمرد.

فعالیت و سرمایه گذاری در حوزه علم ، فناوری و شکوفایی استعدادها با رویکرد توجه بر رشد و شکوفایی شرکت های دانش بنیان و توحه ویژه به ورزش استان با هدف تقویت روحیه نشاط و امید در مردم و برنامه ریزی برای حل مشکل کم آبی این استان گرم و خشک با همکاری دولت افغانستان از دیگر برنامه هایی بوده که رییس جمهوری به اجرای آن تاکید کرد.

رییس جمهوری همچنین بر تسهیل سرمایه گذاری در استان با اعمال تخفیف چهار درصد برای وام کارآفرینان با همکاری صندوق توسعه ملی و نیز احیای بازارچه مرزی تعطیل و نیمه تعطیل منطقه برای رونق یافتن تجارت در استان نیز تاکید کرد.

تثبیت شن‌های روان در این استان برنامه زیست محیطی دولت بود که رییس دولت تدبیر و امید بشارت داد که ما برای امسال حدود هزار هکتار را تحت پوشش تثبیت شن قرار خواهیم داد.

دکتر روحانی در عین حال انتظاراتی را از مردم این استان برای تثبت امنیت منطقه مطرح کرد و از مردم استان سیستان و بلوچستان به عنوان بزرگترین صادر کننده فرهنگ اسلام، مدارا، اعتدال و فرهنگ ایرانی به سراسر منطقه نام برد و از مردم استان خواست که واسطه فرهنگی و اتصال قوی تر بین ملت ایران و ملت‌های شرقی، جنوبی و حتی شمالی این سرزمین باشند.

رییس جمهوری ، سیستان و بلوچستان را پاره تن ایران دانست و بر این نکته تاکید کرد که ˈ تمام اقوام، طوایف و پیروان مذاهب اعم از سنی و شیعه، همه باید برای امنیت این سرزمین دست به دست هم بدهیم.ˈ

انتظارات رییس جمهوری اسلامی ایران از مردم استان سیستان و بلوچستان را در سه محور مهم مشارکت در توسعه پایدار، مشارکت در امنیت پایدار و تقویت برادری و وحدت بین اقوام و مذاهب دسته بندی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع مردم زاهدان در ورزشگاه 17 شهریور هم با بیان این که برخی فکر می کنند سیستان وبلوچستان به معنای محرومیت، طوفان شن و استان ناامن است، گفت: این چهره، چهره واقعی این استان بزرگ نیست بلکه سیستان وبلوچستان پاره تن ایران است.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: سیستان وبلوچستان گرچه به ظاهر ترکیبی از دو قوم و دو آیین از یک دین است اما سرزمین برادری، وحدت، همزیستی، دوستی و محبت در طول تاریخ بوده است.

وی با یادآوری این نکته که سیستان وبلوچستان سرزمین ظرفیت های بزرگ معدنی، تجاری، ترانزیتی، کشاورزی و آبزیان است افزود: این استان سرزمین بسیار مهم برای توسعه‌های پیش رو خواهد بود.

رییس جمهوری همچنین در جمع مردم چابهار گفت: چابهار نقطه اتصال ایران با آبهای آزاد، دریای عمان و حتی ساحلی است که این کشور را به اقیانوس متصل می کند؛ ما برای توسعه این شهرستان مهم و کل استان، قدم های لازم را انشاء الله برخواهیم داشت.

روحانی اضافه کرد: بی تردید چابهار باید یک مرکز صنعتی باشد، درکنار آنچه که باید مرکز تجاری باشد؛ برای تبدیل چابهار به منطقه صنعتی، باید گاز به این منطقه متصل شود.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: طبق برنامه در سال های 93 و 94 گاز از ایرانشهر به چابهار متصل خواهد شد و به محض اینکه شرایط گازرسانی به این منطقه مهیا شود، اینجا مرکزی صنعتی هم برای پتروشیمی و هم فولاد و صنایع معدنی دیگر خواهد بود.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: با اکتشاف معادن ذی قیمت منطقه شرق استان سیستان و بلوچستان، پیش بینی شده است شاهد توسعه بسیار مناسب در سراسر این استان خواهیم بود.

  •  دستاورد سفر:

99 طرح عمرانی و صنعتی با اعتباری بالغ بر 12 هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار ریالی و 6 میلیارد و 470 میلیون دلار اعتبار ارزی در سفر هیات دولت به استان سیستان و بلوچستان تصویب شد که تمام این طرح‌ها در سال جاری و یا نیمه اول سال آینده اجرایی و عملیاتی می شود.

به گفته معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری برای اجرای طرح گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان مبلغ 9 هزار میلیارد ریال نیز برای سال های 1394 و 1395 در نظر گرفته شده است.

شش میلیارد و 470 میلیون دلار نیز از منابع ارزی در سفر هیات دولت به استان سیستان و بلوچستان برای اجرای طرح های عمرانی و زیرساخت‌ها مصوب شد و برای 10 طرح راه و زیربنایی مبلغ یک هزار و 310 میلیارد ریال و 10 طرح بهداشت و درمان مبلغ 176 میلیارد ریال و 6 طرح کشاورزی مبلغ 3 هزار و 910 میلیارد ریال و برای اجرای پروژه های نیروگاهی و انرژی نیز هزار میلیارد ریال اعتبار به تصوب رسید.

همچنین پنج هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار ریالی و یک میلیارد و 400 میلیون دلار از منابع ارزی مصوب شده است و برای 12 طرح آبی استان نیز افزون بر 2هزار و 509 میلیارد ریال و 5 میلیارد دلار اعتبار ارزی در سفر هیات دولت به استان سیستان و بلوچستان مصوب شد.

وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات و کشور، نیرو ، دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های مذهبی، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و چند تن از معاونان، مشاوران و دستیاران رییس جمهوری، در این سفر دکتر روحانی را همراهی می کردند.

سفر رییس جمهوری به سیستان و بلوچستان سومین سفر استانی هیات دولت یازدهم بود که با استقبال گرم مردم این استان مرزی مواجه شد.

کد خبر 256250
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی