همشهری آنلاین: آسمانخراش‌های چوبی برای کسب جایزه دو میلیون دلاری سازمان کشاورزی آمریکا با هدف کاهش گازهای گلخانه‌ای به رقابت می‌پردازند.

رقابت آسمانخراش‌های چوبی مقاوم‌تر از بتن برای نبرد با گازهای گلخانه‌ای

به گزارش ایسنا، این ساختمان‌ها باید از پنل‌های چوبی فوق محکمی استفاده کنند که می‌توان از آن‌ها برای ساخت مسکن اضطراری و پناهگاه‌ها نیز بهره برد.

روش‌های جدید می‌توانند چوب را به مواد ساختمانی با مقاومت کششی بیشتر از فولاد و مقاومت بیشتر از بتن در برابر فشرده‌سازی تبدل کند. بتن در زمان تولید، نزدیک اندازه وزن خود، دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند، در حالی که چوب در زمان رشد خود کربن را از جو می‌گیرد.

سازمان کشاورزی آمریکا مدعی است یک ساختمان چهار طبقه ساخته‌شده از الوار انبوه می‌تواند گازهای گلخانه‌ای را به اندازه حذف سالانه 500 خودرو از جاده کاهش دهد.

نخستین پروژه در این زمینه چند سال پیش و زمانی معرفی شد که مایکل گرین، معمار کانادایی، ساخت سازه‌های 20 طبقه‌ای و 60 متری را پیشنهاد داد که از پنل‌های الوار مقطع ساخته شده باشند.

در این میان، تکمیل اخیر یک دفتر هشت‌ طبقه چوبی در اتریش و یک بلوک مسکونی 9 طبقه در لندن به منزله تحقق سریع ساخت آسمانخراش‌های چوبی است.

بسیاری از کشورها ارتفاع بیشینه ساختمان‌های چوبی را محدود کرده‌اند و این میزان در روسیه چهار طبقه، در کانادا شش طبقه و در آمریکا و چین نیز پنج طبقه گزارش شده است.

کد خبر 255168

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار