همشهری‌ آنلاین: بهسازی و پاکسازی ۴۴ هزار متر مربع نقاشی دیواری سطح شهر تهران در روزهای پایانی سال ۹۲، رونق بخش نقاشی دیواری در سال ۹۳ را به دنبال خواهد داشت.

بهار و شهر

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از سازمان زیباسازی، مهدی قدیانلو با اعلام این خبر گفت: ما در طرح «به پیشواز بهار می‌رویم» قرار بود 44 هزار متر مربع از نقاشی دیواری‌ها در 22 منطقه را بهسازی و دوباره رنگ آمیزی کنیم که با تعامل سازمان زیباسازی طبق پیش بینی در برخی مناطق شهر تهران با 25 درصد افزایش قرار داد روبرو شدیم تا سطح دیوارهای بیشتری در این طرح با نقاشی دیواری تزئین شود.

وی با اشاره به اینکه هدف کلی این طرح آرام سازی بصری شهر تهران بود گفت: رویکرد ما پاک‌سازی نقاشی دیواری های فرسوده بود که آدرس آنها را با هماهنگی مناطق به دست آوردیم و هنرمندان هم با بازدید از آنها شروع به کار روی آثار کردند.

به گمانم در مجموع حرکت بسیار خوبی بود چرا که اولین بار بود که طرحی با یک رویکرد کاملا واضح در سطح زیباسازی شهری صورت گرفت و تنها در بخش نقاشی دیواری تمرکز ما تنها روی نقاشی دیواری‌هایی بود که فرسوده بودند و بر فضای بصری تاثیری منفی داشتند.

قدیانلو با اشاره به اینکه در سطح شهر دو نوع نقاشی دیواری وجود دارد ادامه داد: یک سری از نقاشی دیواری‌ها هست که اسپانسر یا سفارش دهنده‌اش سازمان زیباسازی است و طرح‌ها را کارشناسان سازمان تایید می‌کنند.

اما یک سری نقاشی دیواری هم بنا به مناسبت‌هایی توسط خود مناطق انجام می‌شود.

مثلا وقتی اتوبان یا پارکی افتتاح می‌شود به شکلی عجله‌ای این اتفاق می‌افتد و فرصت کافی برای هماهنگی با سازمان زیباسازی و تایید طرح‌ها نیست. خب کیفیت کارها در نوع اول طبعا از نظر بصری و فنی بهتر است.

او ادامه داد: در 6 ،7 سال گذشته، قبل از آنکه شورای هنری نقاشی دیواری در سازمان زیباسازی تاسیس شود، آثاری بر دیوارهای شهر خلق شدند که به نظر می‌رسد امروز نیاز به بازنگری دارند که ما در طرح «به پیشواز بهار می‌رویم» به سراغ آنها رفتیم و دشواری کار ما هم این بود که کار در این بخش نباید به اغتشاش بصری شهر بیانجامد چرا که شهر به اندازه کافی شلوغ هست.

کسانی که این روزها برای شورای هنری طرح هایشان را می‌آورند نیز این را به خوبی می‌دانند.

قدیانلو در پایان با اشاره به اینکه سال 92 به دلیل کمبود بودجه در بخش نقاشی دیواری سال رکود بود گفت: در حال حاضر طرح های زیادی در شورای هنری تایید شده که هنوز آنها را روی دیوار ندیده‌ایم و به گمانم سال 93 بشود امیدوار بود با دیدن نتایج طرح «به پیشواز بهار می‌رویم» بسیاری از این طرح‌ها را در راستای همان آرام سازی شهر اجرایی کرد.

سازمان زیباسازی شهر تهران در راستای بهره گیری از هنر برای زیباتر کردن شهر تهران در طرح «به پیشواز بهار می‌رویم» اقدام به بهسازی و ارائه 44 هزار متر مربع نقاشی دیواری در 22 منطقه تهران کرد که این آثار 27 اسفندماه سال گذشته به پایان رسید و چهره شهر تهران را در نوروز سال 93 دگرگون کرد.

کد خبر 254866

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار