همشهری آنلاین: تحقیقات اخیر محققان دانشگاه ملبورن در استرالیا نشان می‌دهد بین سرطان پانکراس و دیابت ارتباط وجود دارد.

خطر ابتلا به سرطان پانکراس در افراد مبتلا به دیابت بیشتر است

به گزارش ایرنا، در مطالعه جدیدی که با همکاری مشترک پزشکان و ریاضی دانان صورت گرفت، محققان برای بررسی ارتباط بیماری دیابت و سرطان پانکراس، داده‌های بین سال‌های 1973- 2013 را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در این تحقیق، نتایج 88 مطالعه بین المللی مورد بررسی قرار گرفت که بزرگ‌ترین تجزیه و تحلیل در رابطه با این موضوع تا به امروز است.

دکتر مهرداد نیک فرجام، متخصص کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا از گروه جراحی دانشگاه ملبورن در این باره گفت: سرطان پانکراس اغلب زمانی تشخیص داده می‌شود که در مراحل پیشرفته بوده و علاج ناپذیر است. در نتیجه این یافته جدید بسیار مهم است زیرا نکات برجسته تشخیصی را برای پزشکان و بیماران مبتلا به دیابت در نظر می‌گیرد .

این مطالعه نشان می‌دهد خطر ابتلا به سرطان پانکراس در افراد مبتلا به دیابت بیشتر از سایرین است.

به گفته محققان وجود دیابت یک عامل خطر برای پیشرفت سرطان در مراحل بعدی زندگی به حساب می‌آید.

محققان می‌گویند هرچند تعداد افراد مبتلا به سرطان پانکراس در جمعیت نسبتا کم است، اما این مطالعه نشان می‌دهد باید برنامه‌های غربالگری برای این نوع سرطان در نظر گرفته شود و اولویت در غربالگری باید از بیماران مبتلا به دیابت شروع شود.

ابتلا به دیابت در افراد بالای 55 سال شایع‌تر بوده و این مساله برای غربالگری سرطان پانکراس در بیمارانی که دیابت آنها تازه تشخیص داده شده بسیار مهم است.

کد خبر 253256
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز