همشهری آنلاین: هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از دستاوردهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: به خاطر نگاه خصمانه‌ای که به مردم ایران داشتند، تحریم‌ها را تصویب کرده بودند و در داخل هم برخی افراد با سوءاستفاده از تحریم‌ها به فسادهای اقتصادی روی آورده بودند.

هاشمی رفسنجانی

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  در دیدار اعضای شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، با اشاره به سوابق انجمن‌های اسلامی دانشجویان در دوران مبارزه، گفت: در طول 70 سالی که انجمن‌های اسلامی دانشجویان تشکیل شدند، جزر و مدهای زیادی داشتند و افزایش آگاهی جوانان دانشجو، مهمترین دستاورد آن است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، فراز و فرود حرکت‌های سیاسی و فکری را طبیعی دانست و یادآور شد: در تاریخ معاصر، امام (ره) به عنوان شخصیت مورد قبول حوزه و با جایگاه مناسب در جامعه، پیشقدم و محور حرکت مردم برای مبارزه با استبداد و استعمار شد.

وی با اشاره به گروه‌های متعددی که در زمان مبارزه حضور داشتند، دانشجویان را به ارائه تحلیل‌های عقلانی و تاریخی دعوت کرد و گفت: اعتمادی که مردم به رهبری ایشان داشتند، سرمایه‌ای برای تعمیق مبارزه و گسترش آن در اقشار مختلف و سراسر کشور شد و کم کم که وحدت مردم فراگیر شد، رژیم به تدریج به افول رفت و نهایتاً سقوط کرد.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اختلافات سیاسی برخی از جریان‌های جامعه و حوزه با حرکت امام (ره) و شاگردان ایشان، گفت: گروه‌های منفی‌باف در سایه اقبال عمومی مردم به نهضت روحانیت و سخنرانی‌ها و بیانیه‌های مبارزاتی امام، سکوت کردند و در مقاطع مختلف با استفاده از شرایط، سربرآوردند، ولی موج خروشان مردمی، همیشه آلودگی‌های فکری را از دریای مبارزاتی دور می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش مردم را در مراحل مختلف مبارزه، پیروزی، تثبیت و تداوم انقلاب، بسیار برجسته خواند و گفت: تازه‌ترین مصداق نقش مردم، حضور در انتخابات ریاست جمهوری است که شرط حفظ دستاورد آن، پرهیز از نزاع در اثر اختلافات جزئی و عدم توجه به تفرقه‌انگیزان است.

وی سرگذشت و سرنوشت مبارزاتی آیت‌الله کاشانی و اتفاقات قبل و بعد از 30 تیر را عبرت‌آموز خواند و افزود: برای مسایل جزئی چنان اختلاف پیدا کردند که در 28 مرداد، استبداد دوباره توانست سلطه و حاکمیت را به دست آورد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه «گروه‌ها و تشکل‌ها نباید به خاطر مسایل جزئی با هم نزاع داشته باشند"، به آیات قرآن اشاره کرد و گفت: باید بر اساس مشترکات کار کنیم تا مشی اعتدال که در فرهنگ قرآن و در سیره پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) برجسته است، فراگیر و نهادینه شود. این درس قرآن برای همیشه تاریخ است که به مسلمانان در سوره انفال آمده: «ولا تنازعو فتفشلو و تذهب ریحکم» با هم نزاع نکنید که باعث سستی و از دست دادن ابهت و صلابت شما می‌شود.

هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از دستاوردهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: به خاطر نگاه خصمانه‌ای که به مردم ایران داشتند، تحریم‌ها را تصویب کرده بودند و در داخل هم برخی افراد با سوءاستفاده از تحریم‌ها، به فسادهای اقتصادی روی آورده بودند.

وی برنامه گسترش دامنه تحریم‌ها علیه ایران را جدّی و خطرناک دانست و با بیان نگاه دولت فعلی در سیاست خارجی گفت: کسانی که صحبت از تسلیم و یا جنگ می‌کردند، سر میز مذاکره آمدند تا به مرور مسایل مطرح و اعتماد در روابط حاکم شود.

هاشمی رفسنجانی تهیه ضرورت‌های زندگی از طریق قاچاق را که نتیجه تحریم‌هاست دور از شأن مردم ایران در تاریخ دانست و افزود: در این فضا کالاهای بی‌کیفیت به قیمت مضاعف وارد بازار می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش، با ابراز نگرانی از اوضاع سوریه، عراق و اخیراً اوکراین گفت: صحبت از جنگ‌های داخلی و درگیری‌های احتمالی قدرت‌های جهانی، امنیت منطقه‌ای و جهانی را از بین می‌برد.

در آغاز این دیدار مصطفی دینی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص مسایل سیاسی کشور و فضای حاکم بر دانشگاه‌ها، گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های انجمن‌های اسلامی دانشجویان گفت: این تشکل دانشجویی در هشت سال گذشته بر اساس تدبیر و اعتدال انتقاد کرد و با وجود تمام تلاش‌ها و تهمت‌ها برای انحلال آن، همچنان برقرار است.

کد خبر 252946
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز