همشهری آنلاین: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سخنان رییس مجلس الجزایر در مورد انرژی هسته‌ای و توافقات ژنو، گفت: بر اساس تفکرات مردم، قدم اول را برداشتیم و از غربی‌ها و آمریکا انتظار داریم تحت تأثیر تبلیغات اسرائیلی‌ها قرار نگیرند تا این حرکت به نهایت خوبی برسد.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار رییس مجلس ملی الجزایر، با اشاره به سوابق مبارزاتی مردم آن کشور علیه استعمارگران، اظهار داشت: وجه اشتراک مردم ایران و الجزایر در مبارزات، علاوه بر محتوای اسلامی و آزادی‌خواهی، استفاده از مساجد به عنوان پایگاه مردمی بود.

وی با تاکید بر جایگاه احترام‌آمیز مردم انقلابی الجزایر نزد کشورهای اسلامی و ملل ستم‌دیده، خاطرنشان کرد: الجزایر در تاریخ به عنوان کشوری میانه‌رو و عاقل شناخته می‌شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری خاطرات سفر خود به الجزایر در اولین سال‌های پس از پیروزی انقلاب که به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی انجام شده بود، گفت: اگرچه همیشه دارای مواضع مشترک در مسایل سیاسی بودیم، ولی همکاری‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی دو کشور گسترش معقول نیافت و امیدواریم در شرایط فعلی، روابط گذشته، با بهبود در آینده، جبران شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به ابراز نگرانی‌های رییس مجلس الجزایر از شرایط کشورهای اسلامی اظهار داشت: درگیری‌های داخلی در کشورهای اسلامی، باعث شد که مسلمانان از مسئله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین، غافل شوند و خیال اسرائیل راحت شود.

وی با ابراز خرسندی از اجلاس روسای مجالس کشورهای اسلامی، اظهار امیدواری کرد که با بحث‌های جدید و تصمیمات جدی نگذاریم کشورهای اسلامی در آسیا و آفریقا پایگاه تروریست‌ها شوند که کارشان افکندن بذر تفرقه بین مسلمانان و خوش‌خدمتی به دشمنان اسلام است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین کشته شدن گروهی از مردم الجزایر در سقوط هواپیمای نظامی را تسلیت گفت و برای مردم الجزایر در انتخابات پیش رو آرزوی موفقیت کرد.

کد خبر 250040
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز