همشهری آنلاین: مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به این که سهمیه‌ای ویژه برای نوروز پیش بینی نشده است، گفت: ذخایر بنزین کشور در شرایط مطلوب قرار دارد.

سهمیه سوخت

ایسنا نوشت: عباس کاظمی با اشاره به تصمیم ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور تصریح کرد: امسال سهمیه بنزین ویژه نوروز برای مردم تدارک دیده نشده است، اما ذخیره بنزین کشور هم اکنون در سطح مطلوبی قرار دارد و هیچ نگرانی برای تامین سوخت سفرهای نوروزی نداریم.

وی با بیان این که ذخیره بنزین کشور از سطح یک میلیارد و 600 میلیون لیتر فراتر رفته است، گفت: همه جایگاههای سوخت کشور در تعطیلات نوروزی آماده خدمات رسانی هستند.

تکذیب تفاوت قیمت بنزین یورو 4 و معمولی

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی افزود: هر نوع بنزین تولیدی با یک بهای ثابت در جایگاههای سوخت سراسر کشور توزیع می شود و تنها کارمزد جایگاههای سوخت 8 کلانشهر با دیگر شهرهای کشور متفاوت است.

وی با اشاره به طرح افزایش قیمت فرآورده های نفتی با مرغوبیت بیشتر، گفت: این طرح در مورد بنزین یورو 4 نیز اجرا می شود، البته تفاوت قیمت فرآورده های با کیفیت با محصولات معمولی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش به پالایشگاه‌ها پرداخت می‌شود و مردم پول بیشتری بابت بنزین با استاندارد یورو 4 پرداخت نخواهند کرد.

افزایش 10 میلیون لیتری گازوییل یورو 4

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور گفت: با تکمیل و بهره برداری از واحد تولید گازوییل پالایشگاه شازند روزانه 10 میلیون لیتر از این فرآورده با استاندارد یورو 4 و گوگرد کمتر از 50 جزء در میلیون روانه بازار می‌شود.

وی اظهار کرد: گازوییل تولیدی پالایشگاه شازند تا پیش از بهره برداری از واحد جدید دارای 10 هزار جزء در میلیون گوگرد بود که هم اکنون گوگرد از این فرآورده جداسازی و معادل روزانه 50 تن آن به صورت جامد به بازار مصرف عرضه می شود.

بر اساس این گزارش، پالایشگاه شازند روزانه 16 میلیون لیتر بنزین پاک و 10 میلیون لیتر گازوییل یورو 4 تولید می‌کند.

روزنامه همشهری هم در خبری درباره سرنوشت بنزین نوشت: تکلیف قانونی فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده و همچنین اظهارات مقامات دولتی، شناور شدن قیمت بنزین در سال آینده را قوت بخشیده است.

دولت هم‌اکنون در حال بررسی سناریوهای مختلف قیمت بنزین در سال آینده است و به‌نظر می‌رسد می‌خواهد از همه ظرفیت‌های قانونی موجود برای بهینه‌شدن قیمت‌گذاری حامل‌های سوخت به‌ویژه بنزین بهره گیرد. بر این اساس یکی از محتمل‌ترین گزینه‌های دولت برای بنزین، نظام شناور مدیریت شده است. درصورت اجرای این نظام، دیگر قیمت بنزین در طول سال یکسان نخواهد بود و دولت می‌تواند در مقاطع مختلف زمانی مثلا 3ماهه یا یک ماهه قیمت بنزین را تغییر دهد. از سوی دیگر قیمت انواع بنزین نیز تغییر می‌کند به‌طور مثال قیمت بنزین سوپر، عادی و یورو 4تغییر می‌کند. این نظام قیمت‌گذاری ممکن است در مورد گازوئیل هم اجرا شود. دولت با این تصمیم می‌خواهد نظام سنتی قیمت‌گذاری بنزین و گازوئیل و یا حتی سایر حامل‌های انرژی مانند آب و برق و گاز را تغییر دهد. هم‌اکنون در اکثر کشورهای جهان قیمت حامل‌های سوخت مانند بنزین و گازوئیل به‌صورت شناور روزانه یا حتی ساعتی و براساس قیمت آنلاین نفت در بازارهای جهانی تغییر می‌کند. این سناریو هنوز قطعی نیست.

در همین حال فارس از جلسه تصمیم‌گیری در مورد قیمت و سهمیه بنزین سال 93خبر داد. این جلسه برای تعیین قیمت، وضعیت سهمیه و بنزین نوروزی بوده است که تا زمان تدوین این گزارش نتیجه نشست مخابره نشده است. به نوشته فارس وزارت نفت 4سناریو در مورد قیمت بنزین سال93 پیشنهاد داده و ستاد مدیریت سوخت نیز 3سناریو در مورد تعیین قیمت بنزین سال 93به کارگروه تعیین قیمت سوخت ارسال کرده است.

گزارش‌ها از کارگروه هدفمندی یارانه‌ها حاکی از افزایش قطعی قیمت بنزین در‌ماه اول سال آینده است که احتمالا از نیمه فروردین‌ماه خواهد بود. قیمت احتمالی برای بنزین آزاد در حدود 1000تومان و برای بنزین سهمیه‌ای 700تومان پیش‌بینی شده است که ممکن است در مقاطع دیگر این قیمت‌ها بازهم افزایش یابد.گفته می‌شود که وزارت نفت برای بنزین یورو 4افزایش 100تومانی قیمت را پیشنهاد داده است.

کد خبر 252686
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار