همشهری آنلاین: روسای دو مجلس دوما و شورای فدراسیون روسیه از الحاق کریمه به خاک روسیه حمایت کردند.

به گزارش ایرنا از مسکو، سرگئی ناریشکین رییس دومای روسیه اعلام کرد : کشورش از انتخاب آزادانه و مردم سالارانه ساکنان کریمه ( شبه جزیره خودمختار در خاک اوکراین) و شهر بندری سواستاپول محل استقرار ناوگان دریای سیاه روسیه حمایت می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، ناریشکین روز جمعه در دیدار با ولادیمیر کنستانتینوف رییس پارلمان محلی منطقه خودمختار کریمه در مسکو از برگزاری همه پرسی در این منطقه خودمختار حمایت کرد.

رئیس مجلس دومای روسیه اضافه کرد: روسیه به انتخاب کریمه احترام خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: تصمیم ساکنان کریمه برای تضمین امنیت خود قابل درک است و طبیعی است که مقام های این منطقه حمایت مردم خود را از طریق برگزاری یک همه پرسی مردم سالارانه کسب کنند.

از سوی دیگر، والنیتنا ماتوینکو رییس شورای فدراسیون (سنا) روسیه اعلام کرد که این نهاد قانونگذای از اقدام منطقه خودمختار کریمه در اوکراین برای رای گیری به منظور پیوستن به روسیه به عنوان یکی از مناطق این کشور، حمایت می کند.

به گزارش ایرنا، ماتوینکو روز جمعه در دیدار الکساندر کنستانتینوف رییس پارلمان محلی منطقه خود مختار کریمه با وی در مسکو اظهار داشت: اگر ساکنان کریمه چنین اراده ای را به نمایش بگذارند و به الحاق به خاک روسیه رای دهند، شورای فدراسیون از آن حمایت خواهد کرد.

وی افزود: البته پارلمان کریمه از چنین حقی برخوردار است.

وی اضافه کرد: هیچ کس حق ملت ها را برای تعیین سرنوشت خود را رد نمی کند.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که روس زبانان منطقه خودمختار کریمه در جنوب اوکراین که اکثریت ساکنان آن را تشکیل می دهند، با خودداری از به رسمت شناختن حکومت جدید این کشور، قصد دارند شانزدهم ماه جاری میلادی در یک همه پرسی برای جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه، شرکت کنند.

شرکت کنندگان در این همه پرسی قرار است به سوالات 1- آیا شما از الحاق کریمه به خاک روسیه به عنوان یکی از مناطق آن حمایت می کنید و 2- آیا شمار طرفدار احیای قانون اساسی 1992 اوکراین و باقی ماندن کریمه به عنوان بخشی از این کشور هستید، پاسخ دهند.

روس زبانان منطقه خود مختار کریمه که اکثریت جمعیت دو میلیون و 140 هزار نفری این منطقه را تشکیل می دهند پس از فرار ˈویکتور یانکوویچˈ رییس جمهوری طرفدار روسیه اوکراین از کی یف در بیست و یکم فوریه امسال و سر کار آمدن نیروهای سیاسی غربگرا در این کشور اعلام کردند که حکومت جدید اوکراین را به رسمیت نمی شناسند.

روس زبانان منطقه خودمختار کریمه در این راستا تمامی ساختارهای قدرت را بدست گرفتند و اعلام کردند که شانزدهم ماه جاری میلادی در خصوص تعیین آینده این منطقه همه پرسی برگزار می کنند.

بروز این وضعیت در منطقه خودمختار کریمه که شهر بندری ˈسواستاپولˈ آن محل استقرار ناوگان دریای سیاه روسیه می باشد، به بروز تنش شدید در مناسبات روسیه با اوکراین و غرب منجر شد و مقام های آمریکا و اتحادیه اروپا، مسکو را تهدید به اعمال تحریم در صورت مداخله در کریمه و الحاق آن به خاک خود کردند.

در همین حال پارلمان محلی منطقه خودمختار کریمه در نشست دیروز اعلام کرد که به خاک روسیه ملحق می شود و قرار است ساکنان این منطقه که اکثریت آنان را روس زبانان تشکیل می دهند، در همه پرسی پیش رو در این خصوص تصمیم بگیرند.

این در حالی است که مقام های غربی و حتی چین به عنوان شریک راهبردی روسیه اعلام کرده اند که الحاق کریمه به خاک روسیه را نمی پذیرند.

بروز این وضعیت در منطقه خودمختار کریمه که شهر بندری سواستاپول آن محل استقرار ناوگان دریای سیاه روسیه می باشد، به بروز تنش شدید در مناسبات روسیه با اوکراین و غرب منجر شد و مقام های آمریکا و اتحادیه اروپا، مسکو را تهدید به اعمال تحریم در صورت مداخله در کریمه و الحاق آن به خاک خود کردند.

در همین حال پارلمان محلی منطقه خودمختار کریمه در نشست روز گذشته اعلام کرد که به خاک روسیه ملحق می شود و قرار است ساکنان این منطقه که اکثریت آنان را روس زبانان تشکیل می دهند، در همه پرسی پیش رو در این خصوص تصمیم بگیرند.

این در حالی است که مقام های غربی و حتی چین به عنوان شریک راهبردی روسیه اعلام کرده اند که الحاق کریمه به خاک روسیه را نمی پذیرند.

کد خبر 252217

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار