همشهری آنلاین: «کی شانموگام»، وزیر امورخارجه و قانون سنگاپور که در راس هیئتی وارد تهران شده و با تنی چند از مقام‌های ایرانی دیدار داشته است، پیش از سفر به اصفهان با حضور در دفتر شهردار تهران با دکتر قالیباف دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

قالیباف

به گزارش تهران سما، شهردار تهران در این دیدار ضمن خوشامدگویی به وزیر امورخارجه و قانون سنگاپور از دعوتش برای حضور در اجلاس شهرداران کلان شهرهای جهان تشکر کرد و پیشنهاد داد تا در بخش جانبی این اجلاس بزرگ، اجلاس شهرداران آسیایی هم برگزار شود تا ضمن استفاده کلان شهرهای آسیایی از تجربیات شهرهای جهان، این شهر‌ها هم از نزدیک با مشکلات هم آشنا شده و همکاری‌هایی را داشته باشند.

ویزر امور خارجه و قانون سنگاپور هم اعلام کرد که این صحبت انجام شده تا شهرداران کلان شهرهای آسیایی هم در این اجلاس جهانی گرد هم آیند ولی هنوز نهایی نشده است.

قالیباف هم با بیان اینکه همه ما نیازمند هماهنگی‌های جهانی هستیم، تصریح کرد: در کنار هماهنگی‌های جهانی، هماهنگی قاره‌ای هم می‌تواند کمک شایانی به توسعه شهرهای آسیایی کند.

شهردار تهران در ادامه با اشاره به راه حل سنگاپوری‌ها برای حل معضل ترافیک گفت: ممکن است هر روشی در هر شهری امکان پذیر نباشد. حتما باید برای ورود خودروهای جدید به شهر محدودیت ایجاد کرد اما چگونگی این محدودیت‌ها تفاوت دارد.

وی با اشاره به جمعیت زیاد شهر تهران که در روز‌ها به ۱۲ میلیون نفر هم می‌رسد، گفت: یکی از دغدغه‌های همیشگی ما بحث حمل و نقل عمومی و حل معضل ترافیک است. ضمن اینکه شهر ما کمبود باران هم دارد و شرایط جغرافیایی آن هم متفاوت است به طوری که شمال شهر تهران به کوه متصل است و جنوب آن به بیابان‌ها. ما در مواقعی از سال حتی ۴ فصل را هم در کنار هم داریم. برای مثال در هفته‌هایی از سال برخی در شمال شهر در هوای سرد به اسکی می‌روند و در جنوب هم افرادی در هوای گرم‌تر مشغول کشاورزی هستند.

قالیباف ادامه داد: قبل از انقلاب در تهران زیرساخت‌ها تکمیل نبود ولی در این سال‌ها این زیرساخت‌ها با روند پرسرعتی در حال تکمیل است.

شهردار تهران همچنین به اظهارات وزیر خارجه و قانون سنگاپور مبنی بر ارائه اطلاعات نادرست از سوی رسانه‌های غربی درباره تهران و ایران اظهار داشت: رسانه‌های غربی صداقت در بیان ندارند. البته ممکن است در حوزه حقوق بشر، حوزه امنیتی و دیگر حوزه‌ها هم اطلاعات غلطی درباره ایران منتقل کنند. ما آسیایی‌ها باید تلاش کنیم تا تحت تاثیر اطلاعات و جریانات غیرواقعی قرار نگیریم.

وی همچنین به وزیر امورخارجه و قانون سنگاپور پیشنهاد تا علاوه بر بازدید از تهران و اصفهان، سفری هم به مشهد مقدس داشته باشند تا قضاوتشان راجع به ایران کامل‌تر شوند. زیرا این سه شهر سه نمای مختلف از ایران و فرهنگ این مرز و بوم به هر گردشگری می‌دهد.

بر اساس این گزارش «کی شانموگام»، وزیر امورخارجه و قانون سنگاپور نیز با اشاره به اینکه این نخستین سفرش به ایران و تهران است، اقدامات ارزشمند شهرداری تهران در دوره مدیریت دکتر قالیباف را ستود و گفت: من از قبل اطلاعات بسیاری را درباره تهران از طریق رسانه‌ها، دوستان و مطالعات شنیده بودم و جدای اطلاعاتی که رسانه‌های غربی درباره ایران می‌دهند که اغلب نادرست است، بنده اطلاعات بسیاری راجع به تاریخ ایران دارم.

شانموگام ادامه داد: از زمانی که وارد تهران شدم بسیار تحت تاثیر قرار گرفته‌ام. اقدامات مدیریت شهری در راستای ارائه خدمات به شهروندان مثل احداث تونل‌های شهری، بزرگراه‌ها و اقدامات توسعه‌ای بسیار ارزشمند است. البته با توجه به اینکه بنده هم از یک محیط شهری آمده‌ام کاملا واقف هستم که انجام چنین کارهایی در شهرهای بزرگ و پرجمعیت چقدر کار سخت و دشواری است.

وزیر امورخارجه و قانون سنگاپور در ادامه به اجلاس شهرداران کلان شهرهای جهان که خردادماه سال آینده در سنگاپور برگزار می‌شود اشاره کرد و با دعوت از شهردار تهران برای حضور در این اجلاس گفت: در این اجلاس پیرامون موضوعاتی چون آب، منابع آبی و اقدامات دوره‌ای بحث و تبادل نظر می‌شود.

شانموگام همچنین در بخش دیگری از سخنانش به معضل ترافیک در شهرهای بزرگ اشاره کرد و گفت: برای حل این معضل راه حلی اندیشیده‌ایم که البته ممکن است این راه حل به ذائقه برخی خوش نیاید. ولی ما جمعیت خودرو‌ها را کنترل می‌کنیم به طوری که برای مثال باید هرسال فقط ۱۰ هزار خودرو وارد شهر شود. کسانی که قصد خرید خودرو دارند باید مجوز این کار را داشته باشند و این مجوز هم از طریق مزایده در اختیار برندگان قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، طرفین در پایان این دیدار و گفت‌و‌گو بر همکاری‌های بیشتر میان شهرهای دو کشور و انتقال تجربیات تاکید کردند.

کد خبر 251022
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهردار

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز