یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: سازمان غذا و دارو آمریکا تکلیف قرص (کپسول) مجهز به دوربین را برای انجام کولونوسکپی معلوم کرد.

قرص دوربین‌دار، جایگزین کولونوسکوپی

به گزارش ایرنا، چندی پیش محققان موفق به ساخت یک کپسول مجهز به دوربین شدند که علمکرد کولونوسکوپی را در بدن انجام می‌دهد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) چندی پیش نحوه و حوزه استفاده از این دارو را شفاف کرد تا برای استفاده عموم وارد بازار شود.

کولونوسکوپی مهمترین روش تشخیص انواع زخم‌های موجود در روده، سرطان، غده و پلیپ است ولی بسیاری از افراد تحمل استفاده از این شیوه تشخیصی را ندارند. برخی از بیماران نیز به دلایل فیزیولوژی، سابقه بیماری‌های خاص مانند جراحی شکمی، افراد بسیار لاغر، افرادی با آناتومی خاص و بانوان باردار اجازه استفاده از این روش را ندارند.

طبق آخرین آمار گزارش شده، در سال حدود 750 هزار کولونوسکوپی ناتمام در آمریکا انجام می‌شود که بیمار بنابه شرایطی قادر به تکمیل پروسه تصویربرداری نیست. این بیماران ناچار به پرداخت هزینه بیشتر و امتحان روش‌های دیگر آزمایش روده بزرگ هستند.

چندی پیش محققان یک شرکت به نام Given Imaging موفق به ساخت یک کپسول خوراکی شدند که در آن دوربین وجود دارد و از داخل بدن بیمار تصویربرداری می‌کند. این محصول به تصویب دولت فدرال رسید و قرار شد که صنعت تصویربرداری را متحول کند.

مدیر این پروژه تحقیقاتی در بیانیه‌ای از این شرکت اعلام کرده است که با توجه به محدودیت روش‌های جایگزین تصویربرداری کولونوسکوپی، استفاده از کپسول PillCam COLON یک روش غیر تهاجمی و بدون استفاده از اشعه است و می‌تواند بسیار موثر باشد.

پس از تصویب این محصول توسط دولت فدرال، از این کپسول در 884 بیمار استفاده شد و قادر به شناسایی غده‌هایی با اندازه 6 میلیمتر به بالا بود.

سازمان غذا و داروی آمریکا پس از بررسی، اعلام کرده که اطلاعات به دست آمده توسط این محصول در چند حوزه محدود قابل استناد است و می‌تواند به عنون غربالگری مورد استفاده قرار گیرد.

مدیر این شرکت تجاری در پی شفاف سازی FDA گفته است که منتظر همکاری جامعه گوارش آمریکا با این شرکت است.

تصویربرداری کلونوسکوپی پس از 50 سالگی برای بررسی سلامت روده‌ها توصیه شده است.

کد خبر 249021
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز