همشهری آنلاین: محققان انگلیسی با الهام از پروتئین موجود در بدن یک نوع ماهی ساکن قطب، موفق به ساخت پلیمری شدند که سیستم ذخیره‌سازی خون را متحول می‌کند.

ماهی قطب جنوب، نحوه ذخیره خون انسان را متحول کرد

به گزارش ایرنا، زندگی ماهی‌های خونسرد در قطب شمال و قطب جنوب و عدم انجماد این موجودات، ذهن دانشمندان را به استفاده از این مکانیسم در انسان رهنمون کرد.

در این تحقیقات یک نوع ماهی به نام cod که در قطب زندگی می‌کند مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه حاکی از آن بود که این ماهی حاوی یک نوع پروتئین است که مانند ضدیخ عمل می‌کند و مانع از انجماد این موجود زنده می‌شود.

دانشمندان نیز دقیقا این فرآیند را دنبال کردند تا خون اهدا شده را به سرعت منجمد کنند تا حمل آن آسان باشد و سپس در کم‌ترین زمان ممکن آن را به حالت طبیعی تبدیل کنند تا قابل تزریق به بدن بیمار باشد.

در حال حاضر این روش با استفاده از یک حلال آلی انجام می‌شود. زمانی که خون با استفاده از این حلال منجمد می‌شود و در صورت لزوم مجدد به حالت مایع تبدیل می‌شود، چندین روز طول می‌کشد تا اثر حلال در خون از بین برود و قابل استفاده در بدن باشد.

قرار است از این پس به جای حلال آلی، از پروتئین بدن ماهی cod استفاده شود.

مقدار پروتئین ماهی برای انجماد و رفع یخ‌زدگی خون، خیلی کمتر از حلال آلی است و بنابر این از نظر هزینه نیز کاملا به صرفه است.

نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature Communications منتشر شده است.

کد خبر 248738
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز