همشهری آنلاین: آیت الله سید محمدباقر موحد ابطحی که مدتی به دلیل بیماری در بیمارستانی در قم بستری بود، چهارشنبه شب ۱۶ بهمن ماه به ملکوت اعلی پیوست.

آیت الله ابطحی

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، آیت الله ابطحی دوم اسفند ماه سال 1306 هجری شمسی در خانواده ای از سادات جلیل القدر اهل علم و معرفت در اصفهان به دنیا آمد، پدرش آیت الله حاج سید مرتضی موحد ابطحی از علمای اصفهان بود و جدّ مادری اش نیز آیت الله سید محمدتقی موسوی احمدآبادی، نویسنده کتاب مکیال المکارم است.

آیت الله ابطحی مقدمات و دروس سطح را در حوزه علمیه اصفهان، نزد پدرش و استادانی همچون حضرات آیات حاج آقا رحیم ارباب و شیخ محمود مفید آموخت و سپس در سن 17 سالگی، برای ادامه تحصیل به قم رفت.

در قم، از محضر آیات عظام سید حسین بروجردی، سید محمد حجت کوه کمره‌ای، گلپایگانی، حاج سید احمد خونساری، اراکی، محقق یزدی، امام خمینی(ره) و علمای دیگری بهره گرفت و علوم عقلیه فلسفه و الهیات شفا را از استاد بزرگوار علامه طباطبائی فراگرفت و با این که 20 سال بیشتر نداشت، به دلیل ایرادهای علمی و نقدهایی که در کلاس درس بیان می کرد، توجه استادان را به خویش جلب کرد.

آیت الله موحد برای فراگیری دانش بیشتر، در سال 1370 هـ .ق رهسپار نجف اشرف گردید و پس از بازگشت به قم، در رشته‌های گوناگون علوم اسلامی به ویژه حدیث و رجال به تحصیل و پژوهش پرداخت و به درجه‌های عالی رسید.

آیت الله ابطحی در دوره سطح و خارج شاگردان بسیاری را پرورش داد و افزون بر آن ، با بنیان نهادن مدرسه و مرکز پژوهشی «الامام المهدی» در قم، به گردآوری اخبار و احادیث اهل بیت علیهم السلام همت گماشته که ره آورد آن، انتشار ده ها کتاب ارزنده مانند الصحیفة السجادیة الجامعة صحیفة الامام الرضا علیه السلام و ... است و از فرازهای شگفت در زندگی این اندیشمند وارسته، توسل عجیب ایشان به امام زمان(عج) است.

این دانشمند جلیل القدر جهان اسلام در اواخر عمر با همکاری گروهی از پژوهشگران طراز اول حوزه علمیه قم، مشغول گردآوری احادیث گمنام شیعه بودند.

  •  تالیفات علامه:

1.المدخل الی تفسیر الموضوعی للقرآن کریم، تفسیر، عربی، 10 جلد

2.الصحیفة السجادیة الجامعة، دعا، عربی؛ (این کتاب دربردارنده 270 دعا و نیایش از امام سجاد علیه السلام است، در حالی که صحیفه سجادیه که از قبل موجود بودند، 54 دعا دارند)

3.جامع الاخبار و الآثار عن النبی و الائمه الاطهار، حدیث، عربی، 2 جلد؛ (در این کتاب، روایت*های ائمه معصومین علیه السلام در زمینه تفسیر قرآن، گرد آمده است)

4.الصحیفة العلویة الجامعة، دعا، (700 دعا از امام علی علیه السلام)

5.صحیفه فاطمه زهرا (س) و چهار فرزندش، دعا، عربی، (دعاهای فاطمه زهرا سلام الله علیها و فرزندانش: امام حسن، امام حسین، امام باقر و امام کاظم علیه السلام)

6.صحیفه امام صادق علیه السلام، دعا، عربی، (1000 دعا از امام صادق علیه السلام)

7.الصحیفة الرضویة الجامعة، دعا، عربی، (دعا و مناجات های امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام زمان علیه السلام)

8.الدرر اللاّمعة فی احادیث الجامعة، حدیث و رجال، عربی، (این کتاب، مقدمه ای بر کتاب جامع الاحادیث الشیعه نوشته آیت الله العظمی بروجردی است)

9.عوالم العلوم، عربی

10.فقه جامع الاحادیث، حدیث، عربی، (موضوع این کتاب، تفسیر، دلالت احادیث و بررسی تعارض و رفع آنها است)

11.معجم اسناد روایات، رجال و حدیث، عربی

  •  مقالات:

1.بررسی بعد سیاسی حج

2.اهمیت خانه خدا و کیفیت اداره حرمین شریفین

3.علل جلوگیری آل سعود از حج حجاج ایرانی از 1367 تا 1369ه .ش

4.برائت از مشرکین در حج

5.گفتاری پیرامون اهمیت عید فطر و قربان

* خدمات و مدیریت‌های علامه:

1. سرپرست مرکز پژوهشی و مدرسه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، قم.

کد خبر 248587

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار