سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۴:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: مصرف زیاد سبزیجات معطر، میوه‌های ریز، انگور، کرفس و کلا میوه‌ها و سبزیجات قرمز یا آبی رنگ باعث کنترل ترشح انسولین و التهاب‌های بدن می‌شود و به این ترتیب از ابتلا به دیابت نوع ۲ پیشگیری می‌کند.

از جعفری تا میوه‌های ریز برای پیشگیری از دیابت

داشتن رژیم غذایی سرشار از فلاوونوئیدها برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 مفید است. این ترکیبات مغذی در میوه‌های ریز بی‌دانه، انگور و سبزیجات معطری مانند جعفری و غیره وجود دارند.

مصرف زیاد فلاوونوئیدها حالت مقاومت سلول‌ها به انسولین را کاهش داده و به کنترل قند خون کمک می‌کند.

نتایج پژوهش جدیدی که در Journal of Nutrition به چاپ رسیده است نشان می‌دهد مواد غذایی مانند سبزیجات معطر (جعفری، آویشن)، میوه‌های ریز بی‌دانه و انگور همچنین باعث کاهش التهاب‌های بدن می‌شوند.

باید بدانید که رنگ میوه‌ها و سبزیجات مدیون وجود همین فلاوونوئیدها می‌باشد. این مولکول‌های مغذی خواص آنتی‌اکسیدانی دارد که برای سلامت بدن لازم است.

محققان انگلیسی روی میزان مصرف فلاوونوئیدها و حالت مقاومت سلول‌های بدن به انسولین بررسی‌هایی انجام دادند. در این پژوهش حدود 1997 زن بین 18 تا 76 ساله و سالم شرکت داشتند.

محققان میزان فلاوونوئیدهای دریافتی این شرکت‌کننده‌ها و همچنین قند خون و میزان التهاب‌های بدنشان را مورد بررسی قرار دادند.

محققان معتقدند که مقاومت بدن در برابر انسولین باعث ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 می‌شود. خوشبختانه مصرف زیاد سبزیجات معطر، میوه‌های ریز، انگور، کرفس و کلا میوه‌ها و سبزیجات قرمز یا آبی رنگ باعث کنترل ترشح انسولین و التهاب‌های بدن می‌شود و به این ترتیب از ابتلا به دیابت نوع 2 پیشگیری می‌کند. متأسفانه التهاب‌های مزمن می‌توانند باعث بروز مشکلات متعددی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، زوال عقل و غیره شوند.

حرف آخر اینکه محققان معتقدند مصرف هر چه بیشتر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی مانند فلاوونوئیدها از طریق مصرف مواد غذایی مناسب باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 به خصوص در خانم‌ها می‌شود.

منبع: lanutrition

کد خبر 247903
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز