همشهری آنلاین: مدیرکل اسناد مدیریتی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه ۲۰ الگو برای نامگذاری دختران و پسران وجود دارد که ۱۲ الگو به دختران اختصاص دارد، گفت:

سالانه یک هزارم ولادت‌ها دارای اسامی چالشی هستند که در کمیته مشورتی به تمامی اسامی درخواستی به جز اسامی خارجی مجوز نامگذاری داده می‌شود.

به گزارش مهر، محسن اسماعیلی تاکید کرد: نوع نام‌گذاری برای دختران بیش از پسران است به طوری که ۱۲ الگو از ۲۰ الگو به دختران اختصاص دارد.

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲۲۰ هزار عنوان نام برای پسران و ۲۵۰ هزار نام برای دختران وجود دارد و بر همین اساس می‌توان گفت که تنوع نام‌گذاری برای دختران بیش از پسران است.

مدیرکل اسناد مدیریتی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه مهندسی نام برای این است که الگوهایی که از فرهنگ غربی و بیگانه گرفته شده تغییر پیدا کند گفت: سالانه یک میلیون و ۴۵۰ هزار ولادت در کشور ثبت می‌شود که یک هزارم درصد این ولادت‌ها دارای اسامی چالشی هستند که بعضاً ریشه خارجی در آن‌ها دیده می‌شود.

اسماعیلی از تشکیل کمیته‌های مشاوره نام در استان‌ها خبر داد و اظهار داشت: کمیته‌های مشورتی نام در تمامی استان‌ها تشکیل شده است که در این کمیته‌ها اساتید زبان و ادبیات فارسی، عربی و باستانی حضور دارند و مشاوره‌های لازم را به والدینی که برای نامگذاری فرزندانشان مراجعه می‌کنند می‌دهند.

وی گفت: معمولا به جز اسامی خارجی به نامهای دیگر مجوز لازم داده می‌شود و در حال حاضر رویکرد بیشتر به سمت نامهای ترکیبی ائمه با نامهای مدرن است.

اسماعیلی در خصوص فراوانی نامهای سال جاری نیز گفت: در سال ۹۲ برای پسران اسامی امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، محدطا‌ها، محمد، علی، امیرمحمد، حسین، مهدی و محمدمهدی دارای فراوانی بیشتری هستند و در مورد دختران نیز اسامی فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، زینب، یسنا، ریحانه، هستی، ستایش، ثنا و مریم ۱۰ اسم بر‌تر دختران هستند.

وی گفت: در ۹ ماهه اول امسال برای دختران دارای فراوانی بیشتری هستیم چون رویکرد نامهای نو، بدیع و ترکیبی بیشتر شده است.

مدیرکل اسناد مدیریتی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه بر اساس بررسیهای انجام شده طی ۹۵ سال اخیر اسامی محمد، علی، حسین، مهدی و رضا دارای بیشترین فراوانی و در مورد دختران نیز فاطمه، زهرا، مریم، معصومه و زینب دارای بیشترین فراوانی هستند.

کد خبر 246019

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار