همشهری آنلاین: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که احتمال وجود حیات و یا پشتیبانی از حیات در سیارات و اقمار بسیار دورتر از خورشید وجود دارد

افزایش ۱۴ برابری احتمال وجود حیات در سیارات فرامنظومه شمسی

به گزارش مهر، دانشمندان اظهار داشتند که مدل‌های سنتی از سیارات قابل سکونت که می‌توانند از حیات پشتیبانی کنند و زیاد گرم و یا سرد نیستند این حقیقت را مد نظر قرار نداده‌اند که آب مایع می‌تواند زیر سطح هم وجود داشته باشد.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ابردین اسکاتلند که با شخصیت‌های علمی دانشگاه سنت اندروز همکاری می‌کنند اقدام به یک مدل سازی رایانه‌ای کرده‌اند که نشان می‌دهد، این احتمال وجود دارد که مناطق قابل سکونت در سیارات هم اندازه زمین 14 مرتبه بیشتر از چیزی است که پیشتر تصور می‌شده است.

آنها نتیجه گیری کرده‌اند که این امر ممکن است شامل تعداد بسیاری سیاره شود.

شان مک ماهون دانشجوی دکترا به عنوان نویسنده اصلی این تحقیق، نتایج تحقیقات این گروه را چینین تبین کرده است: عمیق‌ترین حیات در زمین در 5.3 کیلومتر زیر سطح کشف شده است اما ممکن است در نقاطی از زمین که هنوز حفاری نشده باشند حیات در اعماق 10 کیلومتری وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: با استفاده از مدل‌های رایانه‌ای به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر پنج کیلومتر نخست زیر سطح سیاره را یک سیاره شبیه به زمین که به دور یک ستاره شبیه به خورشید می‌چرخد در نظر بگیریم، احتمال وجود حیات سه برابر بیشتر می‌شود. این مدل‌ها نشان می‌دهند که حتی اگر زمین سه برابر فاصله کنونی با خورشید را داشت، آب مایع تا پنج کیلومتری زیر سطح زمین می‌توانست وجود داشته باشد.

این محقق یادآور شد: اگر عمق بیشتری را در نظر بگیریم و 10 کیلومتری سطح را بررسی کنیم در آن صورت مناطق قابل سکونت برای یک سیاره شبیه زمین 14 برابر می‌شود.

کد خبر 245740
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی