همشهری آنلاین: محققان پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی در پی تحقیقات میدانی در آب‌های خلیج فارس موفق به شناسایی گونه آبزی با نام شیخک دریایی و ثبت آن شدند

یک گونه سخت پوست جدید در آب‌های خلیج فارس

به گزارش مهر، مهندس وحید سپهوند، کارشناس پژوهشی پژوهشکده علوم دریایی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی در این باره گفت: شیخک‌ها یا میگوهای stomatopds گروهی از سخت پوستان هستند که به زیر رده Holocarida تعلق دارند. این جانوران از مهاجم‌ترین گروه سخت پوستان محسوب می‌شوند.

وی افزود: شیخک‌ها انشعابی از سخت پوستان گوشتخوار هستند و ویژگی متمایز کننده این گروه از سخت پوستان داشتن ضمایم قدرتمند جهت شکار است.

سپهوند، نحوه شکارکردن این جانور را به وسیله نیزه زدن (spearing) دانست و ادامه داد: این جانور به وسیله انبرک‌ها در حالتی که انبرهایشان باز است یا خردکردن (smashing) در حالتی که انبرک‌هایشان بسته است، صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه متخصصان علم فیلوژنی دیدگاه‌های متفاوتی درباره خویشاوندی این گروه با سایر سخت پوستان دارند، خاطر نشان کرد: بر پایه این گزارش برای اولین بار گونه Harpiosquilla annadalei در کل آب‌های خلیج فارس به ثبت رسید.

نمونه‌های جمع آوری شده مربوط به این گونه از سواحل استان بوشهر جمع آوری شده و شناسایی گونه مزبور بر اساس کلید شناسایی (1990) Maninng صورت گرفته است.

طول کل بدن این جانور 94 میلیمتر و طول کاراپاس آن 32 میلی‌متر است. رنگ آن بعد از ثابت شدن در الکل کرم استخوانی و تلسون آن داری نوارهای تیره است.

کد خبر 244881

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار