همشهری آنلاین: بیش از یک هزار و ۴۰۰ جوجه لاک‌پشت از ۳۱ لانه موجود در ساحل حفاظت شده جنوب جزیره کیش سفر خود را از آب‌های خلیج فارس به سمت آب‌های آزاد آغاز کردند.

به گزارش ایرنا، در هشتمین سال فعالیت بزرگ‌ترین سایت تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی کیش، هزار و 434 نوزاد لاک‌پشت از 31 لانه موجود در ساحل حفاظت شده جنوب جزیره رها شده‌اند که این میزان با توجه به تعداد لانه‌ها رقم قابل توجهی است.

بزرگ‌ترین سایت تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی کیش به طول تقریبی 900 متر در جنوب جزیره مورد حفاظت قرار گرفته و با وجود این سایت احتمال مرگ و میر لاک‌پشت‌ها از زمان تخم‌گذاری تا خروج نوزادان از تخم و رها شدن در آب دریا به کم‌ترین میزان ممکن رسیده است.

همچنین امسال تعداد 13 لاک‌پشت پوزه عقابی در سواحل جنوبی کیش برچسب (تگ) زده شدند که با توجه به تعداد لاک‌پشت‌های تگ زده شده در سال‌های گذشته، تعداد کل لاک‌پشت‌های شناسنامه دار شده در جزیره کیش به 112 قطعه رسید.

لاک‌پشت‌های پوزه عقابی از گونه‌های در معرض خطر انقراض است که تلاش‌های جهانی بری حفظ نسل آن‌ها ادامه دارد.

علاوه بر ارزش‌های زیستی و اکولوژیکی لاک‌پشت‌های دریایی و لزوم حفاظت هر چه بیشتر از آن‌ها، سایت حفاظت شده کیش یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های طبیعی این جزیره است که همواره با شروع فصل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی، علاقه‌مندان و گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.

لاک‌پشت‌های پوزه عقابی حدود 50 تا 60 روز از تخم بیرون می‌آیند و با زحمت فراوان خود را از بین ماسه‌ها بیرون کشیده و به کمک نور منعکس شده از سطح دریا راه را پیدا کرده و به سمت دریا می‌روند.

از زمانی که یک لاک‌پشت ماده برای تخم‌گذاری به ساحل مراجعه می‌کند تا زمان خروج نوزادان از تخم و رسیدن به دریا خطرهای متعددی آن‌ها را تهدید می‌کند.

وجود آلودگی‌های نوری و نورهای مصنوعی در سواحل، نظیر چراغ‌های روشنایی و نور خودروها، با ایجاد اختلال در رفتارهای لانه‌سازی لاک‌پشت‌های بالغ و جهت‌یابی نوزادان سبب مرگ آن‌ها می‌شود. این نورها باعث می‌شود نوزادان لاک‌پشت پس از خروج از تخم راه را گم کنند و هیچ‌گاه به دریا نرسند که این امر سبب مرگ حتمی نوزادان خواهد شد.

سواحل ماسه‌ای جزیره کیش از مکان‌های مناسب برای تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه عقابی است و به همین دلیل از اسفند سال 1385 تاکنون با اجرای طرح حفاظت و مونیتورینگ لاک‌پشت‌های دریایی توسط سازمان منطقه آزاد کیش و برقراری گشت شبانه‌روزی محیط‌بانان در یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها در جنوب جزیره، سالانه تعداد زیادی نوزاد لاک‌پشت به سلامت از سواحل جزیره به دریای نیلگون خلیج فارس روانه می‌شود.

تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های عقابی از اواخر اسفندماه تا اواسط خرداد ماه در سواحل جزیره کیش ادامه دارد و شانس دیدن همزمان تخم‌گذاری و بیرون آمدن نوزادان از تخم در نیمه دوم اردیبهشت و نیمه اول خرداد برای گردشگران علاقمند وجود دارد.

کد خبر 269947

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha