مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: ثبت نام در پروژه مارس‌وان، شرکتی هلندی که تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۵ انسان‌ها را برروی سیاره سرخ مستقر سازد، برای رفتن به سفری بی‌بازگشت به سیاره مریخ از ماه آوریل سال گذشته میلادی آغاز شد.

براساس گزارش مارس وان، به محض پایان یافتن ثبت‌نام در این پروژه آمار متقاضیان مهاجرت از زمین بیش از 200 هزار نفر اعلام شد و اکنون این شرکت هلندی آماری از ویژگی‌های تعدادی محدودتر از این متقاضیان، در حدود هزار و 58 نفر از آنها را منتشر ساخته‌است.

بررسی‌های آماری برروی این تعداد باقیمانده از متقاضیان نشان می‌دهند که:

- 55 درصد از متقاضیان مرد و 45 درصد از آنها زن هستند، آماری که نشان از غلبه مردان بر زنان در این سفر فراسیاره‌ای دارد، اما به گفته مارس‌وان، تعادل جنسیتی در میان متقاضیان این پروژه بسیار بهتر از توازن جنسیتی در میان نمایندگان سنای آمریکا است.

- 63 درصد از متقاضیان دارای مدرل لیسانس یا بالاتر هستند و سه درصد از آنها دارای مدرک پزشکی هستند که به طور قطع در مریخ مورد نیاز خواهد بود. این درحالی است که در سال 2010 کمتر از نیمی از ساکنان زمین دارای مدارک دانشگاهی بودند و این به آن معنی است که مریخ به زودی به یکی از تحصیل‌کرده‌ترین سیاره‌های منظومه شمسی تبدیل خواهد شد.

- 76 درصد از متقاضیان مشغول به کار هستند، 15 درصد از آنها درحال تحصیل بوده و هشت درصد از آنها بیکار هستند. درصورتی که این افراد بتوانند به عنوان اولین مهاجران مریخی در این سیاره دوام بیاورند، می‌توان با درنظر گرفتن آمار شغلی آنها نرخ اشتغال در مریخ را 100 درصد اعلام کرد.

- 43 درصد از متقاضیان از آمریکا، 27 درصد از اروپا، 21 درصد از آسیا، پنج درصد از آفریقا و چهار درصد از آنها از اقیانوسیه هستند که این آمار با آمار توزیع جمعیتی زمین به سختی قابل انطباق است اما درصورت انطباق 60 درصد از ساکنان مریخی باید آسیایی باشند و 14 درصد آنها آمریکایی.

- 107 کشور در این برنامه شرکت کرده‌اند که از این میان 28 درصد از آنها برای حضور در دور دوم پذیرفته شده‌اند و آمریکا از بیشترین تعداد پذیرفته برخوردار است.

- براساس این آمار، 35 درصد از مهاجران مریخی کمتر از 25 سال سن خواهند داشت و درحدود 65 درصد از آنها 26 تا 55 ساله خواهند بود و دو درصد از آنها نیز مسن‌تر از 56 سال هستند. در مقابل، 40 درصد از زمینیان جوانتر از 25 ساله هستند و 17 درصد از آنها سنی بالاتر از 56 سال دارند.

شرکت مارس‌وان به منظور پیش‌برد برنامه بلند‌پروازانه خود علاوه بر طی کردن روند انتخاب متقاضیان شایسته، در زمینه ساخت و تکمیل فضاپیمای مناسب نیز در فعالیت است. از این رو طی ماه گذشته این شرکت با شرکت دفاعی لاکهید‌مارتین توافقنامه‌ای را برای ساخت فضاپیمایی روباتیک که بتواند برروی مریخ فرود بیاید به امضا رساند تا بتواند با کمک این روبات مکان مناسب را برای فرود مهاجران مریخی کشف کند.

کد خبر 244348
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز