همشهری آنلاین: دبیرکل سازمان ملل خواستار حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲ درباره بحران سوریه شد.

حضور 31 کشور در کنفرانس صلح سوریه که در ماه ژانویه برگزار می‌شود در روز جمعه تایید شد. علاوه بر حضور نمایندگان دولت سوریه و اپوزیسیون سوریه،‌ سازمان ملل، اتحادیه عرب ، اتحادیه اروپا و سازمان همکاری اسلامی نیز در این کنفرانس تایید شد، ولی نام ایران، متحد سوریه به دلیل مخالفت‌های آمریکا در این فهرست دیده نمی‌شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری دویچه وله بان‌کی مون دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه گفت که ایران باید اجازه یابد در مذاکرات ژنو که در تاریخ 22 ژانویه برگزار می‌شود و هدف از آن اجرای یک طرح صلح برای سوریه است،‌ شرکت کند.

بان گفت: ایران می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند. ایران یک کشور بسیار مهم منطقه‌ای است. بنابراین اگر بخواهیم منطقی،‌ واقع‌بینانه و عملگرایانه صحبت کنیم آنها باید در این نشست شرکت داشته باشند.

دبیرکل سازمان ملل افزود: اما متاسفانه اختلاف نظرهایی در این زمینه وجود دارد ما هنوز در تلاش هستیم هر چه زودتر به این مسئله بپردازیم.

بان گفت که دعوت نامه‌ها برای کنفرانس تا پایان سال 2013 ارسال خواهد شد.

اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه بیش از این گفته بود که سازمان ملل خواستار حضور ایران در ژنو دو است، ولی آمریکا با این مسئله مخالفت کرده است.

 

کد خبر 243540
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز