گروه حوادث: تنها یک اشتباه از سوی یکی از زورگیران خشن کافی بود تا بقیه اعضای باند او را با چاقو و مشت و لگد تنبیه کنند.

اعضای این باند که یک مجرم سابقه دار آن‌را هدایت می‌کرد با کمین کردن در پیاده‌روها یا مقابل بانک‌ها و مراکز تجاری، دست به سرقت از طعمه‌هایشان می‌زدند.

از چند‌ماه پیش مأموران پلیس آگاهی تهران در جریان فعالیت یک باند زورگیری قرار گرفتند که دست به سرقت‌ها و زورگیری‌های خشن در پایتخت می‌زدند. بررسی‌ها نشان می‌داد که اعضای این باند سرقت‌های خود را در نقاط مختلف شهر رقم می‌زنند و اگر مالباخته‌ای در برابر آنها مقاومت کند، او را با چاقو یا مشت و لگد مجروح و پول‌ها و گوشی تلفن همراهش را سرقت می‌کنند.

تحقیقات کارآگاهان نشان می‌داد که اعضای این باند بعضی از سرقت‌هایشان را در مقابل بانک‌ها و مراکز تجاری انجام داده‌اند. آنها با استفاده از یک زاغزن، کسانی را که پول زیادی همراه خود داشتند شناسایی می‌کردند و بعد از تعقیب سوژه مورد نظر، در فرصتی مناسب سد راه او شده و دست به سرقت می‌زدند.

در بعضی موارد نیز اعضای این گروه خشن در خیابان‌ها و پیاده‌روهای خلوت، افرادی را که گوشی تلفن همراه مدل بالایی همراه خود داشتند، شناسایی می‌کردند و بعد از اینکه سد راهشان می‌شدند، با ضرب و شتم مالباخته، دست به سرقت گوشی می‌زدند.کارآگاهان که بررسی‌های گسترده‌ای را برای شناسایی اعضای این باند شروع کرده بودند، متوجه شدند که سردسته باند، مجرم سابقه داری به اسم محمد است.

تحقیقات نشان می‌داد که او با دور هم جمع کردن عده‌ای از مجرمان منطقه شوش، این باند را تشکیل داده و آنها سرقت‌هایشان را با استفاده از 2موتورسیکلت رقم می‌زنند.کارآگاهان که اطلاعات کاملی از اعضای این باند به‌دست آورده بودند در ادامه بررسی‌ها توانستند محل اختفای 2نفر از آنها را در منطقه شوش شناسایی کنند. تمامی رفت‌وآمدهای این دو سارق زیرنظر گرفته شد تا اینکه دیگر اعضای باند نیز شناسایی شدند.

با مشخص شدن محل‌های اختفای تمامی اعضای باند، کارآگاهان در یک عملیات ضربتی آنها را دستگیر و به اداره آگاهی منتقل کردند. سرکرده گروه که پس از دستگیری چاره‌ای جز اعتراف نداشت، در همان بازجویی‌های اولیه به ده‌ها فقره زورگیری به شیوه زاغزنی و سرقت گوشی‌های تلفن همراه گران‌قیمت در مناطق مختلف تهران به‌ویژه در شرق و مرکز تهران اعتراف کرد.او گفت: در باند ما کسی حق اشتباه نداشت و اگر یکی از اعضای باند اشتباه می‌کرد، به‌شدت تنبیه می‌شد.

در یکی از سرقت‌هایمان، زاغزن باند که برای شناسایی سوژه وارد بانک شده بود، مشخصات فردی را به ما داد که وقتی او را تعقیب کردیم و برای سرقت پول‌هایش به او حمله کردیم، متوجه شدیم که هیچ پولی ندارد و زاغزن باند اشتباهی او را شناسایی کرده است به همین دلیل او را با ضربات چاقو مجروح کردیم تا دیگر کسی اشتباه نکند.

در ادامه تحقیقات مالباختگان یکی بعد از دیگری با حضور در اداره آگاهی، اعضای باند را شناسایی کردند و در این میان یکی از آنها در تشریح ماجرا گفت: پنجم آذرماه در خیابان انقلاب از تاکسی پیاده شدم و برای خرید دارو به سمت داروخانه رفتم. همزمان گوشی موبایل آیفون دستم بود و داشتم با دوستم تلفنی حرف می‌زدم که جوان تنومندی مقابل من ایستاد. او گفت که باید گوشی تلفن همراهم را به وی بدهم و خواستم چیزی بگویم که ناگهان فرد دیگری از پشت‌سر ضربه‌ای به سرم وارد کرد. همزمان، جوان قوی هیکل گوشی را از دستم قاپید و سوار یک موتور طرح هوندا شد و فرار کرد. دیگری هم سوار یک موتور پالس مشکی شد و گریخت.

سرهنگ غیاثوند، معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران با بیان این خبر گفت: با توجه به اعتراف متهمان به ده‌ها فقره سرقت و زورگیری، شاکیان احتمالی می‌توانند برای شناسایی این باند به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند.

کد خبر 243141
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز