سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سالیانه حدود ۴۰ هزار نفر معلول به جمعیت معلولان کشور اضافه می‌شود و در این زمینه با وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.

معلول معلولیت

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان و رو نمایی از گزارش سالیانه یونیسف در مورد وضعیت کودکان جهان در سال 2013 و کودکان دارای معلولیت، اظهار کرد: بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان با نوعی از معلولیت زندگی می‌کنند و 200 میلیون نفر در انجام امور حسی حرکتی خود با مشکل مواجهند؛ بر اساس آمارهای جهانی 10 درصد مردم دنیا را می‌توان معلول به حساب آورد. بنابراین باز هم نابرابری‌های جنسیتی دست از سر انسان بر نمی‌دارد.

معلولیت در میان زنان 60 درصد بیشتر از مردان است

وی ادامه داد: در کشور ما 24 هزار دانشجو و 33 هزار دانش آموز معلول وجود دارد و باید بدانیم که تقریبا معلولیت در میان زنان 60 درصد بیشتر از مردان است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه قریب 80 درصد معلولان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، گفت: کشورهایی که بنیان‌های مادی لازم برای حمایت از معلولان را ندارند از جمله این کشورها هستند و این موضوع ما را به واقعیت تنوع معلولیت آگاه می‌کند.

به گفته وی، معلولان ابدا جمعیت یکدستی نیستند و تفاوت‌های میان آنها الزامات متفاوتی برای هر برنامه ملی و بین المللی برای بهبود وضعیت کیفی زندگی آنها ایجاد می‌کند.

ربیعی در مورد معلولان نیز که به حمایت بیشتر و با کیفیت بالاتر نیاز دارند خاطر نشان کرد: معلولان کودک و زن که متعلق به طبقات و قومیت‌های مختلفند و معلولان مهاجر و پناهنده که در شرایط نابرابر با سایر شهروندان زندگی می‌کنند، نیازمند حمایت بیشتر با کیفیتی متفاوت‌تر هستند.

وی در ادامه به کنوانسیون حقوق افراد معلول مصوب 13 دسامبر سال 2006 اشاره کرد و گفت: نیازمند آن هستیم که اقدامات گوناگونی برای تحقق حقوق معلولان انجام دهیم و در این زمینه باید تدابیر قانونی متعددی را به کار بندیم که برای آنها ضمانت‌های اجرایی داشته باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: برای مواجهه با واقعیت معلولیت باید ائتلافی اجتماعی، علمی، فرهنگی و سیاسی شکل گیرد تا جامعه ما اهمیت موضوع را دریابد و بداند که دولت‌ها اغلب توانایی ندارند از پس مشکلات موجود برای 10 تا 12 درصد از جمعیت جامعه خود که نیازمند بیشترین کمک هستند، برآیند.

وی با اشاره به اینکه معلولیت باید به بخشی از دغدغه سیاسیون تبدیل شود، عنوان کرد: بدون عزم جدی سیاسی برای کاستن از آلام معلولان بقیه تلاش‌ها در این زمینه ثمر چندانی نخواهد داشت.

ربیعی با اشاره به اینکه در ایران قانون حمایت از معلولان وجود دارد بیان کرد: باید به سمت اجرایی شدن این قانون گام برداریم و برای تحقق این قانون و پر کردن خلا‌های قانونی موجود به همکاری میان همه دستگاه‌های اجرایی در این زمینه نیازمندیم.

وی افزود: از همکاری میان دولت و قانونگذاران گرفته تا همکاری میان شهرداری‌ها و دولت برای داشتن شهرهایی که محیط بهتری برای زندگی معلولان ایجاد می‌کند، در این زمینه لازم است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در برنامه‌های وزارت تعاون،‌ کارو رفاه اجتماعی بر طراحی و اجرای برنامه‌های مرتبط با گروه‌های هدف نظیر معلولان، کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست، زنان سرپرست خانوار و غیره با رویکرد توانمندسازی و کارگستری به منظور ایجاد فرصت برابر و زمینه حضور فعال و موثر آنان در جامعه تاکید دارم.

وی با بیان اینکه دولت در شرایط مالی مناسبی قرار ندارد، اظهار کرد: باید به سمتی پیش برویم که با اعمال نوعی تبعیض مثبت در جهت اشتغال به کار معلولان گام برداریم و دستگاه‌های دولتی قوانین مربوط به حمایت از معلولان را در بخش اشتغال اجرا کنند.

ربیعی با اشاره به اینکه لازم است جهان در ساز و کارهای تشدید معلولیت در نقاط مختلف آگاه باشد، گفت: بسیج جامعه بشری برای مقابله با وضعیت ناخوشایند فعلی بر اساس تولید دانش موثر باید گام بردارد و در این زمینه بر آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای همکاری با نهادهای بین المللی در زمینه ارتقای کیفیت زندگی معلولان و پیش برد برنامه‌های اجرایی و مطالعاتی در این زمینه تاکید داریم.

وی افزود: ایران در کانون منطقه‌ای مملو از خشونت و خطر برای کودکان، زنان و همه اقشار آسیب پذیر قرار گرفته و بخشی از مشکلات موجود در کشور نیز بر آمده از جغرافیای سیاسی و شرایط خاص منطقه‌ای است، از این رو تعامل با ایران را باید فراتر از همکاری میان یک کشور با سازمان‌های بین المللی دید بلکه این تعامل می‌تواند راهی به سوی ایجاد تاثیرات منطقه‌ای مثبت در یکی از مهمترین مناطق جهان باشد.

ربیعی در پایان با تاکید بر اینکه 24 هزار دانشجو و 33 هزار دانش آموز معلول داریم گفت: حدود دو میلیون نفر در کشور به خدمات مستمر توانبخشی نیاز دارند.

کد خبر 241113
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز