مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان هلند و سوئد اعلام کردند که پیش‌بینی بلند شدن قد بلندتر از حد معمول انسان براساس دی ان ای امکان پذیر است.

very tall man

مانفرد کیسر از دپارتمان بیولوژی ملکولی پزشک قانونی در مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در روتردام هلند و همکارانش اظهار داشتند که 180 گونه دی ان ای که در تغییرات عادی قد در نمونه‌های اروپایی سهیم بودند مورد آزمایش قرار گرفت. این نمونه‌ها 770 فرد بسیار بلند قد و 9 هزار نفر با قد عادی بودند که در دو گروه آزمایشی و کنترلی قرار گرفتند.

به گزارش مهر، نتایج این تحقیق که در مجله ژنتیک انسان منتشر شده این نکته را نشان می‌دهد که 90 درصد این تغییرات دی ان ای نشان دهنده تأثیری بر قد افراد بلند قد بوده است و بیش از 40 درصد این تأثیر از نظر آماری چشمگیر بوده است.

کیسر طی بیانیه ای اظهار داشت: اگرچه پیش بینی حاصل شده مبتنی بر دی ان ای برای قد و قامت انسان کمتر از چیزی است که در رابطه با رنگ چشم، رنگ مو وجود دارد اما انتظار می‌رود که دانش جدید درباره ژنتیک قد دقت و صحت را در پیش بینی قد بلند افزایش دهد.

استنورت دراپ از دپارتمان پزشکی کودکان مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس گفت: پیش‌بینی‌های مبتنی بر دی ان ای از قد بیش از حد بلند در علم پزشکی کاربرد دارد و می‌تواند قد کودک را در بزرگسالی پیش‌بینی کند که در پی آن می‌توان درمان‌های محدودکردن رشد را در نظر گرفت.

کد خبر 240227
منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز