همشهری آنلاین: جراحی ستون فقرات به روش کاملا بسته (تثبیت مهره‌های ستون فقرات) برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه با حضور جراحان و فرماندهان عالی رتبه ارتش، خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های مختلف خبری در بیمارستان امام رضا (ع) به طور زنده انجام شد

ایران، پیشگام جراحی ستون فقرات به روش کاملا بسته در خاورمیانه

به گزارش ایرنا، دکتر غلامحسین نصرتی چایچی رییس بیمارستان امام رضا (ع) امروز دوشنبه، در مورد این روش جدید گفت: تاکنون پنج جراحی ستون فقرات به روش کاملا بسته ( وسیله گذاری و تثبیت مهره‌های ستون فقرات ) در این بیمارستان انجام شده است.

جراحی امروز بر روی بیماری 70 ساله که به دلیل سرخوردگی دچار بیرون زدگی دیسک کمر شده و قادر به حرکت نبود، انجام شد.

چایچی با بیان اینکه این بیمارفاقد توانایی انجام حرکات عادی بود و از درد بسیار زیاد رنج می‌برد، گفت: این جراحی بر روی مهره 3 و 4 کمر و مهره 4 و 5 (محل بیرون زدگی دیسک) به وسیله دستگاه آندوسکوپی انجام می‌شود.

به گفته وی جراحی ستون فقرات به روش کاملا بسته حدود 3 ساعت به طول انجامید، اما به رغم ساعت طولانی جراحی، بیمار در یکدوره کوتاه حدود 48 ساعت در شرایط مناسبی قرار می گیرد.

چایچی در مورد کاربردهای این روش جراحی گفت: این روش جدید بیشتر در افراد سالمند مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیمارانی که دچار بیماری‌های ریوی و دیابت هستند، به دلیل اینکه عمدتا قادر به گرفتن بیهوشی نیستند، کاندیداهای مناسبی برای این جراحی با استفاده از روش بی حسی موضعی هستند.

رییس بیمارستان امام رضا (ع) با بیان اینکه سالانه بیش از 1000 جراحی ستون فقرات در این بیمارستان انجام می‌شود، گفت: اما این نوع جراحی شیوه‌ای نوین است که فقط بر روی 5 بیمار اعمال شده است که نتیجه آن در تمام این موارد خوب و مثبت گزارش شده است.

دکتر سید علیرضا بصام پور متخصص و جراح بیمار امروز، پیش از ورود به اتاق عمل گفت: این جراحی به روش کم تهاجمی‌تر در فیوژن و برداشتن فشار یا دکمپرشن از روی نخاع ستون فقرات برای اولین بار در کشور و خاورمیانه اجرا می‌شود.

این فوق تخصص جراحی ستون فقرات در مورد جزییات این روش جراحی توضیح داد: در این روش جراحی ابتدا بیمار موضعی بی حس می‌شود، سپس به وسیله دستگاه آندوسکوپی برش کوچکی بر روی پوست یا اسپینانس ایجاد می‌شود، بعد با کمک سیستم آندوسکوپ و دستگاه رادیولوژی حین جراحی و مانیتورینگ محل جراحی، اقدام به دژنراتیو یا رفع تنگی کانال نخاع و بی ثباتی در موضع می‌شود.

این جراح و متخصص ارتوپدی درمورد مزیت‌های این روش یاد آور شد: نبود خونریزی، کاهش بسیار چشمگیر درد بعد از عمل جراحی، کاهش زمان بستری بعداز عمل (به مدت یک روز)، برگشتن سریع به کار و فعالیت‌های روزانه، کاهش نیاز به مراقبت پرستاری و پزشکی پس از جراحی از ویژگی‌های عمده این جراحی به شمار می‌رود.

بصام پور با این توضیح که اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته از این روش جدید استفاده می‌شود، درعین حال توضیح داد: در روش‌های گذشته این جراحی بیشتر با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شد و پس از آن بیمار حداقل به مدت یک هفته در بخش مراقبت‌های ویژه و بخش عادی بیمارستان بستری می‌شد.

به گفته وی دراین روش درمانی درد بیمار پس از جراحی زیاد و بازگشت به فعالیت روزانه با فیزیوتراپی‌های مکرر امکان پذیر است.

بصام پور در باره هزینه جراحی به روش جدید معتقد است: بخش عمده هزینه‌ها دراین روش به خرید لوازم و تجهیزات جراحی توسط بیمار برمی‌گردد.

بصام پور اضافه کرد: در جراحی با روش‌های قدیمی از وسایل و پیچ‌هایی برای داخل ستون فقرات استفاده می‌شد که پس از گذشت زمان بیمار را دچار عوارض ناشی از شل شدن پیچ و مهره‌ها می‌کرد،اما در این روش جدید به دلیل اینکه کمتر تهاجمی است فشار از ستون فقرات کاسته می‌شود و این پیچ و مهره‌ها بهتر تثبیت شده و حمایت می‌شوند .

کد خبر 240066
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز