همشهری آنلاین: نمایشگاه بزرگ عکس سفره های حسینی متشکل از عکس های چهارمین و پنجمین دوره مسابقات سفره های حسینی، عصر روز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه افتتاح شد.

مراسم اهدای جایزه

به گزارش همشهری آنلاین، این نمایشگاه با حضور «علی مرادخانی» معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و «محمدمهدی رحیمیان» عضو شورای سیاستگذاری و رییس هیات داوران مسابقات سفره های ایرانی اسلامی، «حسن غفاری»، «افشین شاهرودی»، «فرهاد سلیمانی» و «منصوره معتمدی» اساتید عکاسی و داوران این مسابقات و هنرمندان عکاس چون حسن قائدی، محسن سجادی، احسان کمالی، عبدالله حیدری، امیر عنایتی، فاطمه عرفانیان، پدرام اجتماعی، لقمان رحیمی، مهران مافی بردبار، بیتا هادیان و ... افتتاح شد.

«علی مرادخانی» معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: باور کنید که دوست دارم تمام برنامه‌های هنری را بخش خصوصی برگزار کند و ما فقط هدایت کننده برنامه‌های هنری باشیم.

در داخل کشور سرمایه‌گذاران مستعدی برای ورود به حوزه هنر وجود دارند که ما باید در مقابل تسهیلات و فرآیندهای تشویقی نیز برای آن‌ها پیش بینی کنیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون این گونه بوده که توجه دولت به هنر عکاسی نسبت به سایر بخش‌های هنر تجسمی کمتر بوده است، بیان کرد: بازدید بنده از این نمایشگاه و البته بازدید هفته گذشته از نمایشگاه عکس پردیس ملت نشان می‌دهد دولت به این بخش از هنرهای تجسمی توجه نگاه ویژه‌ای دارد.

هنرهای تجسمی طیف گسترده‌ای از شاخه‌های هنری را شامل می‌شود که باید در این زمینه بررسی و اولویت سنجی شود تا به نسبت هر بخش توجه ویژه‌ای شود.

مرادخانی خاطرنشان کرد: توجه دولتی به معنای ورود دولت به برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های عکاسی نیست، بلکه همانطور که پیش از این نیز گفتم برنامه دولت حمایت و هموارسازی مسیر جهت ورود بخش خصوصی برای قبول مسئولیت این امور است.

هدایت بخش خصوصی به سمت اجرای برنامه های هنری

وی با تاکید بر اینکه در مدت زمان کوتاهی شاهد خواهیم بود که برنامه‌های مختلف گسترده‌ای در بخش هنرهای تجسمی توسط بخش خصوصی و با حمایت دولت اجرا خواهد شد، اظهار کرد: باید بخش خصوصی را به سمت ورود به این حرکت‌ها هدایت کنیم و امکانات بخش دولتی را در راستای اجرای برنامه‌ها توسط بخش خصوصی صرف کنیم.

مرادخانی اعلام آمادگی کرد: معاونت امور هنری این آمادگی را دارد در زمینه فعالیت‌های هنری از هنرمندان حمایت کند و در صورتی که نیاز به حمایت مالی باشد باید بررسی کنیم که چه کاری می‌توان انجام داد.

وی با بیان اینکه باید روی فعالیت‌های بخش هنر سرمایه‌گذاری شود، خاطرنشان کرد: برگزاری حراج تهران و کریستیز در فضای بین‌الملل این نوید را می‌دهد که هنر ایران قابلیت عرضه جهانی دارد و همین نگاه به هنر در آینده می‌تواند درهای بسیاری را بر روی هنر ایران باز کند.

زمینه‌ای فراهم شود تا اقبال عمومی به نمایشگاه‌های هنری رواج پیدا کند

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به صحبت خود با دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه عکس سفره‌های حسینی در خصوص استقبال عمومی و تعداد بازدیدکنندگان، بیان کرد: دوستان برگزارکننده این نمایشگاه می‌گفتند استقبال خوب بوده است ولی همان طور که می دانید معمولا اقبال عمومی به این نمایشگاه‌ها نسبت به دیگر بخش‌های هنری کمتر است در صورتی که باید زمینه‌ای فراهم شود تا هر اقدام هنری در هر ژانری مشتری و علاقه‌مند خود را داشته باشد.

وی در پایان با بیان اینکه باید اقتصاد هنر در تمام زمینه‌های هنری فعال شود، گفت: به ویژه آثار هنری که در حوزه‌های ارزشی خلق می‌شوند بسیار تاثیرگذارند و این آثار مورد توجه دیگر کشورها نیز هستند.

به طوری که شنیدم عکاس یکی از این آثار به کشور دیگری دعوت شده تا مدتی در آنجا به فعالیت هنری خود ادامه دهد.

«محمدصالح حجت الاسلامی» نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از روند برپایی این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه 86 تابلوی عکس از مراسم نذری امام حسین (ع) از اقصی نقاط ایران و عراق، از عکاسان برتر، تقدیر شده و راه یافته به نمایشگاه چهارمین و پنجمین دوره مسابقه عکاسی از سفره‌های حسینی، روی دیوار می‌رود. در مجموع 86 عکس از 66 عکاس در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

در ادامه این مراسم، منصوره معتمدی به عنوان یکی از اعضای هیات داوران ششمین مسابقه عکاسی از سفره های افطاری، بیانیه هیات داوران این دوره مسابقات را قرائت کرد. پس از آن، جوایز، تندیس و لوح تقدیر برگزیدگان و شایستگان تقدیر ششمین مسابقه سفره های افطاری، توسط معاون هنری ارشاد و اساتید عکاسی اهدا شد.

کد خبر 238078

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار