سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: روح بزرگ انسان‌هاى خود ساخته و پاک به دیگران هم، پاکى و ایمان می‌‏آموزد. صداقت و فداکارى ایثارگران در راه خدا الهام بخش تعهد و فداکارى است. حماسه‏‌هاى جهاد و شهادت مردان بزرگ اسلام، مجاهد ساز و شهید پرور است.

مسلم بن عقیل

مسلم بن عقیل

عظمت انسانى چهره‏‌هاى پرفروغ تاریخ خونبار ما اسوه همه کسانى است که در زندگى به هدف‌هایى والاتر از خوردن و خوابیدن اعتقاد دارند و ارزش‌هاى متعالى را مى‌‏جویند. انسان‌هاى نمونه از نظر ایمان، اخلاق، شهامت، جوانمردى و استقامت، همیشه زینت تاریخ بوده و هستند.

مسلم بن عقیل یکى از این چهره‏‌هاست. شنیدن نام این انسان والا و سرباز فداکار راه حق، یاد آور همه خوبی‌ها، رشادت‌ها و جوانمردی‌هاست و خواندن زندگینامه این سردار رشید اسلام، درس آموز و الهام‏ بخش و سازنده است.

حماسه مسلم ‏بن عقیل در کوفه، پیش درآمدى بر نهضت عظیم عاشورا بود و خود مسلم، پیشاهنگ نهضت‏ سیدالشهدا -علیه‌‏السلام و سفیر انقلاب کربلا و پیشمرگ حماسه تاریخ‏‌ساز و جاویدان عاشورا بود.

درباره مسلم، چه مى‏‌توان گفت، جز بیان صداقت و رشادت و ایمانش؟ و چه مى‏‌توان نوشت، جز فداکارى و حماسه وآزادگى‌‏اش، و چه مى‌‏توان شنید جز عمل به وظیفه و اطاعت از امام و جهاد در راه حق تا مرز شهادت. و مسلم‏ بن عقیل کیست؟ تجسمى از ارزش‌هاى والاى مکتب، الگو و اسوه‏‌اى از یک جوانمرد سلحشور و انقلابى پاکباخته و دل به راه خدا داده و سر به راه دوست‏‌ سپرده و قدم در راه‏ حق نهاده و با شهادت به معراج قرب پروردگار رسیده. پس، با هم با چهره این شخصیت‏ بزرگ،آشنا شویم.

مسلم‏‌بن عقیل کیست؟

در میان جوانان برومند بنى‌‏هاشم‏؛ مسلم، فرزند عقیل یکى از چهره‏‌هاى تابناک و شخصیت‌هاى بارز، به شمار مى‌‏رفت. عقیل‏ برادر حضرت على(ع) و دومین فرزند ابوطالب بود. در ترسیم زیر رابطه نسبى مسلم، آشکارتر است:

ابوطالب: - طالب - عقیل - مسلم - جعفر - على - حسین بن على

مسلم‏‌بن عقیل، برادرزاده امیرالمؤمنین و پسر عموى حسین‌‏بن على بود. دودمانى که مسلم در آن رشد یافت، دودمان علم و فضیلت و شرف بود و خاندانى که شخصیت انسانى و اسلامى مسلم در آن شکل گرفت، بهترین زمینه را براى تربیت و تکامل معنوى و حماسى مسلم فراهم کرد. از آغاز کودکى، در میان جوانان بنى‏‌هاشم به خصوص در کنار امام حسن و امام حسین -علیهما السلام بزرگ شد و کمالات اخلاقى و بنیان ولایت و درس‌هاى حماسه و ایثار و شجاعت را به خوبى فرا گرفت. اجداد مسلم کسانى، چون «ابوطالب‏» و «فاطمه بنت اسد» بودند که در فرزندان خویش، شجاعت و ایمان و دلاورى را به ارث مى‌‏گذاشتند و مسلم، شاخه‏‌اى پربار از این اصل و تبار بود و بنا به اصل وراثت،خصلت‌هاى برجسته را از نیاکان خود به ارث برده بود. (1)

مسلم در زمان حضرت امیر(ع) نوجوانى رشید و پاک بود که به افتخار دامادى آن حضرت نایل شد و با یکى از دختران امام به نام «رقیه‏» ازدواج کرد. این وصلت‏ بر میزان فضیلت‌هاى مسلم افزود و او را بیشتر در محور «حق‏» و در خدمت نظام الهى آن حضرت در دوران خلافتش قرار داد. به نقل مورخان، در زمان حکومت آن حضرت (بین سالهاى 36 تا 40 هجرى) از جانب آن امام، متصدى برخى از منصب‌هاى نظامى در لشگر بوده است، از جمله در جنگ صفین، وقتى که امیرالمؤمنین(ع) لشگر خود را صف‏آرایى مى‌‏کرد، امام حسن و امام حسین(ع) و عبدالله‏‌بن جعفر و مسلم‏‌بن عقیل را بر جناح راست‏ سپاه، مامور کرد و بر جناح چپ لشگر، محمدبن حنفیه و محمدبن ابى‌‏بکر و هاشم‏‌بن عتبه (مرقال) را گماشت و مسؤولیت قلب لشگر را به عبدالله‏‌بن عباس و عباس‏‌بن ربیعه و مالک اشتر سپرد (2) .

پس از شهادت حضرت على(ع)

شناسنامه مسلم را، پیش از آن که از نیاکان و سرزمین و قبیله جستجو کنیم، باید در فکر، عمل و زندگانى‏‌اش بیابیم، این بهترین معرف مسلم است. مسلم، در دوران خلافت على(ع) در خدمت آن حضرت، مدافع حق بود و پس‏ از شهادت آن امام، هرگز از حق که در خاندان او و امامت‏ دو فرزندش، حسنین -علیهما السلام تجسم پیدا کرده بود جدا نشد و عاقبت هم، جان پاکش را بر این آستان فدا کرد.

در دوران امامت ده ساله امام حسن مجتبى(ع) که از سخت‏‌ترین دوره‏‌هاى تاریخ اسلام نسبت‏ به پیروان اهل‏ بیت و طرفداران حق بود، مسلم با خلوص هر چه تمام در مسیر حق بود و از با وفاترین یاران و از خواص اصحاب امام حسن محسوب مى‏‌شد. پس از شهادت امام مجتبى(ع) که امامت‌‏به حسین‏ بن على(ع) رسید تا مرگ معاویه که یک دوره ده ساله بود، باز مسلم را در کنار امام حسین(ع) مى‌‏بینیم. در این دوره بیست ‏ساله - یعنى از شهادت على(ع) تا حادثه کربلا - بسیارى از کسان یا مرعوب تهدیدها شدند یا مجذوب زر و سیم و فریفته دنیا و صحنه حق را رها کردند و یا به معاویه پیوستند و یا انزواى بى‏‌دردسر را برگزیدند، ولى آنان که قلبى سرشار از ایمان و دلى سوخته در راه حق داشتند و مسلمانى را در صبر و مقاومت و مبارزه در شرایط دشوار مى‏‌دانستند، امامان حق را تنها نگذاشتند و با زبان و مال و جان و فرزند، به فداکارى در راه خدا و جهاد فى سبیل الله پرداختند. ارزش و فضیلت پیروان حق در آن دوره، بخصوص وقتى آشکارتر مى‌‏شود که به شرایط دشوار دین دارى و حق‏ پرستى در روزگار سلطه امویان آگاه باشیم.

ارجمندى و فضیلت و مقام مسلم، در این‏جاست که براى ما روشن‌تر مى‌‏گردد، و همچنان که در فصل‌هاى آینده خواهیم دید، مسلم‏ بن عقیل دست از محبت و ولایت و حمایت امام زمان خویش -حسین‏ بن على(ع)- بر نداشت تا این که به عنوان پیشاهنگ نهضت کربلا در کوفه به شهادت رسید و افتخار اولین شهید کاروان عاشورا را به خود اختصاص داد و اولین شهید از اصحاب امام حسین بود.

از اولاد عقیل که به همراهى حسین‏ بن على(ع) و در رکاب او قیام کردند، تعداد 9 نفر، به شهادت رسیدند که مسلم شجاع‌‏ترین آنان بود. این فضیلت‏ بزرگ، از زبان پیامبر اسلام هم بیان شده است. حضرت على(ع) از پیامبر اسلام حدیثى را در مدح «عقیل‏» نقل مى‏‌کند که آن حضرت فرمودند: «من او را (عقیل را) به دو جهت دوست دارم: یکى، به خاطر خودش، و یکى هم به خاطر این که پدرش ابوطالب او را دوست مى‏‌داشت.» و در آخر، خطاب به على(ع) فرمود:

فرزند او - مسلم کشته راه محبت فرزند تو خواهد شد. چشم مؤمنان بر او اشک مى‌‏ریزد و فرشتگان مقرب پروردگار بر او درود مى‌‏فرستند.

آن گاه پیامبر اسلام گریست تا آن که اشک‌هایش بر سینه‌‏اش ریخت و فرمود: به سوى خدا شکایت مى‏‌برم، از آنچه که خاندانم پس از من مى‌‏بینند. (3)

حمایت‌هاى این خانواده از اهل حق موقعیت و اعتبارى خاص براى آنان فراهم کرده بود و فضایلشان همواره مورد تقدیر امامان(ع) قرار داشت. امام سجاد -علیه السلام نسبت‏ به خاندان عقیل عطوفت و محبت‏ بیشترى از دیگران نشان مى‏‌داد و مى‏‌فرمود: من هر گاه خاطره آن روزى را که اینان با حسین -علیه السلام بودند به یاد مى‌‏آورم، اندوهگین مى‏‌شوم.

خانواده شهیدپرور

قبلا هم اشاره شد که از فرزندان عقیل 9 نفر قربانى راه حسین(ع) که راه خدا بود شدند و مسلم تابنده‏‌ترین این چهره‏‌ها بود. این خاندان با استقبال از شهادت در راه قرآن افتخار ویژه‌‏اى براى خود کسب کردند و فرزندان مسلم هم در ادامه خط سرخ پدر شهیدشان در صحنه کربلا حضور یافتند تا وفادارى خویش را به خاندان پیامبر که تعهد اسلامى هر مؤمن راستین به حساب مى‌‏آمد نشان دهند.

صحنه شورانگیز شب عاشورا سند زنده‏‌اى بر این وفا و تعهد و اخلاص است. در آن شب شگفت و عظیم، که سالار شهیدان، حسین‏ بن على(ع) با اهل‏ بیت و بستگان و یاران خویش، از ماجراهاى فرداى خونین سخن مى‏‌گفت و وفادارى اصحابش را مى‌‏ستود و از نیکى و حق شناسى اهل‏ بیت‏ خویش تقدیر مى‌‏کرد و از خدا براى همه، پاداش نیک مى‏‌طلبید، آرى در آن شب که بیعت را از یاران خود برداشت تا هر که مى‏‌خواهد برود خطاب به عموزادگانش; یعنى فرزندان عقیل کرده و فرمود: شما شهید داده‌‏اید، شهادت مسلم شما را بس است، اجازه مى‌‏دهم که شما بروید.

در پاسخ گفتند: اگر ما، بزرگ و سرور و پسر عموى والا مقام خود را رها کنیم و در رکابش نه تیرى بیندازیم و نه شمشیر و نیزه‏اى بزنیم آن گاه مردم چه خواهند گفت و جواب مردم را چه خواهیم داد؟ نه! به خدا سوگند، ما نخواهیم رفت و جان و مال و خانواده خویش را فداى تو مى‏‌کنیم و در کنار تو مى‌‏مانیم و مى‌‏جنگیم تا با تو وارد بهشت‏ شویم، زشت و ناگوار باد، زنده ماندن پس از تو! (4)

و این گونه فرزندان مسلم و اولاد عقیل، در کنار امام حسین ماندند و از حق دفاع کردند. در ماجراى کربلا دو تن از فرزندان مسلم ‏بن عقیل به شهادت رسیدند و دو فرزند دیگر در کربلا به اسارت نیروهاى دشمن درآمدند که آنها را به کوفه برده و تحویل ابن‏ زیاد دادند. نزدیک به یک سال در زندان بودند که پس از فرار به شهادت رسیدند.

این اجمالى بود از خانواده مسلم، نیاکانش، فرزندانش و شهادت‏ طلبى این دودمان پاک و وفادارى‏‌شان نسبت‏ به اهل ‏بیت پیامبر و خط امامت و ولایت و دفاع‌شان از حق و ستیزشان با باطل پس از آن که مولا امیرالمؤمنین(ع) به شهادت رسید و جبهه حق و عدل، یارانى مخلص‌تر و سربازانى فداکارتر مى‏‌طلبید. قسمت عمده تلاش و جهاد مسلم‏ بن عقیل‏ در دوره امامت‏ حسین‏ بن على(ع) و زمینه‏ سازى براى نهضت آن امام شهید، در کوفه بود، که در فصل آینده، آن را مى‏‌خوانیم.

سفیر انقلاب کربلا

مى‏‌دانیم که مسلم‏ بن عقیل‏ پیشاهنگ نهضت کربلا و سفیر امام حسین به سوى مردم کوفه بود. براى آشنایى با پیوستگى حوادث کوفه و کربلا لازم است که خیلى کوتاه و فشرده به حوادث مقدماتى اعزام مسلم به کوفه جهت گرفتن بیعت‏ به نفع امام حسین (ع) اشاره کنیم:

معاویه پس از بیست‏ سال سلطنت استبدادى مرد. یزید، پس از معاویه بر سر کار آمد و با تهدید و تطمیع بر اوضاع مسلط شد. مى‌‏خواست اباعبدالله الحسین(ع) را هم به بیعت وادار کند،که سیدالشهدا، نپذیرفت و به طور مخفیانه، همراه با جمعى از خانواده خود، شبانه از مدینه بیرون آمد و به حرم خدا در مکه پناهنده شد، تا در ضمن آن، از فرصت مناسب ایام حج در جهت آگاهانیدن مردم، بهره بردارى کند.

سال شصت هجرى بود. اقامت چهار ماهه امام حسین(ع) در مکه و برخورد با مردم و تشکیل اجتماعات و گفتگوها، مردم را با انگیزه و اهداف امام، از امتناع از بیعت‏ با یزید، آشنا کرد، به خصوص مردم کوفه از اقدام انقلابى امام حسین(ع) خوشحال و امیدوار شدند. مردم کوفه، خاطره حکومت چهارساله علوى را به یاد داشتند و در این شهر، شخصیت‌هاى برجسته و چهره‏‌هاى درخشانى از مسلمانان متعهد و یاران اهل ‏بیت‏ بودند. از این رو نامه‏‌ها و طومارهاى مفصلى با امضاى چهره‏‌هاى معروف شیعه در کوفه و بصره به امام حسین(ع) نوشتند، که تعداد این نامه‌‏ها به هزاران مى‌‏رسید. کوفیان، گروهى را هم به نمایندگى از طرف خود به سرکردگى ابوعبدالله جدلى به نزد آن حضرت فرستادند و نامه‏‌هایى همراه آنان ارسال کردند. در میان نامه‌‏ها و امضاها، نام شخصیت‌هاى بزرگى از کوفه همچون شبث‏ بن ربعى و سلیمان ‏بن صرد و مسیب‏ بن نجبه‏ و... به چشم مى‌‏خورد که از آن حضرت مى‏‌خواستند مردم را به بیعت‏ با خود دعوت کند و به کوفه بیاید و یزید را از خلافت‏ خلع کند. (5)

امام، تصمیم گرفت در مقابل اصرار و دعوت‌هاى مکرر مردم کوفه، عکس ‏العمل نشان داده و اقدامى کند. براى ارزیابى دقیق اوضاع کوفه و میزان علاقه و استقبال مردم و تهیه مقدمات لازم و شناسایى و سازماندهى و تشکل نیروهاى انقلابى، ضرورى بود که کسى قبلا به کوفه رفته و این ماموریت را انجام دهد و گزارشى دقیق از وضعیت‏ شهر و مردم، به او بدهد.

حضرت حسین‏ بن على(ع) مناسبترین فرد براى این ماموریت محرمانه را مسلم‏ بن عقیل‏ دید، که هم آگاهى سیاسى و درایت کافى داشت و هم تقوا و دیانت و هم خویشاوند نزدیک امام بود. به نمایندگانى که از کوفه آمده بودند، فرمود: من، برادر و پسر عمویم (مسلم) را با شما به کوفه مى‏‌فرستم، اگر مردم با او بیعت کردند من نیز خواهم آمد. این که امام از مسلم به عنوان «برادرم‏» و «فرد مورد اعتمادم‏» نام مى‏‌برد، میزان اعتبار و لیاقت و کفایت مسلم‏‌بن عقیل را مى‏‌رساند. آن گاه مسلم را طلبید و به او فرمود: به کوفه مى‌‏روى، اگر دیدى که دل وزبان مردم یکى است و آنچنان که در این نامه‏‌ها نوشته‌‏اند متفقند و مى‌‏توان به وسیله آنان اقدامى کرد، نظر خودت را بر من بنویس و مسلم را وصیت و سفارش کرد، به این که:

پرهیزکار و با تقوا باش، نرمش و مهربانى به کار ببر، فعالیت‌هاى خود را پوشیده‌‏دار،اگر مردم، یک‌دل و یک‌جان بودند و در میان‌شان اختلافى نبود، مرا خبر کن. (6)

امام حسین(ع) طى نامه و پیامى جداگانه که خطاب به مردم کوفه نوشت، تکلیف مردم و ماموریت مسلم را روشن ساخت. متن نامه امام چنین بود:

بسم الله الرحمن الرحیم

از حسین بن على، به جماعت مؤمنان و مسلمانان

اما بعد،

سعید و هانى، با نامه‏‌هایتان نزد من آمدند. آنان آخرین کسانى بودند از فرستادگانتان که نزد من آمدند. من تمام مقصود و هدفى را که ذکر کرده بودید فهمیدم. بیشتر سخن شما این بود که: ما را امام و پیشوایى نیست، پس بشتاب! شاید خدا ما را به واسطه تو بر هدایت، هماهنگ و مجتمع کند. اینک، من برادرم، عموزاده‌‏ام و شخص مورد اعتمادم از خانواده‏ خویش مسلم ‏بن عقیل‏ را به سوى شما فرستادم و او را مامور کردم که از حال شما و از کار و نظرتان به من گزارش بفرستد. اگر به من چنین گزارش دهد که راى بزرگان و صاحبان فضل و خرد شما، همانند چیزى است که قاصدان شما گفتند و در نامه‏‌هاى شما نوشته شده است‏ به خواست‏ خدا بزودى به سویتان خواهم آمد. به جانم سوگند پیشوا و امام، تنها و تنها کسى است که به کتاب خدا حکم و عمل کند و به قسط رفتار نماید و به حق، گردن بنهد و خود را وقف و پایبند فرمان خدا سازد، والسلام. (7)

اعزام مسلم و فرستادن این پیام به کوفه، پاسخى به همه نامه‏‌ها و دعوت‌ها و طومارها بود. محتواى پیام امام، در این چند محور، خلاصه مى‏‌شود:

1 - تایید کامل از مسلم به عنوان برادر، پسر عمو و نماینده‏اى مورد اطمینان.

2 - محدوده مسؤولیت مسلم در کوفه نسبت ‏به ارزیابى وحدت کلمه و صداقت مردم.

3 - پاسخى به دعوت‌هاى مکرر، به عنوان اتمام حجت.

4 - درخواست از مردم براى حمایت و اطاعت از مسلم.

مسلم با گرفتن دو راهنما از مکه به سوى کوفه حرکت کرد. روزهاى متوالى راه طى کرد. آن دو راهنما در راه، از تشنگى جان سپردند. مسلم، همراه با قیس‏ بن مسهر صیداوى و عمارة بن عبدالله ارحبى با تحمل مشقت‌هاى توانفرساى راه، پس از بیست روز، خود را به کوفه رساند و مسافت‏ سى‏ روزه را با همه سختی‌ها در بیست روز پشت‏ سر گذاشت. (8)

اینک، مسلم، با شهرى رو به روست، حادثه‏‌خیز و پرماجرا و با گرایش‌هاى مختلف، شهرى با افکار گوناگون که اگر چه به ظاهر آرام است، اما آرامش قبل از طوفان را مى‌‏گذراند.

مسلم، وارد کوفه شد و به خانه مختار ثقفى، که از شیعیان خالص‏ حضرت على(ع) وعلاقه‏‌مندان به اهل ‏بیت‏ بود، رفت. (9)

مسلم در کوفه

فلق با تیغ آذر، خیمه شب را ز هم بدرید و... شب، دامان خود برچید خبر در گوشه‌اى کوفیان پیچید که مسلم، افسر جانباز و پیشاهنگ این نهضت پیام انقلاب عدل را با خویش آورده است و مشتاقان، به سان موج خشم آلود اما طالب و مشتاق به سوى خانه مسلم، روان گشتند. درون چشم‌هاشان اشک‌هاى شوق و جان‌ها، تشنه آزادى و دل‌ها پر از شادى هزاران دست گرم شیعیان در دست مسلم بود و بیعت تا غروب، آن روز بر پا بود. طرفداران حق، چون حلقه، پیرامون این رهبر شعور و شور، اندر سینه و در سر و گاهى دیدگان از اشگ شوق یاوران، تر بود.

شیعیان، دسته دسته به خانه مختار مى‌‏آمدند و با مسلم دیدار و بیعت مى‏‌کردند و مسلم هم نامه امام حسین(ع) را خطاب به مؤمنان و مسلمانان کوفه براى هر جماعتى از آنان مى‌‏خواند.

در یکى از همین دیدارها عابس بن شبیب شاکرى برخاست و پس از ستایش خداوند، خطاب به مسلم گفت: من از مردم چیزى نمى‏‌گویم و نمى‌‏دانم که در دل‌ها چه دارند و تو را به آنها مغرور نمى‌‏کنم. من از خود و آمادگى خودم به تو خبر مى‏‌دهم. به خدا سوگند! اگر بخوانید، شما را اجابت مى‌‏کنم و در رکابتان با دشمنانتان مى‏ستیزم و در راه شما با شمشیرم کارزار مى‏‌کنم تا با شهادت، خدا را ملاقات کنم; و از این کار، فقط پاداش الهى را مى‌‏طلبم.

پس از او دلیر مردى دیگر، کهنسال و جوان دل برخاست، به نام حبیب‏ بن مظاهر و گفت: (خطاب به عابس)

رحمت‏ خدا بر تو باد! آنچه را در دل داشتى با سخنى کوتاه و گویا بیان کردى. به خداى یکتا سوگند، عقیده و موضع من نیز همچون تو است. (10)

و کسان دیگر هم برخاسته و اعلام وفادارى و آمادگى براى فداکارى کردند.

از آن پس، دست‏ بود و دست که پیمان با سخنگوى حسین ‏بن على مى‌‏بست.

روز به روز بر تعداد هواداران امام حسین(ع) که با نماینده‌‏اش مسلم، بیعت مى‏‌کردند افزوده مى‏‌شد تا این که پس از چند روز، به هزاران نفر مى‌‏رسید. (11)

با وجود این همه بیعت‌گران‏ جان بر کف و انقلابی‌هاى آماده براى هرگونه فداکارى در راه حمایت‏ حسین(ع) و بر انداختن حکومت ‏یزید، مسلم ‏بن عقیل، طى نامه‏‌اى اوضاع را به امام گزارش داد و با بیان شرایط و زمینه مساعد براى نهضت از امام خواست که به سوى کوفه بشتابد. در نامه‌‏اى که به امام نوشت، چنین بیان کرد:

نامه‏‌هاى فرستاده شده، راست‏ بوده و سخن فرستادگان هم درست است. مردم کوفه آماده جهاد و جانبازى در راه خدایند. هم اکنون هیجده هزار نفر، با من بیعت کرده‏‌اند و آماده فداکارى در رکاب تو هستند. هر چه زودتر به سوى کوفه حرکت کن!

این نامه را که مسلم، بیست‏ و هفت روز پیش از شهادتش به امام حسین(ع) نوشت، توسط عابس‏بن شبیب شاکرى‏ براى آن حضرت فرستاد. همراه او،نامه‏‌هاى دیگرى هم کوفیان به امام نوشتند و با گزارش این که صدهزار شمشیر براى یارى تو آماده است، از آن حضرت خواستند که در آمدن به کوفه شتاب کند. (12)

کنون مسلم، نگینى در میان حلقه انبوه یاران است حضورش مایه دلگرمى امیدواران است شکوه و هیبتى دارد، میان کوفیان جایى و محبوبیتى دارد، و هر شب، صحبت از جنگ است، سخن از شستشوى لکه‏‌هاى ذلت و ننگ است کلام از شور جانسوز حقیقت‌هاست، رفتن‌ها و ماندن‏‌هاست. ولى دوران آن کم بود و کم پایید، تمام شعله‏‌ها ناگه فرو خوابید...

والى کوفه نعمان بن بشیر بود که از جانب معاویه و پس از او از سوى یزید به این سمت، گماشته شده بود. وقتى از تجمع‏ مردم کوفه، پیرامون مسلم و بیعت ‏با او آگاه شد، در یک سخنرانى مردم را تهدید کرد و آنها را از رفت‏ و آمد پیش مسلم‏ بن عقیل و شنیدن حرفهایش اکیدا نهى کرد، اما انقلابیون کوفه که دل به مهر حسین(ع) سپرده و دست‏ بیعت‏ با نماینده‌‏اش مسلم داده بودند براى سخنان تهدیدآمیز او ارزشى قائل نشدند.

یکى از هم‏پیمانان بنى‌‏امیه به نام عبدالله‏ بن مسلم بن ربیعه حضرمى پس از او برخاست و با سخنانى خواستار آن شد که با مخالفان با شدت عمل بیشترى برخورد کند، چرا که برخوردى این‏گونه که از موضع ناتوانى و ضعف است فتنه مسلم را نمى‏‌تواند بخواباند. با اوج‌گیرى نهضت نیمه مخفى مسلم در کوفه گزارش‌هاى تندى به شام و نزد «یزید» فرستاده مى‏‌شد. از جمله همان عبدالله حضرمى، که از او یاد شد، طى نامه‏‌اى براى یزید این گونه نوشت: مسلم‏ بن عقیل به کوفه آمده و شیعه به نفع حسین ‏بن على با او بیعت کرده‌‏اند. اگر به کوفه نیاز دارى، مرد نیرومندى براى سرکوبى شورشیان و اجراى فرمانت‏ بفرست، چرا که نعمان‏ بن بشیر، مردى ناتوان است ‏یا خود را ضعیف مى‏‌نمایاند....

یزید براى حفظ سلطه و حاکمیت‏ بر کوفه عنصر ناپاک و سفاک و خشنى همچون عبیدالله بن زیاد را که حاکم بصره بود، انتخاب کرد. ابن‏ زیاد با حفظ سمت، والى کوفه نیز شد. ماموریت ابن‏ زیاد آن بود که به کوفه برود و مسلم را دستگیر کند و سپس او را محبوس یا تبعید کند، یا به قتل برساند. (13)

ابن زیاد،با اجازه و اختیارهاى نامحدودى براى قلع‏ و قمع و کشتار و فرونشاندن آتش مبارزات، مخفیانه و با قیافه‌‏اى مبدل و نقابدار به هنگام شب وارد کوفه شد و مراکز قدرت را، با عملیاتى شبیه کودتا به دست گرفت.

ابن زیاد قبل از آمدن به کوفه در بصره سخنرانى کرد و براى این که در غیاب او هیچ‏گونه حادثه و شورشى پیش نیاید، ضمن تهدیداتى که نسبت‏ به مردم نمود، برادر خودش را که عثمان نام داشت، به جاى خود گماشت و خود به کوفه رفت. (14)

مردمى که با مسلم بیعت کرده و در انتظار آمدن حسین بن على(ع) به کوفه بودند، با ورود ابن‏ زیاد به کوفه، وضعى دیگر پیدا کردند. فردا صبح که مردم براى نماز جماعت‏ به مسجد آمدند، ابن‏ زیاد از دارالاماره بیرون آمد و در سخنان خود، خطاب به مردم گفت: ... امیرالمؤمنین یزید، مرا فرمانرواى شهر و این مرز و بوم و حاکم بر شما و بیت ‏المال قرار داده است و به من دستور داده که با ستمدیدگان، انصاف و با محرومان بخشش داشته باشم و به فرمانبرداران نیکى کنم و با متهمان به مخالفت و نافرمانى با شدت و با شمشیر و تازیانه رفتار کنم. پس هر کس باید بر خویش بترسد. راستى گفتارم هنگام عمل‏ روشن مى‏‌شود، به آن مرد هاشمى (مسلم‏ بن عقیل) هم برسانید که از خشم و غضب من بترسد. (15)

از این پس، مجراى بسیارى از حوادث، دگرگون شد و اوضاع برگشت. ابن‏ زیاد، رؤساى قبایل و محله‌‏ها را طلبید و برایشان صحبت‌هاى تهدیدآمیز کرد و از آنان خواست که نام مخالفان یزید را به او گزارش دهند، و گرنه خون و مال و جانشان به هدر خواهد رفت. (16)

حزب اموى، که مى‌‏رفت ‏بساطش نابود و برچیده گردد، دیگر بار، جان گرفت و آن تهدیدها و تطمیع‏‌ها و فریبکاری‌ها و تبلیغ‌هاى دامنه‏‌دار، تاثیر خود را بخشید و والى جدید، توانست‏ با قدرت و قوت و با تمام امکانات جاسوسى و خبرگیرى و خبر رسانى، جوى از وحشت و ارعاب را فراهم آورد. با دستگیری‌ها و خشونت‌ها و برخوردهاى تندى که انجام داد، بر اوضاع مسلط شد و ورق برگشت.

دوران اختفا

مسلم بن عقیل، در خانه «مختار» بود که صحنه حوادث به صورتى که یاد شد، پیش آمد. از آن جا که ابن‏ زیاد، براى سرکوبى انقلابی‌ها به دنبال رهبر این نهضت؛ یعنى مسلم مى‌‏گشت، مسلم مى‌‏بایست جاى امن‌تر و مطمئن‌ترى انتخاب کند. این بود که مقر و مخفیگاه خود را تغییر داد و به خانه «هانى‏» رفت.

هانى‌‏بن عروه،از بزرگان کوفه و چهره‏‌هاى معروف و پرنفوذ شیعه در این شهر بود که هواداران و نیروهاى مسلح و سواره‏اى که تعدادشان به هزاران نفر مى‌‏رسید در اختیار داشت. هانى، در آن هنگام حدود نود سال داشت و افتخار حضور پیامبر را هم درک کرده بود و در زمان امیرالمؤمنین(ع) هم در جنگ‌هاى جمل و صفین و نهروان ملازم رکاب آن حضرت بود و از اخلاصى والا و وفایى شایسته در حق اهل‏ بیت پیامبر برخوردار بود. (17) اینک، بار دیگر موقعیتى پیش آمده بود که هانى، صداقت و ایمان و تعهد خویش را نسبت‏ به حق نشان دهد و در این شرایط خطرناک و اوضاع بحرانى، پذیراى مسلم‏ گردد که در راس نیروهاى شیعى است و تحت تعقیب از سوى حاکم کوفه.

هانى، مسلم را در خانه خود در موقعیتى مطمئن جا داد. از آن پس، شیعیان دوباره رفت‏ و آمدهاى پنهانى خود را به خانه هانى شروع کردند و دیدارها با مسلم، در آن جا انجام مى‌‏گرفت و هنوز عبیدالله زیاد از مخفیگاه جدید مسلم بى‏‌اطلاع بود. (18)

یکى از وقایع مربوط به دوران مخفى بودن مسلم در خانه هانى نقشه ترور ابن‏ زیاد است که انجام نشد. قضیه از این قرار بود:

یکى از بزرگان بصره، که از شیعیان خالص امیرالمؤمنین(ع) محسوب مى‌‏شد، «شریک ‏بن اعور» بود. شریک از کسانى بود که در رکاب على(ع) و همراه عمار یاسر، در جنگ صفین با معاویه جنگیده بود. هنگام آمدن عبیدالله زیاد به کوفه او هم همراه جمعى اجبارا از بصره به طرف کوفه مى‌‏آمد که در راه، از قافله عقب ماند و چون بیمار هم شده بود، پس از رسیدن به کوفه به خانه هانى‏ وارد شد. ابن‏ زیاد که از بیمارى شریک مطلع شد، تصمیم گرفت‏ براى عیادت او به خانه هانى برود.

به پیشنهاد شریک، تصمیم بر آن شد که «مسلم‏» در پستوى خانه و پشت پرده، کمین کند و در وقت‏ حضور ابن‏ زیاد با علامتى که به مسلم مى‏‌دهند (آب خواستن شریک) بیرون آمده و او را به قتل برساند. طبق برخى از نقل‌ها، در اجراى این طرح، بنا بود که سى ‏تن از شیعیان هم حضرت مسلم را یارى کنند.

ابن زیاد آمد و نشست و صحبت‌هایى کردند، ولى وقتى شریک، آب طلبید، مسلم براى اجراى طرح، بیرون نیامد و با تکرار علامت، باز هم از مسلم خبرى نشد. ابن زیاد که احتمال خطرى مى‌‏داد، از هانى پرسید: او چه مى‌‏گوید؟ گفتند: تب کرده و هذیان مى‏‌گوید. اما عبیدالله زیاد، زود از آن جا رفت.

پس از رفتن او از مسلم پرسیدند چرا نقشه را عملى نکردى؟ گفت: به دو جهت، یکى به خاطر سخنى که على(ع) از پیامبر اسلام(ص) نقل کرده که: ایمان، مانع کشتن غافلگیرانه است،» دیگرى به خاطر اصرار همراه با گریه همسر هانى که از من خواست در خانه او چنین کارى نکنم. هانى گفت: واى بر آن زن که هم خودش و هم مرا از بین برد و از آنچه که مى‌‏ترسید، در آن واقع شد. شریک گفت: اگر او را کشته بودى،فاسق فاجر و مکارى را از بین برده بودى (19) .

نفوذ دشمن به تشکیلات نهضت

نهضت مسلم و هوادارانش، صورت مخفی‌ترى گرفت و ارتباط‌ها پنهان‌تر انجام مى‌‏شد. با تغییر شرایط، کوفه به کانون خطرى براى انقلابی‌هاى شیعه تبدیل شده بود که با کمترین غفلتى ممکن بود خطرات بزرگى پیش بیاید. سیاست کلى  ابن ‏زیاد نابودى مسلم و شکست این نهضت‏ بود و براى این کار، دو نقشه کلى را در دست اجرا داشت:

1 - جستجو و تعقیب مسلم و طرفدارانش.

2 - خریدن سران شهر و چهره‏‌هاى با نفوذ.

براى پى‏ بردن به مخفیگاه مسلم و اطلاع از قرارها و برنامه‏‌ها و شناختن عوامل مؤثر در نهضت مسلم، راهى که از سوى ابن‏ زیاد پیش گرفته شد، استفاده از یک عامل نفوذى بود که با جاسوسى، اخبار نهضت مسلم را به حکومت‏ برساند. این عامل نفوذى ابن‏ زیاد کسى جز «معقل‏» نبود. معقل که از سرسپردگان‏ح کومت‏ بود، با دریافت‏ سه‏ هزار درهم، ماموریت‏ یافت که به عنوان یک هوادار مسلم و طرفدار نهضت‏ با طرفداران مسلم تماس بگیرد و به عنوان یک انقلابى،که مى‌‏خواهد این پول‌ها را براى صرف در راه‏ انقلاب و تهیه سلاح و امکانات مبارزه به مسلم تحویل دهد، کم‏ کم به پیش مسلم راه یافته و از خانه او و تشکیلات و افراد مؤثر، گزارش تهیه کرده و به ابن ‏زیاد خبر دهد.

معقل، به مسجد آمد و نماز خواند و با عده‌‏اى صحبت کرد تا این که او را به «مسلم ‏بن عوسجه‏» راهنمایى کردند، که مردى شریف و از شخصیت‌هاى بارز شیعه در تشکیلات مسلم‏ بن عقیل بود. معقل صبر کرد تا نماز مسلم‏ بن عوسجه‏ تمام شد. آن گاه پیش رفت و طبق برنامه از پیش دیکته شده، خود را چنین معرفى کرد: مردى از اهل شام و از قبیله  ذى‏الکلاع هستم که خداوند، نعمت محبت و دوستى اهل‏ بیت را به من عطا کرده است. شنیده‏‌ام که مردى از این خاندان به کوفه آمده و مردم را به یارى پسردختر پیامبر دعوت کرده و از آنان بیعت مى‌‏گیرد. پولى دارم که مى‏‌خواهم به او برسانم و نیز دوست دارم که او را از نزدیک دیدار کنم. مردم تو را به من معرفى کرده‌‏اند. این پولها را از من بگیر و مرا نزد آن مرد ببر تا با او بیعت کنم.

مسلم‏ بن عوسجه که سخنان او را باور کرده بود،ضمن ابراز خوشحالى از دیدن آن مرد که خود را دوستدار خاندان پیامبر معرفى کرده بود، از معقل» قول‌ها و پیمان‌هاى استوار گرفت که قدمى از راه خیرخواهى فراتر نگذارد و جریان را پوشیده نگه دارد. معقل هم هر قول و پیمانى را که وى مى‌‏خواست‏ به او داد.

مسلم ‏بن عوسجه که به سخنان او اطمینان پیدا کرده بود، به او گفت: چند روزى به خانه من بیا، تا من مقدمات و اجازه‏ دیدار تو را با آن مرد که در جستجوى او هستى فراهم کنم.

به این صورت، کم‏ کم این جاسوس ابن‏ زیاد، به خانه هانى هم که پناهگاه مسلم ‏بن عقیل بود راه پیدا کرد و با مسلم ملاقات نمود و پول‌ها را به او تحویل داد و بتدریج ‏خود را یکى از طرفداران نهضت، جا زد. صبح‌ها زودتر از همه مى‌‏آمد و دیرتر از همه مى‌‏رفت و اخبار درونى نهضت را به عبیدالله زیاد، گزارش مى‏‌داد. (20)

این از یک سو، اخبار نهضت را به دشمن انتقال داده بود و از سوى دیگر، نامه‏‌اى را که مسلم‏ بن عقیل توسط عبدالله یقطر (21) براى حسین ‏بن على(ع) نوشته و از اوضاع جارى به امام گزارش داده بود، به دست گشتی‌هاى عبیدالله زیاد افتاد. حامل نامه را پیش عبیدالله زیاد بردند. (22) وقتى که آن مرد، حاضر نشد نویسنده نامه را معرفى کند و مقاومت کرد، به دست ماموران و به دستور ابن‏‌زیاد، به شهادت رسید اما خیانت نکرد.

با پى بردن به مخفیگاه مسلم و مرکزیت نهضت و افراد مؤثر در جریان مبارزه، ابن زیاد، بیشتر احساس خطر کرد و تصمیم گرفت که هر چه زودتر دست‏ به کار شود و انقلاب را قبل از آن که به مرحله غیرقابل کنترلى برسد، درهم شکسته و سران نهضت و مقاومت انقلابی‌ها را در هم شکند. این بود که نقشه حمله گسترده به نهضت و پیشگامان آن و چهره‌‏هاى سرشناس تشکیلات مسلم کشیده شد و اولین گام،دستگیرى هانى بود.

نهضت در خطر

نقش هانى‏ در نهضت، بسیار بود، از این رو والى کوفه به فکر دستگیرى هانى افتاد تا از این طریق به مسلم هم دسترسى پیدا کند، زیرا مى‌‏دانست تا وقتى که هانى، در محل خود مستقر باشد، بازداشت مسلم‏ بن عقیل عملى نیست و نیروهاى زیادى که در اختیار و در فرمان هانى هستند، مقاومت و دفاع خواهند کرد. پس باید با نقشه‏‌اى پاى هانى را به «دارالاماره‏» بکشد و او را در همان جا زندانى کند تا بین او و مسلم جدایى بیفتد.

هانى به بهانه مریضى پیش عبیدالله زیاد نمى‏‌رفت، تا این که ابن‏ زیاد، چند نفر را در پى او فرستاد و با این بهانه که والى کوفه مى‏‌خواهد تو را ببیند، او را به دارالاماره بردند. (23)

عبیدالله بن زیاد والى کوفه در اولین برخورد، سخنان تندى به او گفت، از جمله این که هنگام ورود هانى گفت: خیانتکار، با پاى خود آمد!

سخنان نیشدار ابن‏ زیاد و گوشه و کنایه‏‌هاى او سبب شد که هانى بپرسد: مگر چه شده است؟

ابن زیاد گفت: این چه غوغایى است که در خانه خود، علیه امیرالمؤمنین یزید، بر پا کرده‏‌اى؟! مسلم را در خانه خود جا داده و براى او افراد جنگى و سلاح، جمع مى‌‏کنى و گمان کرده‏‌اى که اینها بر من پوشیده است؟

هانى انکار کرد، اما ابن‏ زیاد، هانى را با معقل‏ روبه ‏رو کرد. این جا بود که هانى فهمید که معقل، جاسوس ابن‏ زیاد بوده است (24) و خود را به عنوان یک انقلابى هوادار اهل‏ بیت و بیعت کننده با مسلم به نفع حسین‏ بن على(ع) در درون تشکیلات نهضت، جا زده است.

آن دیدار به جر و بحث کشیده شد و پس از گفتگوهاى تندى که رد و بدل شد،ابن ‏زیاد عصاى غلام خویش (مهران) را گرفت و در حالى که مهران، از موهاى سر هانى گرفته بود، با عصا آن قدر بر سر و صورت او زد تا این که دماغ و پیشانى هانى شکست. در این لحظه هانى دست‏ برد تا شمشیر نگهبانى را که نزدیکش بود بکشد و... که جلوى دستش را گرفتند، و به فرمان عبیدالله زیاد او را به زندان انداختند. (25)

دستگیرى هانى، که براى حکومت، یک موفقیت‏ به حساب مى‌‏آمد و از این طریق ابن ‏زیاد توانسته بود مانعى بزرگ را از پیش پاى خود بردارد، در وضع روحى بعضى از انقلابی‌ها تاثیر منفى گذاشت.

انفجار پیش از موعد

هانى در بازداشت عبیدالله‏ بن زیاد بود. سربازان والى در اندیشه حمله به خانه هانى و مسلم، در فکر دفاع و مقابله بود. برنامه انقلاب، به صورتى که از پیش طرح ‏ریزى شده بود، عملى نبود، مسلم تصمیم گرفت وقت‏ حمله را جلو بیندازد.

عده‏‌اى زیاد از نیروها که در خارج شهر بودند و انتظار رسیدن وقت موعود را مى‏‌کشیدند،از تصمیم جدید، بى‏‌خبر بودند. مسلم به یکى از یاران خود دستور داد تا رمز حمله و شروع نهضت‏ حق‏ طلبانه را در قالب درگیرى با نیروهاى دشمن در شهر اعلام کند. شعار پرشور و حماسى «یامنصور، امت‏» (26) طنین افکند. دل‌ها به هم پیوست و پنجه‏‌ها بر قبضه شمشیرها فشرده شد و پیروان حق و سربازان دین و بیعت کنندگان با مسلم از هر سو براى یارى او گرد آمدند. قلب تپنده این حرکت، خانه هانى بود که مسلم را در خود جاى داده بود. در خانه‏‌هاى اطراف هم، حدود چهارهزار نفر، نیروى مسلح براى کارهاى ضرورى و برنامه‏‌هاى پیش‏ بینى نشده، به عنوان ذخیره، آماده بودند. نیروهاى موجود، مى‌‏بایست ‏به شکلى سازماندهى می‌‏شدند تا با سپاه مهاجم دشمن، مقابله کنند. گرچه نیروها خیلى زیاد نبودند، اما مسلم ‏بن عقیل، همین تعداد را هم به صورت زیر، جناح‏ بندى و سازماندهى کرد:

«عبدالرحمن بن عزیز کندى‏» و امیر «ربیعه‏» و فرمانده سوارکاران و گروه پیشاهنگ.

«مسلم‏ بن عوسجه‏» امیر قبایل مذحج و بنى‏ اسد و فرمانده نیروهاى پیاده.

«ابو ثمامه صاعدى‏» امیر قبیله تمیم و همدان.

«عباس بن جعده جدلى‏» فرمانرواى نیروهاى مدینه.

با این آرایش نظامى دستور حمله به طرف قصر و مرکز فرماندهى عبیدالله زیاد را صادر کرد. (27)

در این لحظه‌‏ها مسلم ‏بن عقیل، فقط به «حق‏» مى‌‏اندیشید و به مظلومیت همیشگى پیروان حق. مبارزه با ستم و مجسمه‌‏هاى فسق و ظلم را وظیفه‏‌اى مقدس و مسؤولیتى عظیم و الهى مى‏‌دید. عمل به وظیفه سبب شده بود که مسلم، «خود» را فراموش کند و به «خدا» بیندیشد.

آمده بود، تا صداى حق را جایگزین همه همهمه‏‌ها و هیاهوهاى عربده‌‏جویان دنیاخواه و زر پرست و قدرت طلب قرار دهد، آمده بود تا اراده‌‏ها و بازوها و شمشیرهاى آزادگان مؤمن را در راه خدا و در خط رهبرى حسین بن على(ع) متحد و منسجم سازد، و اینک در شرایط دشوارى که پیش آمده است، جهادى عظیم و فداکارى خونرنگ و حماسه‌أ‏اى جاوید و ماندگار و لازم است و... مسلم، قدم در این میدان گذاشت.

ابن‏ زیاد که به دنبال دستگیر کردن هانى‏ احساس خطر مى‌‏کرد، براى پیشگیرى از بروز هرگونه عکس ‏العمل تند مردم، در مسجد، مشغول سخنرانى براى مردم بود و کسانى را که در مقام مخالفت‏ با حکومت‏ باشند، تهدید مى‏‌کرد... که خبر دادند، مسلم و هوادارانش قیام را آغاز کرده‏‌اند. از منبر فرود آمد و بسرعت‏ به قصر رفت و دستور داد درها را ببندند و خود در قصر، پناهنده شد. چیزى نگذشت که قصر در محاصره نیروهاى طرفدار مسلم قرار گرفت و مسجد کوفه از یاران مسلم پر شد و هر ساعت‏ بر تعدادشان افزوده مى‌‏گشت. (28)

عبیدالله، براى نجات از این بحران از شیوه به کارگیرى مزدوران خود فروخته استفاده کرد. از سویى جمعى را به بیرون فرستاد تا ضمن تشکیل یک گروه مقاومت‏ براى مبارزه با یاران مسلم از طریق پخش شایعات، در صفوف سربازان مسلم دو دستگى ایجاد کنند، و از طرفى هم، کسانى را مامور ساخت که با گفته‏‌هاى خود، مردم را از اطراف مسلم‏ بن عقیل متفرق سازند تا به این طریق، هم حلقه محاصره قصر، شکسته شود و هم مسلم تنها بماند.

خائنانى خودفروخته حاضر شدند براى رضاى خاطر عبیدالله که در داخل قصر محاصره شده و چیزى به نابودى‌‏اش نمانده بود،به میان جمع مردم آیند و از آنان بخواهند که پراکنده شوند و جان خود و سرنوشت ‏خانواده خویش را به خطر نیندازند. کثیربن شهاب یکى از این مزدوران بود که خطاب به مردم گفت: شتاب نکنید! به سوى خانه و خانواده خود برگردید و خود را به کشتن ندهید. هم اکنون سپاه مجهز یزید از شام فرا مى‌‏رسد.... امیر شما عبیدالله تصمیم گرفته است که هر یک از شما، تا شب به خانه خود نرود و مقاومت کند، حقوقش قطع شود و جنگجویانتان را نیز بدون حقوق به جنگ در مرز شام بفرستد و بى‏‌گناهان را به جاى گناهکارانو حاضران را به جاى غایبان بگیرد و در بند کشد،تا احدى از شما نماند...

این سخن و امثال آن، باعث ‏شد که وحشتى در دل‌ها پیدا شود جمعى از سست ایمانان به تدریج از اطراف مسلم پراکنده شدند (29) طایفه و عشیره مسلم ‏بن عوسجه و حبیب‏بن مظاهر نیز براى حفاظت آنان، آنها را گرفته و در جائى حبس کردند. (30)

شروع پیش از موعد مقرر عملیات که به مسلم‏بن عقیل تحمیل شد، از یک سو، و تبلیغات مسموم و شایعه‏ پراکنی‌ها و تهدیدها و ارعاب‌هاى دشمنان و منافقان از سوى دیگر و عدم آمادگى همه نیروهاى مسلم براى برنامه طرح‏ ریزى شده از طرف دیگر، امکان موفقیت مسلم را ضعیف کرده بود. فقط چهارهزار نیرو، از جمع سى‏ هزار نفرى بیعت کننده، حضور داشتند و مسلم نمى‏‌توانست‏ با این تعداد از افراد، هم محاصره را داشته باشد و هم در جبهه دیگرى که به دنبال این تبلیغات و تهدیدها، پدید آمده بود به مبارزه بپردازد، زیرا شهر بزرگ کوفه شاهد صحنه‏‌هاى درگیرى متعددى بود که بین هواداران دو جناح به وجود آمده بود.

مسلم، در این اوضاع وخیم همراه نیروهاى تحت فرمان خود با قلبى سرشار از ایمان به خدا و حقانیت راه و جهاد خویش دلاورانه مى‌‏جنگید. مسلم، آن روز، کربلایى در درون کوفه به وجود آورد! تعدادى از یارانش به شهادت رسیدند و خود نیز پس از آن همه درگیرى و جنگ، مجروح شده بود. (31) آن روز به پایان رسید. سختى مبارزه، عده‏‌اى را به خانه‏‌هاى خود کشاند. تهدیدهاى حکومت، عده‌‏اى دیگر را از میدان جهاد و تعهدات «بیعت‏» به خانه و زندگى آسوده کشاند. تبلیغات گسترده هم در روحیه عده‌‏اى دیگر تزلزل و ضعف پدید آورد. در نتیجه، شب هنگام، مسلم ‏بن عقیل در مسجد، نماز مغرب را فقط با حضور سى‏ نفر اقامه کرد. پس از نماز، آن عده کمتر شده بودند (ده نفر) از مسجد که بیرون آمد، حتى یک نفر هم همراهش نبود که او را به جایى راهنمایى کند. (32)

تمام آن هزاران مرد که با او عهدها بستند به هنگام «بلا» هنگامه سختى شگفتا! عهد بشکستند. یکى از قطع نان ترسید یکى مرعوب قدرت بود یکى مجذوب زر، مغلوب درهم، عاشق دینار چه شد آن عهدهاى سخت؟ چه شد آن دست‌هاى گرم بیعت‌گر؟ کجا ماندند؟... کجا رفتند؟... که مسلم ماند و شهرى بى‏‌وفا مردم؟... .

غربت مظلومانه مسلم

کوفه که به خاطر نهضت‏ براى مسلم «وطن‏» شده بود، اینک به غربت تبدیل شده است و مسلم، غریبى در وطن! مسلم براى یافتن خانه‏‌اى که شب را به روز آورد و در پناه آن، مصون بماند، در کوچه‏‌ها غریبانه مى‏‌گشت و نمى‏‌دانست‏ به کجا مى‌‏رود.

سر از محله بنى ‏بجیله‏ درآورد. همه درها بسته بود و هر کس، سوداى سلامت و آسایش خویش را در سر داشت.

زنى به نام طوعه‏، جلوى خانه‌‏اش ایستاده، نگران و منتظر پسرش بود. طوعه شیعه و هوادار مسلم بود، اما این غریب را نمى‏‌شناخت. مسلم، جلو رفت و سلام داد و آب خواست....

زن آب آورد. مسلم نوشید و ظرف را به طوعه باز پس داد. زن ظرف را در خانه گذاشت و برگشت. دید که این مرد، همچنان ایستاده است. زن پرسید:

- مگر آب نخوردى؟

- چرا.

- پس به خانه‏‌ات و نزد خانواده خودت برو!

- ....

- گفتم برخیز و به خانه خویش برو! بودن تو در این جا براى من خوب نیست، من راضى نیستم.

- من که در این شهر خانه و کسى را ندارم!

- مگر تو کیستى و از کجایى و... .؟

- من مسلم ‏بن عقیلم... آیا ممکن است نیکى کنى؟ شاید روزى بتوانم جبران کنم!

طوعه‏ وقتى مسلم را شناخت، او را به درون منزل دعوت کرد و با نهایت‏ احترام و خضوع، از او پذیرایى کرد. (33)

این زن فداکار، که به مردان پیمان‏ شکن و سست عنصر و ترسو درس شهامت و وفا مى‌‏آموزد، دین خویش را به مکتب و راه حسین(ع) ادا کرد و به وظیفه‌‏اش در قبال سفیر و نماینده آن حضرت در نهضت، عمل نمود و در خدمتگزارى مسلم از هیچ چیز کوتاهى نکرد. اما مسلم، شورى دیگر در سر داشت. از سویى به بى‏‌وفایى مردم مى‌‏اندیشید و از سویى به نامه و گزارشى فکر مى‏‌‌کرد که به حسین‏‌بن على(ع) فرستاده و از وى خواسته بود که به سرعت خود را به کوفه برساند که زمینه از هر جهت آماده است، و از دیگر سو سرنوشت‏ خویش را در «شهادت‏» مى‌‏یافت و در اندیشه پایان کار و سرانجام این نهضت و فرداى حوادث بود.

و... غذا نخورد. شب را به عبادت و تهجد پرداخت و نخوابید. فقط سحرگاهان اندکى خواب چشمانش را فرا گرفت و امیرالمؤمنین را دید و خواب شهادت را و مهمان على شدن را. (34)

لحظه‏‌هاى آن شب براى مسلم معناى دیگرى داشت. شب قدر بود. شب آخر بود. انتظار آن را مى‏‌کشید که در همان جا به سراغش بیایند تا دستگیرش کنند.

پسر طوعه، بر خلاف مادرش از هواداران «ابن‏ زیاد» بود. شب که به خانه آمد، از حرکات و رفتار مادر، متوجه اوضاع غیرعادى شد. با کنجکاوى فراوان بالاخره فهمید که مهمان خانه‏‌شان کسى جز مسلم‏بن عقیل نیست. بسیار خوشحال شد، که اگر به والى شهر خبر دهد، جایزه خواهد گرفت. گرچه به مادرش قول داد و تعهد سپرد که به کسى نگوید (35) ، ولى صبح زود، خبر را به وابستگان عبیدالله بن زیاد رسانده بود. این به دنبال حوادث همان شب در کوفه و مسجد بود.

آن شب، خانه گردى وسیع در کوفه شروع شد. راه‌هاى خروجى شهر زیر کنترل قرار گرفت و عده‌‏اى هم دستگیر شدند. عبیدالله، مطمئن شد که کسى از یاران مسلم نمانده و مراکز مقاومت نهضت، در هم شکسته است. همان شب، اعلام کرد که همه در مسجد جامع، جمع شوند. مسجد پر از جمعیت‏ شد.

ابن‏ زیاد، با جوش و خروش، براى مردم، سخنانى تهدیدآمیز، همراه با تطمیع، بیان کرد. قساوت و خشونت از گفتارش مى‌‏بارید. بیشترین تهدید، نسبت ‏به کسانى بود که به مسلم پناه دهند و مژده جایزه به کسى داد که مسلم را -یا خبرى از او را نزد او بیاورد. به حصین‏ بن نمیر، رئیس پلیس شهر، دستور اکید داد تا شهر را دقیقا زیر نظر و کنترل خود بگیرد و براى یافتن مسلم، خانه‏‌ها را بگردد. پس از این سخنان، از منبر به زیر آمد و به قصر بازگشت. (36)

فرداى آن شب، ابن‏‌زیاد، دیدار عمومى داشت. محمدبن اشعث (37) را هم در مجلس، کنار خود نشانده بود و از خدماتش تعریف مى‌‏کرد و دیگران هم حاضر بودند. پسر طوعه،که از بودن مسلم در خانه خودشان، خبر داشت، ماجراى شب گذشته را به پسر محمدبن اشعث نقل کرد. او هم خبر را آهسته در گوش محمدبن اشعث گفت. وقتى ابن‏ زیاد،از ماجرا مطلع شد، به او ماموریت داد که مسلم را نزد وى حاضر سازد. (38)

اما دستگیرى مسلم و آوردنش پیش عبیدالله زیاد، کار آسانى نبود. از این رو ابن‏ زیاد، شصت، هفتاد نفر از قبیله قیس را، همراه و تحت فرمان محمد اشعث قرارداد تا براى گرفتن و آوردن مسلم به خانه طوعه بروند.

کربلایى درون کوفه

سپاه آل‏ سفیان، در پى آیینه ‏دار آفتاب عدل تمام خانه‏‌ها را سخت مى‌‏گردید. نگهبانان شهر شب طرفداران قصر ظلم روان در جستجوى مسلم از هر سوى، مى‏‌رفتند و باطل در پى حق بود، غسق در جستجوى فجر سیاهى در پى خورشید!

صداى پاى اسب‌ها، خبر از تهاجم ماموران ابن‏ زیاد مى‌‏داد. هدف،خانه طوعه بود و نقشه، دستگیرى مسلم. مسلم که پرورده سایه سلاح و بزرگ شده صحنه‏‌هاى کارزار بود، از شجاعت‏‌خویش براى درهم شکستن حلقه محاصره استفاده کرد و پس از به پایان رساندن عبادت خویش، زره پوشید و سلاح برگرفت و بر مهاجمان حمله کرد و آنان را از خانه بیرون راند. (39)

براى این که خانه آن شیر زن متعهد، در این میان، آسیب نبیند، مبارزه را به بیرون از خانه کشید و با دیدن انبوه ‏ماموران مهاجم که آماده آتش زدن و سنگباران کردن خانه بودند،گفت:

این همه سر و صدا براى کشتن فرزند عقیل است؟

اى نفس!

به سوى مرگى که از آن، گریزى نیست، بیرون شو! (40)

شمشیرى آخته بر کف، اراده‌‏اى استوار در سر، قوتى کم‏ نظیر در دل و بازو، خون شرف و غیرت در رگ‌ها، بى‏‌هراس و ترس، بر آنان تاخت و براى دومین مرحله، آنان را پراکنده ساخت.

مسلم نایب و نماینده حسین بود. نسخه‏‌اى برابر با اصل. تصمیم گرفته بود کربلایى در کوفه بر پا سازد، و حماسه‏‌اى به یاد ماندنى و درسى عظیم از قدرت رزمى و روحى یک «مؤمن‏» در تاریخ، بر جاى بگذارد. یک تنه در برابر انبوهى از سپاهیان ابن‏ زیاد ایستاده بود و دلیرانه مقاومت و جنگ مى‏‌کرد. هر هجومى را با شمشیر دفع مى‏‌کرد و هر مهاجمى را ضربتى کارى مى‏‌زد.

عاشورایى بود و نبرد حق و باطل در رزم مسلم‏ بن عقیل با آن گروه، تجلى یافته بود. نیروهاى حکومت که خود را از مقابله با آن قهرمان، ناتوان دیدند، عده‌‏اى به پشت‏ بام‌ها رفته و بر سرش سنگ و آتش ریختند، ولى حماسه مسلم، همچنان جریان داشت و آن بزدلان بى‏‌ایمان از مقابل حمله‏‌هایش مى‏‌گریختند. (41)

و در هنگام حمله رجز مى‏‌خواند (43) و مى‌‏گفت: (خطاب به خود)

این مرگ است، هر چه مى‏‌خواهى بکن!

بى‏‌شک،جام مرگ را خواهى نوشید.

براى فرمان خدا شکیبا باش!

که حکم خدا در میان بندگان،جارى است. (44)

گرچه والى کوفه نمى‌‏خواست‏ خود را تسلیم این واقعیت کند که مسلم، شجاع است و مامورانش حریف رزم او نیستند، ولى تلفات سنگین نیروهایش به دست مسلم‏ بن عقیل گویاتر از هر گزارش و سندى بود که مى‌‏توانست‏ به آن، اعتماد کند.

و... مسلم، همچنان درگیر با سپاه ابن‏ زیاد بود و این حماسه را بر لب داشت که:

سوگند خورده‌‏ام که جز آزاد مرد، کشته نشوم، هر چند که مرگ را چیز ناخوشایندى ببینم. بیم از آن دارم که به من دروغ گفته، یا فریبم داده باشند. بالاخره این آب خنک با آب گرم دریاى تلخ، آمیخته مى‏‌شود. پراکندگى خاطر را بزداى و با تمرکز و استقرار بجنگ! هر کس، روزى بدى را ملاقات خواهد کرد. (45)

گرچه قواى کمکى به تعداد 500 نفر به سربازان ابن‏ زیاد پیوستند، ولى مسلم،این حماسه‌‏آفرین شجاع، همچنان به تنهایى به جنگ با آنان مشغول بود و از آنان مى‏‌کشت. (46) تلاش محمد اشعث و نیروهایش براى زنده دستگیر کردن مسلم بود و چون درگیری‌ها به طول انجامید و به این هدف نرسیدند، ابن‏ زیاد،از این تاخیر بسیار در دستگیرى یک نفر ناراحت‏ شد و به محمد اشعث، پیغام فرستاد.

او، در جواب ابن‏ زیاد گفت: اى امیر خیال مى‏‌کنى که مرا به سراغ یکى از بقال‌هاى کوفه فرستاده‏‌اى؟! تو مرا به مقابله با شمشیرى از شمشیرهاى محمدبن عبدالله فرستاده‏‌اى!...

سپس، باز هم برایش نیروى امدادى فرستاد. (47)

ابن زیاد، پیغام داد که به مسلم، امان بدهند. مى‏‌خواست که از این طریق، مسلم را به تسلیم وا دارد، ولى مسلم ‏بن عقیل، امان آن عهدشکنان را باور نمى‌‏کرد و زیر بار آن نمى‌‏رفت. این بود که به مبارزه ادامه داد.

آن قدر ضربه و جراحت‏ بر او وارد شده بود که به دیوارى تکیه داد و گفت:

چرا سنگبارانم مى‌‏کنید؟ کارى که با کافران مى‏‌کنند،در حالى که من از خاندان پیامبران و ابرارم. آیا حق پیامبر(ص) را درباره خاندان و عترتش مراعات نمى‏‌کنید؟ (48)

جنگ طولانى و سخت‏ با آن همه دشمن،او را به شدت مجروح و ناتوان و تشنه کرده بود. پیکر و چهره خون گرفته‏‌اش شاهد جهاد عظیم او بود. مسلم، تصمیم داشت که تا آخرین قطره خون و تا واپسین دم و تا شهادت بجنگد، اما اطرافش را گرفتند و در یک حلقه محاصره از پشت‏ سر، نیزه‏‌اى بر او زده و او را به زمین افکندند و بدین گونه، اسیرش کردند. (49) طبق برخى از نقل‌ها سر راهش گودالى کندند و مسلم در آن افتاد و اسیر شد.

مسلم را گرفتند، آزاده‏‌اى که در اندیشه نجات آن اسیران بود، خود، در دست آنان گرفتار شد. او را به سوى دارالاماره بردند و ورقى دیگر از حماسه در پیش دیدگان تاریخ، نمودار شد.

اسیر آزاد

قهرمان، گرفتار دشمن شد و به سوى قصر والى روان گردید. زخم‌هاى جانکاه، خستگى شدید،خون‌هاى سر و صورت، مسلم قهرمان را از توان و قدرت انداخته بود. شهادت را به روشنى احساس مى‌‏کرد و از آن خرسند بود. گویا با خود مى‏‌گفت:

من،امروز، از خم خون، مى‏‌چشم شهد شهادت را ولى خرسند و خشنودم که مرگم جز به راه حق و قرآن نیست. از این مردن سرافرازم که پیش باطل و بیداد نیاوردم فرود، این سر نکردم سجده بر دینار نسودم لحظه‏‌اى پیشانى‏‌ام،بر زر کنون در چنگ این دشمن، شرافتمند مى‏‌میرم نگرید مادرم بر من؛ نریزد خواهرم در سوگ من، اشکى ز جام دیده بر دامن بگوییدش که من، مردانه جنگیدم و بر مرگ دلیران و جوانمردان نمى‌‏بایست گرییدن.

ولى... مسلم را گریه فرا گرفت،و گفت: انا لله وانا الیه راجعون‏

یکى از سران سپاه ابن ‏زیاد، از روى طعنه، گفت: کسى که در پى این کارها باشد، بر این پیشامدها نباید گریه کند. مسلم گفت: به خدا سوگند! گریه‏‌ام براى خویش و به خاطر ترس از مرگ نیست، بلکه گریه من براى خانواده‌‏ام و براى حسین بن على و خانواده اوست، که به سوى شما مى‌‏آیند. (50)

سواران بسیار او را به قصر آوردند. تشنگى زیاد و خونریزی‌هاى شدید، ضعف فراوانى در مسلم پدید آورده بود، به حدى که به دیوار تکیه داد. با دیدن ظرف آبى در آن جا، آب طلبید. یکى از وابستگان پست و فرومایه، علاوه بر این که به مسلم گفت ‏به تو آب نخواهیم داد، زخم زبان هم بر او زد و مسلم، از این همه پستى و سنگدلى و بى ‏عاطفگى آن مرد تعجب کرد و او را نفرین نمود. (51)

یکى از حاضران به نام عمارة ‏بن عقبه، با دیدن این صحنه از ناجوانمردى دلش سوخت و به غلامش گفت که براى مسلم آب بیاورد. آب را در ظرفى ریختند، همین که مسلم آن را به لب‌هاى خویش نزدیک کرد که بیاشامد، ظرف آب، از خون، رنگین شد و نیاشامید. بار دیگر هم همین صحنه تکرار شد. مرتبه سوم کاسه را پر از آب کردند. این بار که خواست‏ بنوشد، دندان‌هاى جلوى مسلم در کاسه ریخت. مسلم از نوشیدن آب، صرف‏نظر کرد و گفت: الحمد لله! اگر این آب، قسمتم بود، مى‏‌خوردم! (52)

در زیر برق سرنیزه‌‏ها، آن اسیر آزاد، و آن آزاده گرفتار را نگهداشته بودند. هم به سرنوشت افتخارآمیز خویش مى‌‏اندیشید و هم به فکر کاروانى بود که به سوى همین کوفه در حرکت‏ بود و سالار آن قافله، کسى جز اباعبدالله الحسین(ع) نبود.

مسلم، هنگام ورود بر ابن‏ زیاد سلام نکرده بود و همین، سبب خشم و ناراحتى او و اطرافیانش شده بود. گفتگوهاى خشونت‏ آمیزى بینشان رد و بدل شد.

او را تهدید به مرگ کردند. مرگى که مسلم از آن نمى‌‏هراسید، بلکه به آن افتخار مى‌‏کرد. معلوم بود که او را خواهند کشت.

از حاضران، عمر سعد را براى وصیت انتخاب کرد. سه موضوع را در وصیت‌هاى خود،مطرح کرد: قرض‌هایم را در کوفه با فروختن زره و شمشیرم بپرداز! جسد مرا از ابن زیاد تحویل بگیر و به خاک بسپار! کسى را پیش حسین‏ بن على(ع) بفرست تا به کوفه نیاید! (53)

گر چه مسلم از او قول گرفته بود که وصیت‌هایش به عنوان راز، نزد او پنهان بماند، ولى عمر سعد که خبث و خیانت‏ با وجودش آمیخته بود، در همان مجلس، خیانت کرد و وصیت‌هاى سه‏ گانه مسلم را، براى ابن‏ زیاد،فاش ساخت و در واقع، ماهیت پلید خود را آشکار نمود.

از جمله گفتگوهاى ابن‏ زیاد و مسلم‏ بن عقیل این بود که آن ناپاک، به مسلم گفت: اى فرزند عقیل! آمدى تا اتحاد مردم را بر هم بزنى. از کار مردم تفتیش کردى و جمعشان را متفرق ساختى و بعضى را بر ضدبرخى دیگر شوراندى.

مسلم: خیر، هرگز چنین نکردم، بلکه مردم این شهر دیدند که پدرت نیکان را کشت و خون‌ها ریخت و همچون سلاطین ایران و روم پادشاهى کرد. ما آمدیم تا آنان را به عدالت امر کنیم و به قانون خدا دعوت نماییم.

ابن‏ زیاد: تو را به این کارها چه کار؟! اى فاسق، آیا در آن هنگام که تو در مدینه، شراب مى‌خوردى، ما کار نیک و عمل به کتاب خدا نمى‏‌کردیم؟

مسلم: آیا من شراب مى‌خوردم؟! خدا مى‏‌داند که تو دروغ مى‏‌گویى و بدون آگاهى، سخن مى‌‏گویى. من آن گونه که گفتى نیستم. شراب خوردن براى کسى رواست که خون بى‏‌گناهان را مى‏‌خورد و به ناحق، خون مى‏‌ریزد و براساس خشم و دشمنى و سوءظن، انسان مى‏‌کشد و در عین حال،از این کار زشت‏ خرم و شاداب است، گویى که کارى نکرده است!

ابن زیاد: گویا مى‏‌پندارى که براى شما هم در امر حکومت، بهره‌‏اى است!

مسلم: به خدا سوگند! گمان نیست، بلکه یقین است.

ابن زیاد: خدا مرا بکشد اگر تو را نکشم! آن هم کشتنى که در اسلام، کسى را آن گونه نکشته‏‌اند.

مسلم: آرى، تو به ایجاد بدعت در میان مسلمانان و مثله‏ کردن و بدطینتى سزاوارترى! (54)

جواب‌هاى کوبنده و منطقى و دندان‏ شکن مسلم، ابن ‏زیاد را به ستوه آورد، تا آن جا که آن خائن، به على(ع) و حسین(ع) و عقیل، ناسزا گفت. راستى، چه شگفت است که ستم، به محاکمه عدالت ‏بپردازد!

مسلم، که صبرش تمام شده بود،گفت: اى دشمن خدا! هر چه مى‏‌خواهى بکن! (55)

ابن زیاد هم دستور کشتن مسلم ‏بن عقیل‏ را داد.

تنها اسلحه دشمنان حق، کشتن است، و اگر یک انسان حق‏ پرست و با ایمان، شهادت‏ طلب باشد و از مرگ نترسد، در واقع، دشمن را خلع سلاح کرده است. مسلم نیز، آرزویش شهادت در راه خدا به دس ت‏شقى‌‏ترین افراد است. و... طبیعى است که مسلم، به عبیدالله بن زیاد بگوید:

چه باک از کشته شدن، بدتر از تو، بهتر از مرا کشته است... .

فرمان قتل مسلم براى او که آرزومند این سرنوشت مقدس و مبارک است، بشارتى است و این لحظه‌‏هاى آخر پیش از شهادت، عزیزترین لحظه‏‌ها و پر بارترین دقایق، و زیباترین حالات روح را داراست. اشتیاق قبل از دیدار است.

مرگ سرخ

کشتن مسلم را به بکربن حمران احمرى‏ سپردند، کسى که در درگیری‌ها از ناحیه سر و شانه با شمشیر مسلم‏ بن عقیل مجروح شده بود. مامور شد که مسلم را به بام «دارالاماره‏» ببرد و گردنش را بزند و پیکرش را بر زمین اندازد.

مسلم را به بالاى دارالاماره مى‏‌بردند، در حالى که نام خدا بر زبانش بود، تکبیر مى‏‌گفت، خدا را تسبیح مى‏‌کرد و بر پیامبر خدا و فرشتگان الهى درود مى‏‌فرستاد و مى‏‌گفت: خدایا! تو خود میان ما و این فریبکاران نیرنگ‏ باز که دست از یارى ما کشیدند، حکم کن!

جمعیتى فراوان، بیرون کاخ، در انتظار فرجام این برنامه بودند. مسلم، چون کوهى استوار، مصمم و مطمئن، دریا دل و شکیبا، بر فرار قصر خیانت و ستم بود. نگاهش به افق حقیقت‏ بود، و به راه پاک و خونینى که هزاران شهید، جان خود را در آن راه به خداوند هدیه کرده‌‏اند.

شکوه و عظمت مسلم در آن اوج و بر فراز آن سکوى شهادت و معراج، دیدنى بود. گرچه آنان، این قهرمان اسیر و دست‏ بسته را با تحقیر و توهین براى کشتن به آن بالا برده بودند، لیکن عزت مرگ شرافتمندانه در راه حق، چیز دیگرى است که دیده‏‌هاى بصیر و دل‌هاى آگاه، شکوهش را مى‏‌یابند. مسلم را رو به بازار کفاشان نشاندند. با ضربت‏ شمشیر، سر از بدنش جدا کردند، و... پیکر خونین این شهید آزاده و شجاع را از آن بالا به پایین انداختند و مردم نیز هلهله و سر و صداى زیادى به پا کردند. (56)

پس از شهادت

مسلم، شهید شد و به ابدیت و ملکوت پیوست.

چند صفحه‏‌اى هم از حوادث پس از شهادتش و قضایاى مربوط به آن را یادآورى کنیم:

قاتل مسلم پس از آن جنایت، پایین آمد و پیش ابن‏ زیاد رفت. ابن‏ زیاد پرسید: وقتى که مسلم را از پله‏‌هاى قصر، به بالا مى‌‏بردید چه عکس‌‏العملى داشت و چه مى‏‌گفت؟

گفت: خدا را مرتب، تسبیح مى‏‌گفت و از او مغفرت و بخشش مى‌‏طلبید.... (57)

وقتى پیکر مطهر آن شهید را از فراز دارالاماره به پایین و به میان مردم انداختند، دستور داده شد تا بر آن بدن، طناب بسته و سرطناب را بکشند. و.... چنان کردند، تا آن که بدن بى‌‏سر را برده و به دار کشیدند.

پس از شهادت مسلم، به سراغ هانى رفتند.

هانى در زندان بود. دست‌هایش را از پشت‏ بسته بودند که براى کشتن آوردند. هانى هنگام آمدن، هواداران خود از قبیله مذحج را به یارى مى‌‏طلبید، ولى کسى او را یارى نکرد. با قدرت، دست‏ خود را کشید و از بند، بیرون آورد و در پى سلاح و ابزارى مى‏‌گشت که به دست گرفته و بر آنان حمله کند، که ماموران دوباره گرفتند و دستانش را محکم از عقب بستند و با دو ضربت، سر این انسان والا و حامى بزرگ مسلم را از بدن، جدا کردند.

هانى، در زیر ضربات جلاد مى‌‏گفت: بازگشت‏ به سوى خداست. خدایا مرا به سوى رحمت و رضوان خویش ببر! (58)

آن فرومایگان، بدن هانى را هم به طنابى بستند و در کوچه‌‏ها و گذرها بر خاک کشیدند. خبر این بى‏‌حرمتى به مذحجیان رسید. اسب سوارانشان حمله کردند و پس از درگیرى با نیروهاى ابن ‏زیاد بدن هانى و مسلم را گرفتند و غسل دادند و بر آنها نماز خواندند و دفن کردند، در حالى که جسد مسلم، بى‌‏سر بود. (59)

آن روز، تنى چند از سرداران اسلام هم دستگیر شده و به شهادت رسیدند و اجساد مطهرشان در کنار آن دو قهرمان رشید به خاک سپرده شد و در روز نهم ذیحجه، کربلاى کوچکى در کوفه بر پا شد و یادشان به جاودانگى پیوست.

از صداى سخن عشق، ندیدم خوشتر

یادگارى که در این گنبد دوار بماند

خرقه ‏پوشان همگى مست گذشتند و گذشت

قصه ماست که بر هر سر بازار بماند

در پى این شهادت‌ها که وضع کوفه این گونه بحرانى و اوضاع نامساعد بود، کاروان امام حسین(ع) هم که از مکه به سوى کوفه حرکت کرده بود به سوى این شهر مى‌‏آمد.

حسین‏ بن على(ع) در یکى از منازل میان راه، خبر شهادت این سه یار وفادار خویش را شنید. شهادت مسلم ‏بن عقیل، هانى ‏بن عروه و عبدالله یقطر، امام را ناراحت کرد و امام فرمود: انا لله و انا الیه راجعون

و اشک در چشمانش حلقه زد و چندین بار، براى مسلم و هانى از خداوند رحمت طلبید و گفت: خدایا براى ما و پیروانمان منزلتى والا قرار بده و ما را در قرارگاه رحمت ‏خویش جمع گردان، که تو بر هر چیز، توانایى!

آن گاه نامه‏‌اى را که محتوایش گزارش شهادت آنان و دگرگونى اوضاع کوفه بود بیرون آورد و براى همراهان خود، خواند و گفت: هر کس از شما مى‏‌خواهد برگردد، برگردد، از جانب ما بر عهده او پیمان و عهدى نیست. (60)

سخنان امام حسین (ع) پس از شهادت آن بزرگان، نشانه موقعیت والا و وظیفه‏‌شناسى و عمل به تعهد و رسالت از سوى مسلم بود. درباره مسلم فرمود:

خدا مسلم را رحمت کند که او به رحمت و رضوان خدا شتافت و تکلیفش را ادا نمود و آنچه که به دوش ماست مانده است.(61)

امام، آن گاه خبر شهادت مسلم را به زنان کاروان خویش هم داد و دختر کوچک مسلم‏ بن عقیل را طلبید و دست محبت ‏بر سرش کشید. دختر متوجه شهادت پدر شد. امام فرمود:

من به جاى پدرت... دختر گریست، زنان گریستند. امام هم اشک در چشمانش حلقه زد. (62)

پس از شهادت اینان وقتى بعضى از رهگذران که از اوضاع کوفه به امام گزارش مى‌دادند و از آن حضرت مى‌‏خواستند که برگردد و به کوفه نرود، امام جواب مى‏‌داد: بعد از آنان در زندگى خیرى نیست.

و به همه مى‏فهماند که تصمیم به رفتن دارد. (63)

فرزندان مسلم بن عقیل

قبلا گفتیم که تنى چند از فرزندان مسلم در واقعه عاشورا در رکاب سالار شهیدان جنگیدند و به شهادت رسیدند. دو فرزند کوچک دیگر او که در کاروان اسراى اهل ‏بیت‏ بودند، به دستور عبیدالله زیاد، زندانى شدند. در زندان به آن دو کودک، سخت مى‌‏گرفتند. یک سال در زندان ماندند. عاقبت، خود را به پیرمردى که متصدى زندانشان بود، معرفى کردند. پیرمرد که از علاقه‏‌مندان به اهل‏ بیت پیامبر بود به شدت متاسف شد و در زندان را به روى آنان گشود. آن دو کودک از زندان گریختند. شب، خود را به منزلى رسانده و مهمان پیرزنى شدند که خود را علاقه‏‌مند به خاندان رسول معرفى مى‏‌کرد.

داماد نابکار آن زن، که از هواداران ابن‏ زیاد بود و براى دریافت جایزه براى پیدا کردن این دو زندانى فرارى، بسیار گشته و خسته شده بود، آن شب عبورش به خانه زن افتاد و پس از سخن‌هاى بسیار، تصمیم گرفت که شب را همان جا بخوابد. نیمه شب، متوجه حضور آن دو کودک در خانه شد، برخاست و جستجو کرد. وقتى شناخت که آن دو فرارى اززندان، همین هایند، با بى‏‌رحمى تمام، دستهایشان را بست و سحرگاه به همراه غلامش آن دو کودک را برداشت و به کنار فرات برد. نه غلام و نه پسر آن مرد، هیچ یک حاضر نشدند فرمان او را در کشتن این دو کودک بى‏‌گناه مسلم‏بن عقیل اجرا کنند و خود را به آب زدند و شناکنان از چنگ او گریختند. اما این دو فرزند معصوم ماندند و آن سنگدل زر پرست و دنیا زده.

کودکان برخاستند و به درگاه خدا چهار رکعت نماز خواندند و با پروردگار مناجات کردند و گفتند: یاحى یا حکیم. یا احکم الحاکمین. احکم بیننا و بینه بالحق

آن جلاد، سر آن کودکان را برید و بدنشان را در فرات انداخت و سرهاى مطهرشان را براى گرفتن جایزه نزد عبیدالله زیاد برد. (64) آرى، وقتى دنیا و ثروت، چشم دنیاخواهان را کور کند، براى درهم و دینار و مقام و قدرت، غیرانسانى‏‌ترین کارها را هم انجام مى‌‏دهند.

سلام خدا و فرشتگان و پاکان بر روح بلند مسلم بن عقیل‏ باد، که شرط وفا و جوانمردى را ادا نمود و جان خویش را فداى رهبر و مولایش سیدالشهدا (ع)» کرد.

و... درود بر همه ادامه دهندگان راه او، که راه «حق‏» و «آزادى‏» است.

منابع:

1. ابن شهر آشوب،مناقب آل‏ابى طالب، چهار جلد، انتشارات علامه، تهران.

2. ابن اثیر، الکامل، انتشارات دار صادر، بیروت 1396ق.

3. ابوالفرج اصفهانى، مقاتل الطالبیین، ترجمه رسولى محلاتى، انتشارات صدوق، قمر 1390.

4. خوارزمى، مقتل الحسین(ع)، مکتبة المفید، قم 1383.

5. السماوى، محمد، ابصار العین فى انصار الحسین، مکتبة بصیرتى، قم.

6. قمى، شیخ عباس، منتهى الامال، انتشارات جاویدان، تهران.

7. قمى، شیخ عباس، نفس المهموم، ترجمه شعرانى، انتشارات اسلامیه، تهران 1374.

8. مفید، ابوعبدالله، محمدبن محمدبن نعمان، ارشاد، دو جلد، کنگره شیخ مفید، قم 1413 ق.

9. طبرى، محمدبن جریر ، تاریخ طبرى، شش جلد، انتشارات لیدن.

10. المقرم، عبدالرزاق، الشهید مسلم بن عقیل، بى‏تا، بى‏نا.

11. المقرم، مقتل الحسین(ع)، مکتبة بصیرتى، قم 1367.

12. مجلسى، محمد باقر،بحارالانوار، مؤسسة الوفاء، بیروت‏1403.

پى‌‏نوشت‌ها:

1. اشاره است‏ به سخن پیامبر اسلام(ص) در فتح مکه -سال 8 هجرى که فرمودند: اگر همه مردم از نسل ابوطالب بودند، همه شجاع مى‌‏بودند.

2. در بحار، ج‏8، طبع قدیم، در مورد وقایع صفین و در بعضى از کتب تاریخ از جمله در «فتوح الشام‏» واقدى از حضور مسلم‏ بن عقیل در فتوحات مصر و آفریقا و ارض صعید و فتح شهرى به نام «بهنساء» که در زمان خلیفه دوم انجام شده، سخن به میان آمده است و از شجاعت‌ها و رزم‏‌آوری‌هاى مسلم در آن جنگ‌ها فراوان نقل شده است، ولى چون خیلى قابل اعتماد نیست از نقل آنها خوددارى مى‌‏شود.

3. تنقیح المقال، مامقانى، ج‏3، ص‏214.

4. تاریخ طبرى، ج‏6، ص‏238; مقرم، مقتل الحسین، ص‏258.

5. شیخ عباس قمى، نفس المهموم، ص‏36.

6. شیخ مفید، ارشاد، ج‏2، ص‏39.

7. شیخ مفید، ارشاد، ص‏204.

8. آغاز سفر در نیمه ماه رمضان و رسیدن به کوفه در 25 شوال بود. (مقتل الحسین مقرم، ص‏166).

9. شیخ مفید، ارشاد، ج‏2، ص‏205. بعضى هم نقل مى‌‏کنند که به خانه مسلم ‏بن عوسجه‏ وارد شد.

10. تاریخ طبرى،ج‏6، ص‏199.

11. در کتاب‌هاى تاریخ، دوازده هزار، هجده‌‏هزار، بیست و پنج‌هزار تا چهل هزار نفر هم نقل شده است.

12. مقرم، مقتل الحسین،ص‏168.

13. نفس المهموم، ص‏39.

14. کامل ابن اثیر، ج‏4، ص‏23.

15. شیخ مفید، ارشاد، ج‏2، ص‏45.

16. مقرم، مقتل الحسین، ص‏172.

17. همان، ص‏173.

18. شیخ مفید،ارشاد، ج‏2، ص‏45.

19. مقتل الحسین،مقرم ص‏175.

20. شیخ مفید، ارشاد، ج‏2، ص‏46.

21. برادر رضاعى (شیرى) امام حسین  علیه السلام.

22. ابن شهر آشوب، مناقب آل‏ابى‏‌طالب، ج‏4، ص‏92.

23. شیخ مفید، ارشاد، ج‏2، ص‏47.

24. همان.

25. مقرم، مقتل الحسین، ص‏178.

26. این جمله، شعار مسلمانان صدر اسلام به هنگام جهاد بود، یعنى «اى یارى شده و نصرت یافته! بمیران و جانش را بگیر....»

27. کامل ابن‏ اثیر، ج‏4،ص‏30.

28. خوارزمى، مقتل الحسین، ج‏1، ص‏206.

29. بحارالانوار، ج‏44، ص‏349.

30. اعیان الشیعه، ده جلد، ج‏4، ص‏554; ابصار العین،ص‏57.

31. خوارزمى، مقتل الحسین،ج‏1، ص‏207.

32. بحار الانوار، ج‏44، ص‏350.

33. شیخ مفید، ارشاد، ج‏2، ص‏55.

34. شیخ عباس قمى، نفس المهموم، ص‏50.

35. کامل ابن‏ اثیر، ج‏4، ص‏31.

36. همان، ص‏32.

37. یکى از مهره‏‌هاى کثیف و سرسپرده به ابن‏ زیاد.

38. کامل ابن اثیر، ج‏4، ص‏32.

39. بحارالانوار، ج‏44، ص‏352.

40. نفس المهموم،ص‏51.

41. شیخ مفید، ارشاد ج‏2، ص‏56.

42. بحارالانوار، ج‏44، ص‏354، نفس المهموم، ص‏57.

43. رجز، شعرهاى حماسى و شعارهایى بود که رزمندگان در میدان نبرد مى‏‌خواندند.

44. هو الموت فاصنع ویک ما انت صانع فانت‏بکاس الموت لا شک جارع فصبرا لامر الله جل جلاله فحکم قضاء الله فى الخلق ذایع

«الشهید مسلم‏بن عقیل، مقرم ص‏164.»

45. ابوالفرج اصفهانى، مقاتل الطالبیین، ترجمه، ص‏103.

46. نفس المهموم، ص‏51.

47. مقرم، مقتل الحسین، ص‏183.

48. نفس المهموم، ص‏52.

49. مقرم، مقتل الحسین، ص‏186.

50. نفس المهموم، ص‏52.

51. بحارالانوار،ج‏44، ص‏355.

52. نفس المهموم، ص‏53.

53. شیخ مفید،ارشاد، ج‏2، ص‏61.

54. همان، ج‏2،ص‏63.

55. مقرم، مقتل الحسین، ص‏189، به نقل از لهوف.

56. شیخ مفید، ارشاد، ج‏2، ص‏64.

57. نفس المهموم، ص‏54.

58. الى الله المعاد، اللهم الى رحمتک و رضوانک. «مقرم، مقتل الحسین‏» ص‏190.»

59. مقرم، مقتل الحسین، ص‏190.

61. شیخ مفید، ارشاد، ج‏2، ص‏75. 1. رحم الله مسلما فلقد صار الى روح الله وریحانه و رضوانه اما انه قدقضى ما علیه وبقى ما علینا. «سید عبدالله شبر، جلاء العیون، ج‏2، ص‏52.»

62. منتهى الامال، ج‏1، ص‏398.

63. نفس المهموم، ص‏91.

64. نقل به اختصار از «منتهى ال‏آمال‏» شیخ عباس قمى، ص‏76 - 78.

 

www.hawzah.net

کد خبر 237755
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار