همشهری آنلاین: صندوق جهانی طبیعت (WWF) از اهدای بیش از ۱۰۰۰ قطعه «ریزتراشه کاشتنی» برای کمک به نظارت بر کرگدن‌ها و مقابله با شکار آنها در کنیا خبر داد.

Rhinoceros

کنیا قصد دارد در مرزهای خود اقدام به کاشت ریزتراشه‌های ردیاب در شاخ کرگدن‌ها کند. به همین منظور صندوق جهانی طبیعت امکانات سخت‌افزاری این اقدام را با اهدای بیش از 1000 قطعه ریزتراشه و پنج دستگاه اسکنر که به متخصصان امکان ردیابی گله‌های روز به زوال کرگدن‌ها در کنیا می‌دهد را فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، اداره حیات وحش کنیا با اعلام مطلب فوق تاکید کرد: ایده اصلی این طرح این است که هر یک از کرگدن‌ها به کارشناسان این امکان را می‌دهند که این پستانداران را دقیق‌تر تحت نظارت داشته باشند ضمن اینکه اقدامات ضد شکار و ضد قاچاق نیز تقویت می‌شود.

کارشناسان امیدوارند چنین نظارت‌های دقیق، بیش از پیش شکارچیان غیرمجاز را از کشتار کرگدن‌ها ترسانده و بر حذر دارد.
کرگدن‌ها مانند فیل‌ها به خاطر داشتن شاخ‌های باارزش مورد تهاجم شکارچیان قرار می‌گیرند. قیمت شاخ کرگدن‌ها طی سال‌های اخیر به دنبال رشد تقاضا در آسیا افزایش یافته است.

در آسیا از شاخ کرگدن‌ها برای طب سنتی و ساخت مجسمه‌های تزئینی استفاده می‌شود که این مسئله سبب کاهش جمعیت فیل‌ها و کرگدن‌ها تا مرز هشدار در قاره آفریقا شده است. اما کنیا امیدوار است این ریزتراشه‌ها بتوانند در ردیابی و مجازات شکارچیان موثر واقع شوند زیرا از طریق ریزتراشه‌های موجود در داخل این شاخ‌ها می‌توان به راحتی محل شکار و منطقه‌ای که این شاخ‌ها به آن تعلق دارند را ردیابی کرد.

هزینه اهدای این ریزتراشه‌ها 15 هزار دلار است که از سوی گروه‌های بین‌المللی برای مقابله با شکار کرگدن‌ها در قاره آفریقا تامین می‌شود. این ریزتراشه‌ها ظرف چهار تا شش ماه آینده در شاخ تک تک کرگدن‌های این منطقه نصب خواهند شد.

 

کد خبر 235660
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی