شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۸۶ - ۱۹:۰۳
۰ نفر

نامه حجت‌الاسلام‌ سید احمد خمینی ‌ به ‌ امام خمینی (ره) در مورد ‌ حفظ و نشر آثار‌ ایشان؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم

پدر عزیز و مراد بزرگوارم، پس از سلام:

1 - یکی از مسایل بسیار مهم که بعد از جنابعالی- خدا آن روز را نیاورد- موجب موضع‌گیری‌های فرزندان انقلاب و افراد گوناگون و محققان و احیاناً اختلاف آنها می‌گردد، برداشت‌های گوناگون سیاسی و غیرسیاسی آنان از یک متن است و از آن بسیار گسترده‌تر، از اختلاف بین متون منتشر شده حضرتعالی با آنچه به عنوان اسناد سیاسی و غیره از صدا و فیلم‌ و متن‌های دستنویس جنابعالی که منتشر نشده و در اختیار ماست، سرچشمه می‌گیرد. شما بهتر از هر کس می‌دانید که به علل گوناگون گاهی خود شخصاً و گاهی اینجانب و یا مسئولان و حتی بعضی افراد معمولی پیشنهاد حذف و یا تغییر و اضافه را بدان صورت که مایل باشید، صادر می‌فرمایید که انجام گیرد، حال اگر روزی تصمیم بر این گردد- که حتما می‌گردد- متن سخنرانی‌ها و یا اعلامیه‌ها و چیزهایی از این قبیل که با صدا و خط حضرتعالی منتشر گردد، مسلماً متن دستخط و یا متن اصلی صدا و فیلم به عنوان سند خدشه‌ناپذیر اصل قرار می‌گیرد و آنچه از زیاد و کم بدان صورتی که گذشت ولو بسیار هم مهم باشد یا کنار گذاشته می‌شود و یا تحت‌الشعاع خط و یا متن اصلی سخنرانی قرار می‌گیرد و این از مسایلی است که باید جدی برای آن فکری کرد.

2- یکی دیگر از مسایلی که خوب است حضرتعالی برای آن فکری کنید، این است که آنچه از حضرتعالی منتشر شده است در جراید و صدا و سیما و حتی بولتن‌ها، به یک صورت نیست، گاهی دیده شده در روزنامه‌ای و یا مجله‌ای به علل، چه سیاسی و چه غیرسیاسی و یا سهواً، جمله یا جملاتی از لا‌به‌لای اعلامیه‌ها و یا سخنرانی‌ها در روزنامه‌ای آورده شده و در روزنامه دیگر نیامده است، کدام را باید اصل قرار داد، آن متنی که این جمله را دارد و یا متنی که فاقد آن جمله است؟ بدیهی است این تردید، در جایی است که دسترسی به صدا و خط حضرتعالی نیست و این هم بسیار است، چرا که خیلی وقت‌ها است که صحبت‌های جنابعالی را من و یا دوستان می‌نویسیم و بعد از تصویب شما به مطبوعات و غیره می‌دهیم، چه کسی باید تشخیص دهد آن جمله از حضرتعالی است یا نه؟ روشن است که گاهی تغییر و یا حذف و یا اضافه کلمه‌ای به طور کلی معنای جمله را تغییر می‌دهد.

3- مسئله دیگر این است که تکلیف نامه‌ها و نوشته‌ها و پیام‌ها و فیلم و نوارها و اشعارتان که به طور کلی منتشر نشده است و در بایگانی دفتر موجود است را هم روشن بفرمایید.

4 - پرونده‌های حضرتعالی در ساواک است (که الان در اختیار وزارت اطلاعات می‌باشد) و یک نسخه از آن را اینجانب در اختیار دارد، لازم است به اطلاع حضرتعالی برسانم که تنها پرونده‌های جنابعالی در سازمان امنیت شاه در تهران 48 جلد است که تقریباً هر جلد حدود پانصد صفحه می‌باشد که انتشار آن بدون شک پرده از مسایل بسیاری برمی‌دارد و طبیعی است که گرانقدرترین اسناد انقلاب اسلامی است.

5- کتاب‌ها و نوشته‌هایی که صرفاً علمی و یا اخلاقی است، از ارزشمندترین کتبی است که می‌تواند زیربنای انقلاب فقهی، اخلاقی، فلسفی، عرفانی و اصولی باشد.

6 - بهره‌برداری و تحقیق و تحلیل و نیز انتشار اسناد و نامه‌ها و بولتن‌هایی که قبل و بعد از انقلاب به عنوان حضرتعالی و یا دفتر ارسال گردیده و هم‌اکنون نیز در اختیار دفتر می‌باشد، دو- سه نمونه از مواردی که باعث نوشتن این نامه شد، به عنوان ضمیمه و استشهاد تقدیم می‌گردد.


خدا یار و نگهدارتان باد
فرزند شما: احمد خمینی
(نیمه اول شهریور 1367)

پاسخ حضرت امام خمینی (س) به نامه حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی (س)
(در مورد تنظیم و تدوین اسناد و مدارک مربوط به ایشان)

بسم‌الله الرحمن الرحیم

فرزند عزیزم احمد- حفظه‌الله تعالی و ایده

از آنجا که شما را بحمدالله تعالی در مسایل سیاسی و اجتماعی صاحبنظر می‌دانم و در تمامی فراز و نشیب‌ها در کنار من بوده‌ای و هستی و با صداقت و کیاست امور سیاسی و اجتماعی اینجانب را متصدی هستی، لهذا شما را برای تنظیم و تدوین کلیه مسایل مربوط به خود، که بسا در رسانه‌های گروهی اختلافات و اشتباهاتی رخ داده است، انتخاب می‌نمایم و از خداوند متعال که حاضر و ناظر است توفیقات شما را خواستارم. امید است با صرف وقت و دقت‌نظر، این امر را به پایان برسانی.

والسلام علیکم
پنجشنبه 17 شهریور 67/ 26 محرم‌الحرام 1409
روح‌الله الموسوی الخمینی

کد خبر 23506

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز