همشهری آنلاین: مرد بزرگ موسیقی کودک؛ حسین دهلوی آهنگساز اپرای "مانی و مانا" نیز در چهارمین روز از هشتمین اجرای ارکستر بزرگ پارس حضور داشت و با شادی کودکان شاد بود.

موسیقی

کنسرت ارکستر بزرگ پارس به رهبری ناصر نظر با عنوان "ناجیان زمین" قطعاتی از موسیقی ایرانی و شاهنامه‌خوانی را در ستایش ایران زمین اجرا کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، هشتمین اجرای ارکستر بزرگ پارس در حالی چهارمین روز از اجرای خود در دو سانس را روی صحنه برد که تالار وحدت پر بود از کودکانی که برای تماشای کنسرت به سالن آمده بودند و در میان اشتیاق دیدن کنسرت دست از بازی های کودکانه خود برنمی‌داشتند و در محوطه باز و یا در سالن انتظار تالار وحدت با یکدیگر بازی می‌کردند.

در میان جمعیت، در کنار حسین دهلوی، حسن ریاحی آهنگساز و دبیر چندین دوره جشنواره موسیقی فجر نیز حضور داشت و ناصر نظر رهبر ارکستر بزرگ پارس پیش از شروع کنسرت نزد این پیشکسوتان هنر موسیقی آمد و خیر مقدم گفت.

در ابتدای این کنسرت راوی روی صحنه آمد و با زبان کودکان روز جهانی کودک را تبریک گفت. در بخش هایی از این پیام تبریک درباره چرایی و چگونگی نام‌گذاری یک روز به نام روز جهانی کودک چنین آورده شده بود: چندین سال پیش گوشه ای از دنیا، بچه های یک مدرسه با هم فکر کردند این دنیای بزرگ پر از بچه‌هاست و این بچه‌ها چیزهایی می‌خواهند و حقوقی دارند. باید جای امن و مدرسه و غذا و خونه داشته باشند. باید درس بخوانند، باید بزرگ‌ترها دوستشون داشته باشند و با آنها مهربون باشند. باید بازی و شادی و خوشبختی داشته باشند. بچه های آن مدرسه یک نامه نوشتند و در آن نامه خواستند صدای خود را به گوش آدم بزرگ‌ها برسانند و روز نوشتن آن نامه شد روز جهانی کودک.

سفید برفی و هفت کوتوله برای کودکان شادی آورد

پس از مقدمه، گروه کوبه‌ای ایرانی با عنوان "ایران میهن من" روی صحنه آمدند و قطعه‌هایی از شاهنامه فردوسی را اجرا کردند. در کنار شور و هیجانی که سازهای کوبه ای به این بخش از کنسرت می داد نقالی شاهنامه توسط دو نقال هشت و ده ساله با نام‌های پارسوآ پورقبادی و بامداد مقدادی رنگ و بوی زیباتری به اجرای این بخش می‌داد.

پس از پایان این بخش گروه حرکت و موسیقی روی صحنه آمدند. دختر و پسر بچه‌های کوچک با لباس‌هایی شبیه آنچه از داستان سفید برفی و هفت کوتوله می‌شناسیم روی صحنه آمدند و بخش‌هایی از این داستان را همراه با موسیقی اصلی که برای اولین بار روی انیمیشن کارتونی توسط شرکت والت دیسنی ساخته شده بود، اجرا کردند.

این بخش از اجرا با تشویق و هیاهوی کودکان و بزرگ‌ترهای حاضر در سالن همراه بود. راوی در این بخش از کنسرت دلیل انتخاب این داستان و اجرای آن را توسط گروه حرکت و موسیقی عنوان کرد و گفت: داستان سفید برفی و هفت کوتوله اولین انیمیشن کارتونی بود که 76 سال پیش برای کودکان ساخته شد و قطعات به یادماندنی از این انیمیشن در نسل‌های مختلف به یادگار مانده‌است.

میکی ماوس هم به روی صحنه آمد

یکی دیگر از بخش های قابل توجه که توسط گروه حرکت و موسیقی اجرا شد، حضور یکی دیگر از شخصیت های معروف کارتونی میکی ماوس بود که در کنار سفید برفی و هفت کوتوله روی صحنه برای کودکان بازی و حرکت می کردند.

بخش پایانی این کنسرت پس از استراحتی کوتاه به اجرای ارکستر بزرگ پارس به رهبری ناصر نظر اختصاص داشت. در ابتدای این بخش قطعه "ناجیان کوچک زمین" با شعری از افشین اعلاء همراه با گروه کر اجرا شد و پس از آن پارمیس عقدایی، خواننده کوچک همراه با ناصر نظر در میان تشویق تماشاگران روی صحنه آمد و قطعه "مهرگان" با شعری از جمال الدین اکرمی را اجرا کرد.

چهارگوشه جهان در کنسرت کودکان ایران

یکی از بخش های جالب این اجرا که جنبه جهانی هم به مجموع قطعات و در کل اجرای ارکستر پارس می داد حضور رنگین پوستان بر روی صحنه بود. به این ترتیب که در ابتدا دختری با لباسی سفید که نمادی از انسان‌های سفیدپوست بود روی صحنه آمد و قطعه ای را درباره خاستگاه زندگی سفیدپوستان خواند. پس از آن پسری سیاه‌پوست با لباسی که نماد مردم آفریقا بود همراه با ساز کوبه‌ای خود درباره سیاه‌پوستان خواند.

در ادامه این بخش دختری که لباس چینی پوشیده بود به عنوان نماینده زردپوستان روی صحنه آمد و با لحن چینی قطعه ای به زبان فارسی خواند و درباره زردپوستان اطلاعاتی را به کودکان داد. در پایان این بخش هم پسر جوانی با لباس سرخپوستی روی صحنه آمد و درباره سرزمین خود سخن گفت.

بخش پایانی این کنسرت به اجرای قطعه "چهارفصل" با شعری از جمال الدین اکرمی و آواز خواننده 6 ساله به نام نامی نظر اختصاص داشت. در این بخش گروه حرکت و بازی با لباس‌هایی به رنگ فصل های مختلف روی صحنه می آمدند و نمایش‌هایی را درباره فصل های مختلف سال اجرا می کردند.

خواننده کوچک 6 ساله شگفتی آفرید

اجرای قطعه "چهارفصل" و به ویژه آواز نامی نظر خواننده 6 ساله با تشویق حاضران مواجه شد و از گروه خواستند که این قطعه را بار دیگر اجرا کنند. ناصر نظر هم پس از این درخواست چوب رهبری ارکستر را به پسرش داد و این‌بار نامی نظر گروه را رهبری کرد.

پس از پایان این بخش ارکستر بزرگ دو قطعه از مجموع قطعاتی را که اجرا کرده بود به عنوان قطعات بیز برنامه اجرا کرد و به این ترتیب اجرای ارکستر بزرگ پارس به پایان رسید.

کد خبر 234563
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز