همشهری آنلاین: رئیس‌جمهور افغانستان از مأموریت ناتو در کشورش انتقاد کرد و گفت، این مأموریت باعث رنج های زیادی شده و دستاورد نداشته است. او همچنان بر لزوم برآورده شدن خواست‌هایش در توافقنامه امنیتی با آمریکا تأکید کرده است.

کرزی: ناتو در افغانستان رنج به بار آورد

به گزارش دویچه وله، حامد کرزای، رئیس‌جمهور افغانستان روز دوشنبه ۷ اکتبر( ۱۵ مهر) در گفت‌وگویی با بخش انگلیسی "بی بی سی" گفت: «در بخش امنیتی تمام فعالیت‌های ناتو چیزی بود که منجر به رنج‌های زیادی شد، جان‌های زیادی گرفته شد، و دستاوردی هم به دست نیامد زیرا کشور امنیت ندارد.»

رئیس‌جمهور افغانستان که حدود شش ماه به پایان دوره ریاست جمهوری‌اش باقی مانده است افزود: «آنچه که ما می خواستیم امنیت کامل و جنگی واضح علیه تروریسم بود».

رئیس‌جمهور افغانستان خاطرنشان ساخت که تا پیش از سال ۲۰۰۵ یعنی تا قبل از این که کشتار غیر نظامیان رو به افزایش بگذارد "رابطه بسیار خوبی" با جرج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا داشت.

حامد کرزای گفت که دولتش با طالبان مذاکره می‌کند و اگر این گروه در انتخابات شرکت کند از آنها استقبال می‌شود. او تصریح کرد: «از آنجا که افغان‌ها از طریق انتخابات اشخاص را برای نهادهای دولتی انتخاب می‌کنند، طالبان باید بیایند و در انتخابات شرکت کنند».

کرزای تأکید کرد که برگشت طالبان پیشرفت‌های به‌ دست آمده در بخش حقوق زنان را تضعیف نخواهد کرد.

توافقنامه امنیتی با آمریکا

رئیس جمهور افغانستان گفته است، اگر خواست‌‌هایش در توافقنامه امنیتی گنجانده نشود آن را امضا نخواهد کرد.

حامد کرزای در این مصاحبه در مورد توافقنامه امنیتی با ایالات متحده آمریکا نیز سخن گفت که مناسبات و همکاری‌های دو کشور را برای بعد از سال ۲۰۱۴ تعریف می‌کند. وی امیدواری به امضای توافق قریب‌الوقوع را کمرنگ ساخت.

کرزای اظهار داشت، اگر این توافقنامه مطابق با خواست‌های هر دو کشور افغانستان و ایالات متحده آمریکا نباشد، بدیهی است که هر کدام ‌از این کشورها راه جداگانه‌ای در پیش خواهد گرفت. کرزی تصریح کرد: «این توافقنامه اگر برای افغان‌ها صلح و ثبات را تأمین نکند افغان‌ها آن را نمی‌خواهند.»

آمریکا امیدوار است که تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دو کشور در مورد این قرارداد به تفاهم برسند. مقام‌های ایالات متحده آمریکا گفته‌اند که توافق بر سر قرارداد امنیتی با هر کشوری پیچیدگی‌هایی به همراه دارد و در مذاکره با حکومت افغانستان بر سر این موضوع نیز پیشرفت‌هایی به‌دست آمده است.

کد خبر 234288
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز