همشهری آنلاین: رییس‌جمهور با اشاره به تاثیر ایرانیان در انتقال صدای ایران به جهانیان گفت: ایرانیان سفیران سرزمین خود در سراسر جهان و حلقه وصل سرزمین ایران با سایر ملت‌ها هستند.

روحانی و ایرانیان مقیم امریکا

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز گذشته در جریان سفر به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در دیدار جمع کثیر و پرشور ایرانیان مقیم آمریکا که در فضایی کاملا صمیمانه برگزار شد، اظهار کرد: اقلیت‌های یهودیان، ارمنی‌ها، آشوریان، زرتشیان همه و همه زیبایی‌های سرزمین ایران هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، وی افزود: ایران به عنوان سرزمین همه دلها، در دو مقطع بزرگترین فرهنگ را آفرید، فرهنگ باستان قبل از اسلام یکی از چند فرهنگ بزرگ جهان بود و هنوز هم ما به آن دوران می‌بالیم و افتخار می‌کنیم.

روحانی با اشاره به اشتیاق مقام‌های اروپایی برای ملاقات با وی گفت: هیچ مقامی نبود که در این سفر با من ملاقات کند و از عظمت ملت ایران و انتخابات ۲۴ خرداد۹۲ سخن نگوید. همه این لحظه ها برای من شیرین بود و احساس غرور می کردم که نماینده یک ملت و فرهنگ بزرگ هستم.

رییس‌جمهور افزود: دولت تدبیر و امید دست نیاز به سوی هیچ کشور خارجی دراز نخواهد کرد، اما دست نیازش را به سوی شما ایرانیان دراز می‌کند، زیرا شما می توانید تصویری واقعی از سرزمین خود به جهانیان معرفی کنید. صداوسیمای ما در اینجا شما هستید، شما می توانید صدای ملت ایران را به گوش مردم آمریکا برسانید و فرهنگ غنی خود را به آنها معرفی کنید.

وی همچنین با تاکید بر اینکه در بحث رابطه میان ایران و آمریکا گذشته تلخی وجود دارد، گفت: تنش‌ها و تخاصمی که از گذشته میان تهران - واشنگتن شکل گرفته یک‌شبه حل نمی‌شود.

روحانی درباره تمایل اوباما برای دیدار و مذاکره با وی نیز گفت: من با اصل پیشنهاد موافق هستم اما دو طرف هرچه فکر کردیم که نتیجه این ملاقات چگونه برای دو ملت هدیه مناسبی باشد، متوجه شدیم که این مسأله در این فاصله زمانی کوتاه میسر نیست.

رییس‌جمهور همچنین به تلاش‌ها برای بازگرداندن یک میراث گرانبهای تاریخی با قدمت دو هزار و ۷۰۰ ساله از آمریکا به ایران اشاره کرد و گفت: سالها پیش این آثار گرانبها به آمریکا قاچاق شد و در این سفر قرار شد این شیء ارزشمند به کشور بازگردانده شود. افتخار می‌کنم که این اثر گرانبهای تاریخی ملت ایران را به کشور بازگردانم.

کد خبر 232762
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز