همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه انگلیس گفت که سخنان مقامات دولت تازه ایران را مثبت می‌داند و برای بهبود روابط با این کشور آماده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ویلیام هیگ، روز چهارشنبه در نیویورک به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که آمادگی بریتانیا برای بهبود روابط را در دیدار با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود به او اطلاع داده است.

او در عین حال افزود: "البته مهم این است که تغییر لحن و تغییر شیوه گفتار ایران، با عمل همراه شود. اقدام‌هایی که ما بتوانیم به آن پاسخ بدهیم و بقیه دنیا هم متناسب با آن‌ها گام بردارد."

هیگ اظهار امیدواری کرد که کشورهای غربی بتوانند برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای اختلافات موجود با ایران همکاری کنند و گفت: "فکر می‌کنم که می‌توانیم با هم کار کنیم. خلاصه این که تغییر لحن خیلی مهم است ولی کارهای زیادی هم باید انجام شود."

وزیر خارجه انگلیس با اشاره به سخنان حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در مورد شفافیت برنامه هسته‌ای ایران گفت: "ایران می‌تواند با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و قطعنامه‌های شورای امنیت و شورای حکام آژانس را بپذیرد. بنابراین مسائل مشخصی وجود دارد که ایران می‌تواند انجام دهد تا نشان دهد که تغییری اتفاق افتاده است."

وی تأکید کرد که در آن صورت، غرب آمادگی دارد که در پاسخ به عملکرد ایران، رفتار خود را تغییر دهد.

او گفت: "مایلم مردم ایران بدانند که ما ترجیح می‌دهیم با ایران روابط بهتری داشته باشیم. این به نفع مردم همه کشورهاست. اما برای رسیدن به آن‌جا، همه باید گام‌های ملموسی برداریم."

وزیر امور خارجه بریتانیا در پاسخ به سوالی در مورد احکام قضایی که اخیرا در اروپا برای لغو تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران صادر شده است گفت: "این احکام قضایی درباره افراد مشخص صادر شده‌اند و نه در مورد سیاست کلی تحریم‌ها. تصمیم بسیاری از کشورهای جهان از جمله تمام کشورهای اتحادیه اروپا بر این بوده که برنامه هسته‌یی ایران به اندازه کافی مشکل ایجاد کرده و باید تحریم‌هایی از این دست وضع کرد."

او گفت که در نشست چند ماه پیش گروه ۱+۵ و ایران در آلماتی، به ایران پیشنهاد داده شده است که در ازای قدم‌هایی مشخص، تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور کاهش پیدا کند: "بنابراین ما نمی‌گوییم که تنها ایران باید رویه‌اش را تغییر دهد، می‌گوییم ما هم آماده‌ایم به آن واکنش مثبت نشان دهیم. اما تغییرات باید عملی باشد."

هیگ در پاسخ به سوالی در مورد شرایط مورد نظر بریتانیا برای بازگشایی سفارت‌خانه‌اش در تهران گفت که لازم است اطمینان یابد که سفارت، می‌تواند به راحتی کارهای یک سفارت را انجام دهد.

او گفت: "بخشی از کار مستلزم اعتمادسازی در طول زمان است و بخشی از آن بستگی به تضمین‌هایی دارد که ما لازم داریم. بخشی هم درباره جبران خسارتی است که در حمله به سفارت به اموال و ساختمان سفارت در تهران وارد شد."

هیگ گفت که با طرف ایرانی توافق کرده است که گفت‌وگوها در مورد روابط دو کشور ادامه یابد و مشخص شود که هر کشور چه کارهایی می‌بایست انجام دهد: "اما همه چیز به بازسازی اعتماد بستگی دارد تا در مورد آینده خاطرمان جمع باشد."

وی تأکید کرد که نمی‌توان تاریخ دقیقی برای بازگشایی سفارت‌خانه‌ها تعیین کرد.

کد خبر 232634

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز