همشهری آنلاین: مقامات ژاپنی اعلام کردند که با خاموش شدن راکتور شماره ۴ شرکت برق کانسای این کشور از امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه به طور کامل عاری از انرژی هسته‌ای می‌شود.

نیروگاه فوکوشیما

به گزارش  مهر، مردم ژاپن بعد از سونامی سهمگین [سونامی و زلزله مهیب در ژاپن]و بحران هسته‌ای[بحران در نیروگاه اتمی ژاپن]این کشور خواستار توقف نیروگاههای هسته‌ای کشورهای خود شده اند.

قرار است امروز تنها رااکتور فعال ژاپن خاموش شود و این کشور را به کشوری عاری از انرژی هسته‌ای تبدیل کند، این اتفاق به دنبال فاجعه فوکوشیما در سال 2011 دومین بار است که در ژاپن رخ می دهد.[امکان افزایش مرگ‌های ناشی از سرطان به خاطر فوکوشیم]

خاموش کردن راکتور شماره 4 در تأسیسات Oi در شرکت برق کانسای در ساعات پایانی یکشنبه 24 شهریور ماه به دنبال فرآیند تصمیم گیری ژاپن درباره این که کدام راکتورها برای آغاز به کار براساس مقررات هسته‌ای جدید اعلام شده در ماه ژوئیه از ایمنی کامل برخوردارند.

تمام 50 راکتور تجاری این کشور دست کم تا پایان سال جاری میلادی خاموش می‌مانند تا ارزیابی‌های امنیتی قانونگذاران هسته‌ای انجام شود، از سوی دیگر انجام تشریفات لازم برای بدست آوردن موافقت محلی به منظور آغاز به کار مجدد مستلزم سپری شدن زمان است.

نگرانی عمومی نسبت به فقدان انرژی هسته‌ای که ممکن است ژاپن را با کمبود جدی انرژی رو به رو کند پس از توقف اکثر راکتورها و عدم خاموشی‌های سراسری از بین رفت. اما مصرف کننده خانگی و تجاری با افزایش نرخ برق رو به رو شد.

پیش از بحران هسته‌ای فوکوشیما که به واسطه زلزله و سونامی 11 مارس 2011 رخ داد، انرژی هسته‌ای حدود 30 درصد از کل انرژی برق ژاپن را تأمین می‌کرد. در میان افزایش نگرانی‌ها نسبت به ایمنی انرژی هسته‌ای در این کشور زلزله خیز، ماه می گذشته انرژی هسته‌ای ژاپن برای نخستین بار در بیش از 40 سال گذشته به مدت دو ماه به صفر رسید و پس از آن دولت اجازه آغاز به کار راکتورهای 3 و 4 تأسیسات Oi را صادر کرد.

قرار است راکتورهای هسته‌ای ژاپن هر 13 ماه مورد بازرسی و بررسی دوره‌ای قرار بگیرند. درحال حاضر چند راکتور از جمله راکتورهای شماره سه و چهار تأسیسات Oi در انتظار تأیید شدن هستند.

دولت شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در تلاش‌های خود برای توسعه اقتصاد به وضوح بیان کرده است که انرژی هسته ای نقش مهمی در تأمین انرژی این کشور را برعهده خواهد داشت.

اما بسیاری از نظر سنجی‌ها نشان می دهد که اکثریت مردم این کشور با آغاز به کار راکتورها مخالف هستند و دولت نیز تاکنون از اظهار نظر در این رابطه که چه تعداد راکتور کار خود را از سر می‌گیرند و چه نقش آنها در بدست آوردن رضایت محلی برای از سرگیری کار راکتورها ایفا می‌کنند.

هنوز هم پاک کردن تأسیسات هسته‌ای دای ایچی فوکوشیما که متعلق به شرکت برق توکیو است به عنوان یک چالش بزرگ مطرح می‌شود و انتظار می‌رود که این مسئله با وجود سوخت مذاب داخل سه راکتور در این کارخانه و آب آلوده به مواد رادیواکتیو که هر روز افزایش می‌یابد در دهه های آتی نیز این موضوع همچنان یک چالش باقی یماند.

 

کد خبر 231094

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان